Informačná doba - aj takto by sa dal opísať čas, v ktorom všetci žijeme. Stačí kliknúť a vieme všetko... Je to ale veľmi zjednodušené a často sa „hľadač“ informácií dostane na križovatku a pýta sa: „Čo ďalej? Je to, na čo som práve natrafil, kvalitné, alebo nie? Dáva to celé zmysel?“
Každá jedna oblasť nášho života je poznamenaná možnosťami dozvedieť sa veľmi veľa.
Aj zdravie. Veď, ak máme problém, už nemusíme, pokiaľ to neohrozuje život, bežať hneď k lekárovi. Pozrieme na internet, navštívime online poradňu, poradíme sa na nejakom diskusnom fóre.
Možnosť dostať sa k informáciám o zdraví, prípadne o možnostiach liečby nejakého problému je výborná vec. Nie každému „sadne“ klasická liečba na prvý raz. Je čím ďalej väčšia skupina ľudí, ktorí hľadajú iné spôsoby liečby, pretože majú problémy s alergickými reakciami, lieky nezaberajú alebo sa prikláňajú k tomu, že aj alternatívne spôsoby liečby majú svoj zmysel, pretože sú overené tisícročiami. Mohli by sme spomenúť napríklad bylinkárstvo, akupunktúru, rôzne masáže alebo liečbu pijavicami. Práve tej naposledy zmieňovanej sa budeme venovať v tomto článku.
Zdroj foto: www.freepik.com
Odborne sa liečba prikladaním pijavíc na telo chorého nazýva hirudoterapia. Hoci prvotná predstava vyvoláva pocit niečoho nepríjemného, táto alternatívna liečebná metóda bola v minulosti a je aj v súčasnosti pod drobnohľadom odborníkov. Vzali ju na milosť lekári v spolupráci so zoológmi či chemikmi. Ako sa budete môcť dočítať, hirudoterapia je v súčasnosti v indikovaných prípadoch akceptovaná ako liečebná metóda aj v klasickej medicíne.
Definícia a história hirudoterapie
Ak by sme chceli presne definovať, čo je hirudoterapia, dozvedeli by sme sa, že je to liečba určitých skupín ochorení pomocou prikladania pijavíc na pokožku ľudského tela. Pijavice sa zahryznú do kože, prisajú sa a začnú odsávať krv. Zároveň v púšťajú do krvného riečišťa človeka svoje sliny, ktoré obsahujú podľa najnovších výskumov vyše 100 biologicky aktívnych látok. Skôr, než by sme sa dostali k ochoreniam, pri ktorých možno hirudoterapiu využiť, nazrime do histórie.
Liečba pomocou pijavíc je známa z niektorých papyrusov pochádzajúcich zo starovekého Egypta. Bola známa aj v antickom období. Starí Rimania ju poznali ako bezbolestnú chirurgickú metódu, pričom na viditeľné zmeny v organizme po liečbe pijavicami upozornil vo svojich spisoch Plínius starší už v 1. storočí nášho letopočtu.
Známy starorímsky lekár Klaudius Galén sa zaoberal možnosťami medicínskeho využitia pijavíc. Jeden z najznámejších lekárov histórie, Ibn Sina Avicena už na začiatku stredoveku b diele Kánon lekárskej vedy podrobne rozoberá hirudoterapiu ako liečebnú metódu. Je to jeden z prvých výskumov liečby pijavicami v histórii.
V priebehu stredoveku mali na európsku medicínu významnejší vplyv diela starorímskeho Galéna, no i napriek tomu si liečba pijavicami v tomto období nezískala veľkú popularitu. Príčin bolo viacero – jednou z nich bol aj fakt, že oficiálna medicína patrila do rúk cirkvi (zriaďovateľmi a prevádzkovateľmi nemocníc aj lazaretov boli mníšske rády). Cirkev vo svojom učení zatracovala „púšťanie žilou“ aj vo forme chirurgickej aj vo forme prikladania pijavíc na ľudské telo. a tak sa prikladanie pijavíc stalo doménou potulných mastičkárov či barbierov ako tradičný spôsob ľudovej liečby mnohých ochorení.
V období renesancie a osvietenstva sa k nej vtedajší lekári ale vrátili a začali ju bežne využívať (v niektorých medicínskych kruhoch bola považovaná za všeliek) do takej miery, že v 16. storočí v Anglicku lekárov označovali výrazom „leeches“ – „pijavičníci“.
Zdroj foto: www.freepik.com
Svoj rozkvet dosiahlo používanie pijavíc koncom 18. až začiatkom 19. storočia, kedy bolo aj medzi vzdelanými mužmi tej doby rozšírené presvedčenie, že „pustenie žilou“ aj pomocou pijavíc môže zachrániť chorého pred istou smrťou. Najpopulárnejšie sa prikladanie pijavíc stalo vo Francúzsku – zo zápiskov cisára Napoleona vieme, že dal z Maďarska priviezť 6 miliónov pijavíc pre jeho armádu. V Rusku v tomto období obchod s pijavicami prekvital a ich vývoz sa podieľal na naplnení cárskej pokladnice významnou mierou.
V 19. storočí sa objavili v celej Európe prvé požiadavky na vedecké zdôvodnenie využitia hirudoterapie v praxi. Možno by bolo dobré podotknúť, že hoci tento spôsob liečby bol rozšírený spočiatku medzi nižšími vrstvami obyvateľstva, na liečbu a výskum sa využívali pijavice lekárske.
V r. 1825 bola v Rusku, konkrétne v Moskve založená prvá farma špecializovaná na chov pijavíc lekárskych.
19. storočie prinieslo svetu na poli medicíny a prírodných vied mnoho objavov. Našej témy sa týkajú tri významné mená: francúzsky fyziológ Claude Bernard (jeho diela sa zaoberali fyziológiou chorôb ľudského tela) a dvaja Angličania: Ernest Henry Starling spolu s Johnom Haycraftom. Posledný menovaný sa na základe prác oboch svojich kolegov zaoberal výskumom obsahu žalúdka a slín pijavíc a popísal mechanizmus pôsobenia jednej z kľúčových látok pôsobiacich ako účinný spomaľovač zrážanlivosti krvi – hirudínu.
Hirudín je však len jednou z vyše stovky biologicky aktívnych látok objavených v slinách pijavíc. Ako postupoval medicínsky výskum, silnela požiadavka vedecky preskúmať a zdôvodniť opodstatnenie hirudoterapie a jej využitie v praktickej oficiálnej medicíne.
V súčasnosti sa oficiálne lekárske kruhy zhodujú na tom, že táto forma liečby má svoje miesto v klinickej praxi, pričom rozsah jej využitia určujú už známe a preskúmané biologické látky rozpustene v slinách pijavíc.
Zdroj foto: www.freepik.com
Výhody hirudoterapie
V prípadoch, kedy je tento typ liečby možné využiť, je dobré vedieť, aké výhody ľudskému telu prináša a čo sa pri samotnej liečbe deje.
Procesy, ktoré sa v organizme spúšťajú v momente, kedy sa pijavica prisaje sa dejú na úrovni systému drobných ciev (mikrocirkulárneho krvného riečišťa) v mieste, ktoré je prepojené s poškodeným tkanivom alebo orgánom. Je známe, že cez tento obehový systém mikrocievok a kapilár sú dodávané výživné látky tkanivám a bunkám. Do ranky pijavica vpustí svoje sliny, ktoré miesto uhryznutia rozšíria a keďže obsahujú napríklad hirudín, zabránia tvorbe krvných zrazenín – „zriedia krv“. Takisto sa do krvi dostanú látky, ktoré „rozbíjajú“ zhluky lipidov (tukov). Tieto zhluky sa usádzajú na stenách ciev a zanášajú ich. Steny ciev hrubnú a vzniká nebezpečná arteroskleróza.
Zaujímavé je, že kým sa mikrocievky a cievy v mieste uhryznutia rozšíria, vo vzdialenejších oblastiach sa iné stiahnu, čím zabezpečia odtok krvi z hlboko uložených vnútorných orgánov. Komplexný vplyv reflexných a cievnych mechanizmov a všetkých chemických a biochemických zmien v krvi pacienta vďaka biologicky aktívnym látkam obsiahnutým v slinách pijavíc vedie k obnove stability vnútorného prostredia organizmu (k obnove dlhotrvajúcej homeostázy) – teda upravuje sa krvný tlak, telesná teplota, množstvo cukru v krvi a podobne.
Pozitívny vplyv tejto liečby je možné využiť v týchto okruhoch chorôb:
- Srdcovo – cievne ochorenia (vysoký krvný tlak, stenokardia, srdcová nedostatočnosť )
- Niektoré ochorenia pľúc
- Ochorenia žalúdka
- Ochorenia pečene
- Vredy na koži, bolesti žíl, pocit unavených nôh, kŕčové žily, zápalové ochorenia žíl, tromboflebitída
- Komplikácie po stomatologických zákrokoch, ochorenia zubov
- Gynekologické ochorenia
Zdroj foto: vlastný archív
Využitie hirudoterapie v klinickej praxi
Na Slovensku je síce v časti populácie hirudoterapia mimoriadne obľúbená a používaná, nie sú však známe informácie o používaní pijavíc na seriózne terapeutické či vedecké účely v zdravotníckych zariadeniach. Jednoznačne treba odmietnuť použitie pijavíc ako všelieku v ľudovej medicíne a spôsobmi, akými bola táto terapia aplikovaná v minulosti. Ako kontraindikácie možno uviesť nasledovné ochorenia: hemofília, ťažká anémia, znížený krvný tlak (hodnoty pod 90/60, tehotenstvo, diabetes mellitus (len pri užívaní inzulínu), zhubné onkologické ochorenia.
Určite sa treba vyvarovať použitia pijavíc bez lekárskeho dozoru vyškoleného personálu, ďalej v indikáciách ako napríklad „púšťanie žilou“, menštruačné bolesti, či bolesti akéhokoľvek druhu, v liečbe zápalov, poranení a podobne. Akákoľvek liečba, i hirudoterapia, má svoje indikácie, kontraindikácie i vedľajšie účinky, ktoré sa môžu pri neodbornej aplikácii prejaviť a spôsobiť závažné poškodenie zdravia.
ZAUJÍMAVOSŤ:
Vedeli ste, že pijavice lekárske sa využívali už v starovekom Egypte a Napoleonova armáda ich považovala za nevyhnutnú súčasť vojenskej lekárskej výbavy?
Terapia medicínskymi pijavicami v súčasnosti zaznamenáva vysokú všeobecnú a odbornú pozornosť v mnohých indikáciách tejto, už „historickej“ metódy. Pôvodné úspechy liečby pijavicami v plastickej a rekonštrukčnej chirurgii a v súčasnosti najmä jej efektivita v liečbe chronickej bolesti asociovanej s degeneratívnymi ochoreniami pomohli hirudoterapii získať akceptáciu v modernej medicíne, čo sa nezaobišlo bez serióznych vedeckých štúdií v rôznych krajinách. Z celého množstva takýchto prác možno spomenúť štúdiu pracovníkov Moskovskej lekárskej fakulty ANALÝZA EFEKTU HIRUDOTERAPIE PRI LIEČBE CHRONICKEJ APIKÁLNEJ PERIONTITÍDY
Zaujímavá vedecká štúdia uskutočnená v medzinárodnej spolupráci (Ruská Federácia, Kazachstan, Turecko) v r. 2015 sa týkala APLIKÁCIE HIRUDOTERAPIE PRI OCHORENIACH OBEHOVÉHO KRVNÉHO SYSTÉMU. Ak hovoríme o hirudoterapii a jej využití v humánnej medicíne, musíme mať na pamäti aj skutočnosť, že prvé testy predtým, než sa liečebná metóda alebo liek dostanú k pacientovi sa robia v laboratórnych podmienkach sa vykonávajú na zvieratách. Rovnako je to aj s liečbou niektorých ochorení pomocou pijavíc lekárskych.
Je potrebné spomenúť štúdiu vedeckých pracovníkov zameranú na skúmanie ÚČINKOV TERAPIE PIJAVICOU LEKÁRSKOU (HIRUDO MEDICINALIS) NA HOJENIE EXCÍZNYCH RÁN (RÁN SPÔSOBENÝCH VYREZANÍM POŠKODENÉHO TKANIVA) NA ZVIERACOM MODELI. Tá istá skupina vedcov pracovala aj na skúmaní účinkov extraktu z pijavice lekárskej ako nosiča biologicky aktívnych látok a tým pádom aj predpokladaného terapeutického účinku. Táto vedecká štúdia nesie názov KULTIVÁCIA EXTRAKTU PIJAVICE LEKÁRSKEJ AKO TERAPEUTICKÉHO NOSIČA – CHRONOLOGICKÝ PREHĽAD.
##PRODUCT-WIDGETS-32516##
Extrakt z pijavice lekárskej
Jedna z možností využitia prínosov hirudoterapie je použitie prípravkov obsahujúcich extrakt z pijavíc lekárskych. Je mimoriadne vhodný v prípade problémov s krvným obehom dolných končatín – pri rozšírení žíl (tzv. kŕčové žily) alebo pri ich zápaloch – vždy ak má pacient pochybnosti, mal by sa poradiť so svojím lekárom, ktorý dobre pozná individuálny zdravotný stav.
Ako sa extrakt z pijavíc získava?
Cieľom celej technológie je také spracovanie tela pijavice, aby ostali zachované všetky dôležité biologicky aktívne látky a boli posilnené ich terapeutické účinky. Výroba extraktu z pijavice je súčasťou farmaceutického priemyslu a začína sa prípravou pijavíc na spracovanie tým, že sa chovajú v laboratórnych podmienkach najmenej 4 mesiace v stave aktívneho hladovania. Následne sa premývajú vo vode, zamrazujú a rozmiešajú na homogénnu masu. Nasledujúcim krokom je ich zmiešanie s vodným roztokom etylén oxidu a chloridu horečnatého pri dodržaní presne stanoveného postupu a podmienok. Takto pripravený materiál sa ďalej vysuší v podmienkach, pri ktorých nedochádza k denaturácii bielkovín. Proces sušenia sa ukončí po vytvorení elastického povlaku (filmu). Uvedená technológia umožňuje získať preparát, ktorý sa vyznačuje vysokou antikoagulačnou a antiproteázovou aktivitou a zároveň spĺňa všetky štandardy mikrobiologickej čistoty.
A čo všetko takýto extrakt z pijavice obsahuje?
Tie isté látky ako sliny pijavíc využívaných pri hirudoterapii. Výpočet určite začneme hirudínom, ktorý má svoje pomenovanie z latinského názvu pijavice lekárskej – Hirudo medicinalis. Táto látka spolu s inými má schopnosť narušiť prirodzenú zrážanlivosť krvi – riedi krv a ároveň mierne tlmí bolesť.
V r. 1957 sa popísal spomaľujúci účinok hirudínu na bielkovinu trombín (preto je jedným z účinkov hirudoterapie zabránenie a rozpúšťanie trombov – krvných zrazenín) a podľa štúdií sa zatiaľ nenašla žiadna iná látka, ktorá dokáže spomaliť tvorbu trombínu.
Ďalšou v rade účinných látok v slinách pijavice aj v extrakte z nej je kalín, ktorý rýchlo potláča kolagénom vyvolané zhlukovanie krvných doštičiek a ich prilepenie sa ku kolagénovej základni.
Zaujímavá je aj bielkovina eglín - má potenciálne terapeutické využitie ako látka s protizápalovým účinkom. Je výborne tolerovaný bez negatívneho účinku na kardiovaskulárny alebo nervový systém.
Bdelíny boli objavené až v r. 1996 a podobne, ako predchádzajúce spomínané látky výrazne napomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi. Okrem pôsobenia v tomto smere nájdeme v slinách pijavice (a tým pádom aj v získanom extrakte) ešte hyaluronidázu, ktorá zvyšuje schopnosť tkaniva sa zregenerovať – priaznivo vplýva na hojenie jaziev napríklad po vredoch predkolenia.
Zdroj foto: vlastný archív
Každému, kto hľadá informácie o alternatívnych možnostiach liečby niektorých ochorení napadne otázka, či je možnosť využiť ju, prípadne sa ňou hlbšie zaoberať v rámci štúdia. Tak, ako bolo spomínané vyššie – jej využitie má liečebný efekt. Je teda potrebné vyhľadať pracoviská, kde ju poskytujú lekári, ktorí majú v tomto obore doplnené vzdelanie na kvalitných univerzitách v zahraničí a vedia na základe vyšetrení určiť, či je pre konkrétneho pacienta vhodná alebo nie. Na Slovensku nie je táto možnosť, no o zaradení tohto odboru medzi študijné pracuje napríklad Mudr. Nina Kostiková – internistka a hematologička a v zahraničí vyštudovala hirudoterapiu, ktorú aj poskytuje na pracovisku v Košiciach.
Jednou z možností je štúdium v Ruskej Federácii napríklad Na Buriatskej štátnej univerzite v Ulan-Ude vznikol Inštitút tradičnej východnej medicíny. Tu si dopĺňajú vzdelanie a rozširujú pôsobenie lekári a stredný zdravotnícky personál v oboroch ako je akupunktúra, hirudoterapia, fytoterapia, klimatoterapia. Rovnako sa dá študovať ako rozširujúce vzdelanie pre lekárov aj v Moskve.
Alebo je možné využiť dobrú dostupnosť rôznych krémov obsahujúcich extrakt z pijavice lekárskej. Aj pri takomto rozhodnutí je dobré, ak si takýto výrobok zakúpite u overeného predajcu, ktorý sa zaoberá predajom rôznych podporných liečiv dlhodobo a v spolupráci s odborníkmi.
Všetky tieto náročné kritériá spĺňa náš e-shop www.herbatica.sk, kde nájdete širokú ponuku kvalitných prírodných produktov – od kozmetických krémov a gélov až po čaje a výživové doplnky, starostlivo vyberaných pre vaše zdravie.
Ak hľadáte účinné riešenie pre unavené nohy, opuchy alebo problémy s kŕčovými žilami, odporúčame náš unikátny produkt - Sofia krém na kŕčové žily, ktorý obsahuje spomínaný extrakt z pijavice lekárskej. Pri zostavovaní receptúry tohto krému sme vychádzali z najnovších poznatkov hirudoterapie. Na jeho vývoji sme pracovali niekoľko mesiacov a to v spolupráci s viacerými uznávanými odborníkmi.
Krém Sofia je vhodný na pravidelnú starostlivosť o unavené a preťažené nohy, ktoré opúchajú. Obvykle sa tieto problémy objavujú u ľudí s kŕčovými žilami a aj podľa recenzií dohľadateľných na internete je zrejmé, že extrakt z pijavice lekárskej, ktorý je súčasťou Sofia krému na kŕčové žily, má svoje nezameniteľné miesto pre tých, ktorí hľadajú prírodné alebo alternatívne riešenia pre svoje zdravie.
V Herbatice veríme, že kvalitné prírodné produkty sú kľúčom k zdraviu, preto si dávame záležať na výbere dodávateľov, ktorí kombinujú poznatky tradičnej prírodnej medicíny s modernými technológiami. Naše výrobky, vrátane Sofia krému, pochádzajú od overených výrobcov, ktorých filozofia je založená na kvalite a účinnosti. Navštívte náš e-shop Herbatica alebo našu predajňu na Winterovej ulici v Piešťanoch a objavte aj ďalšie krémy, gély, výživové doplnky či čaje, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.
Čo dodať na záver?
Vďaka množstvu informácií je možné zoznámiť sa aj s hirudoterapiou a prípravkami na báze extraktu z pijavíc, ktoré účinne zmierňujú problémy s kŕčovými žilami, opuchnutými a unavenými nohami a prinášajú toľko žiadaný pocit ľahkých nôh. Starajme sa o svoje zdravie a v spolupráci s odborníkmi venujme svojmu telu takú pozornosť, ktorú si zaslúži. Napríklad aj za pomoci produktov z nášho e-shopu Herbatica.
Investícia do kvalitných a účinných výživových doplnkov, rôznej kozmetiky alebo liečivých mastí nikdy nie je na škodu – pretože zdravie je to najcennejšie, čo máme a je z veľkej časti v našich rukách.
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
Mgr. Milada Krížová – asistent učiteľa a pedagóg
Copyediting: Gabriela Volfová
O autorke:
Od detstva mám silný vzťah k prírode ale aj k literatúre a jazykom. Toto všetko ma vedie k hlbšiemu poznávaniu toho, čo sa súhrnne nazýva zdravý životný štýl, s čím súvisí aj alternatívna medicína. Vďaka mnohým informáciám z rôznych zdrojov a ich štúdiu mám možnosť poodhaliť čitateľom spôsob, ako podporiť svoje zdravie, tešiť sa zo života a plnohodnotne prežívať každý deň.
Zdroje:
www.solen.sk/sk/casopisy/vaskularna-medicina/hirudoterapia-v-klinickej-praxi
docviewer.yandex.ru/view/0/
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0034528822003435
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667142523001410
www.solen.sk/storage/file/article/2db240d670e60b0332be9be4d488cf36.pdf
www.starostlivost-o-nohy.heureka.sk/sofia-kozmeticky-krem-s-extraktom-z-pijavic-200-ml/#recenzie/
www.cyberleninka.ru/article/n/istoriya-i-nauchnoe-obosnovanie-girudoterapii-obzor-literatury/viewer
Nenašli ste, čo ste hľadali? Alebo si potrebujete doplniť ďalšie informácie?
Tých tu máme dosť - skúste do vyhľadávacieho okna zadať slovo ako napr. „ migréna, hemeroidy, bradavica, ekzém, bolesti chrbtice “ alebo nakuknite do nášho BLOGU.
Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho, urobíte nám radosť :)