Trávenie, žalúdok, pečeň a mikroflóra čriev

Trávenie je fascinujúcim procesom prebiehajúcim v ľudskom organizme, počas ktorého dochádza k desiatkam rôznych biochemických reakcií. Ich hlavnou úlohou je, rozložiť prijatú potravu na ďalšie zložky, ktoré sú ľahšie vstrebateľné a získať z nej potrebné živiny.

#showmore#


Za bežných okolností si trávenie ani neuvedomujeme a správne a zdravé trávenie by nemalo bolieť. Nemali by byť prítomné ani žiadne zvláštne zvuky, škvŕkanie, vŕzganie, bublanie a pod. Žiaľ v dnešnej hektickej dobe s nezdravým stravovaním, nedostatkom spánku a pohybu a taktiež pod vplyvom zvýšenej psychickej záťaže čoraz častejšie dochádza k „rozladeniu“ tráviaceho systému. Následkom toho vznikajú rôzne funkčné poruchy trávenia, ktoré súvisia s ďalšími akútnymi alebo chronickými ochoreniami. Ich najčastejšími prejavmi sú napríklad: ekzémy, akné, migrény, nafukovanie, alergie, hnačky, zápcha, únava, pálenie záhy, kŕče a pod. Toto všetko sú varovné signály, ktorým nám telo dáva najavo, aby sme mu začali venovať viac pozornosti.

Ako si zabezpečiť zdravé trávenie?

Čítajte ďalej a zistíte, ako sa môžete vyhnúť tráviacim problémom a zároveň sa dozviete viac o:

 • anatómii a funkciách orgánov tráviacej sústavy
 • vplyve potravy a jej zloženia na trávenie
 • najčastejších ochoreniach tráviacej sústavy a možných riešeniach
 • zdravom mikrobióme a jeho vplyve na imunitu


Anatómia tráviacej sústavy a dôležité orgány.

travenie anatomia

Anatómia tráviacej sústavy zahŕňa zložité svalové štruktúry, ktoré umožňujú pohyb potravy od úst až po konečník. Samotné trávenie začína už v ústach, kde za pomoci slín, ktoré nielenže uľahčujú prehĺtanie jedla, ale tiež obsahujú enzýmy, dochádza k tráveniu sacharidov.  Ďalej sa potrava posúva pažerákom do žalúdka, kde sa vďaka kyslému prostrediu účinne rozkladajú bielkoviny. Zo žalúdka pokračuje natrávené jedlo do tenkého čreva, kde sa zdržiava najdlhšie. Tu totiž prebieha konečné trávenie všetkých živín. Tenké črevo je dlhé približne 3-5 metrov, je bohato zásobené cievami a je hlavným miestom resorpcie vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín, mastných kyselín a cukrov do krvného obehu.
Nestrávené zvyšky putujú ďalej do hrubého čreva, odkiaľ sa pomocou vlákniny vylúčia z tela von formou stolice. Na obsah čriev výrazne pôsobí činnosť baktérií, ktoré sa v ňom nachádzajú, spolu tvoria tzv. mikrobióm. Ich množstvo a vzájomná harmónia medzi sliznicou, ochranným hlienom a bielymi krvinkami je pre zdravé trávenie kľúčová.

Je dôležité poznamenať, že tráviaca sústava nie je izolovaný systém, ale veľmi úzko súvisí s ostatnými orgánmi a systémami v tele. Na trávení sa významne podieľajú aj žľazy ako je pečeň, spolu so žlčníkom a taktiež pankreas.

Pečeň zastáva celý rad životne dôležitých funkcií: pomáha pri metabolizovaní a skladovaní živín, pri tvorbe proteínov a hormónov, ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a zároveň odstraňuje z tela toxíny a odpadové látky.
Žlčník je zásobárňou žlče, ktorá je nevyhnutná na trávenie tukov v tenkom čreve. Bohužiaľ, pečeň a žlčník sú aj veľmi citlivé na toxické látky ako napríklad alkohol, lieky a pod. Ak sú dlhodobo vystavené týmto látkam, dochádza k ich oslabeniu a narušeniu ich funkcie, čo môže viesť k ochoreniam, ako je napríklad cirhóza alebo rakovina pečene. Pečeni škodí rovnako aj príliš veľa tuku a cukru. 

 

Aký vplyv má na trávenie zloženie nášho jedálnička?

Ako vieme, aj zloženie potravy hrá kľúčovú úlohu v procese trávenia a vstrebávania živín. Výživová hodnota potravy a teda samotný výber potravín, ktoré konzumujeme, majú vplyv na to, ako rýchlo sa potrava trávi a absorbuje do krvného obehu.
Je preto potrebné potraviny vyberať nielen podľa chuti a lákavej vône či obalu.
Zloženie nášho jedálnička a celkový spôsob stravovania má výrazný efekt na zdravie a ovplyvňuje toho viac, ako si myslíte.

Na čo by sme v našom stravovaní mali najviac dbať?

V prvom rade by sme sa mali najviac vyhýbať potravinám, ktoré prešli dlhým procesom úpravy – konzervované, sterilizované, pasterizované a iné priemyselne spracovávané potraviny. Pohromou sú aj mastné, ťažké a vyprážané jedlá, polotovary a tzv. fast food jedlá. Rovnako aj slané a sladké maškrty plné prázdnych kalórií, ktorých sa telo veľmi ťažko zbavuje.
Následkom takéhoto nezdravého stravovania chudobného na živiny a vlákninu, býva vznik nadváhy, cukrovky,  môže sa objaviť vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, alergie, akné, ekzémy a ďalšie ťažkosti s trávením - hemoroidy, hnačka, zápcha, nafukovanie a pod. 

V našom jedálničku by mali mať bohaté zastúpenie základné potraviny, ideálne lokálne a sezónne, čo najmenej procesované s prevahou zeleniny, ovocia, kvalitných bielkovín a zdravých tukov ( ryby, mäso, orechy, semená). Vhodné sú aj fermentované potraviny.
Dôležité je tiež dodržiavať pitný a spánkový režim. A dbať by sme mali aj na dostatočný prísun vlákniny, ktorá podporuje zdravé vylučovanie a pôsobí ako prevencia pred vznikom hemoroidov.

Ideálnym spôsobom ako odľahčiť trávenie a podporiť prirodzené očistné procesy v tele je dopriať si aspoň raz ročne detoxikačnú kúru. Jednou z najúčinnejších a šetrných foriem je prírodná očista pomocou byliniek. Známou a obľúbenou bylinou s detoxikačným účinkom je pestrec. Neváhajte v prípade potreby siahnuť po prípravkoch na bylinnej báze, ktoré ho obsahujú. Podobné priaznivé účinky na trávenie má aj čaga, masticha, sladké drievko, mäta, čakanka, moringa, rakytník, jablčný ocot a pod.

Tipy na zlepšenie trávenia v skratke: 

 • zvýšte prísun vlákniny a čerstvého ovocia a zeleniny
 • vylúčte alkohol, rafinovaný cukor, sladkosti a spracované potraviny
 • odbúravajte stres
 • pravidelne cvičte
 • dbajte na pitný režim
 • doprajte si oddych a kvalitný spánok
 • jedzte max. 3-4x denne
 • nejedzte pomedzi hlavné jedlá

 

Vplyv trávenia na imunitu – zdravý mikrobióm čriev.

Dlhodobá konzumácia potravín s nevhodným pomerom živín či nedostatkom vitamínov a minerálov ovplyvňuje aj celkovú vitalitu a psychické zdravie. No zároveň oslabuje aj imunitu a fyzickú kondíciu. Rovnako to platí aj o častom užívaní niektorých liekov, vrátane antibiotík.
Tráviaca sústava a imunitný systém sú veľmi úzko prepojené. V našich črevách sa totiž nachádza spoločenstvo rôznych druhov baktérií, ktoré spolu tvoria mikrobióm. Pokiaľ sa nachádzajú v primeranom množstve, zvyčajne je všetko v poriadku. Problém nastáva, keď dôjde k disharmónii v zložení črevného obsahu a tým k narušeniu sliznice a „presakovaniu“ baktérií do krvného obehu. Imunitný systém to vyhodnotí ako hrozbu a naštartuje obranné reakcie.

Vyššie sme zmienili rôzne nepríjemné prejavy, ktoré môžu naznačovať poruchy tráviaceho traktu. Tie môžu vyústiť až do chronického štádia a v prípade dlhotrvajúcich a neliečených zápalov vznikajú autoimunitné ochorenia ako napríklad Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída, autoimunitná hepatitída, histamínová intolerancia, SIBO, syndróm dráždivého čreva a pod.
Ich liečba je náročná a doživotná, no mnohé z nich sa dajú zvládnuť dodržiavaním diétnych opatrení, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou liečby. Úspešnosť liečby môžete zvýšiť prísunom vitamínu D, ktorý má protizápalové účinky. Mikrobióm podporíte pomocou živých mikroorganizmov formou výživových doplnkov, ktoré zároveň ochraňujú sliznicu – účinné sú probiotiká. Na podporu tvorby enzýmov a lepšie vstrebávanie živín odporúčame siahnuť po Komplexe tráviacich enzýmov - pomáhajú udržiavať zdravú mikroflóru v črevách. 

Vzhľadom na vyššie uvedené poznatky nemožno pochybovať o tom, že tráviaca sústava zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní energie a celkovej rovnováhy v našom tele. Bez nej by sme nemohli získať živiny, ktoré náš organizmus potrebuje na to, aby sme sa cítili zdravo a boli plní energie.
Nepodceňujte preto jej dôležitosť a venujte jej dostatočnú pozornosť.
Popritom však majte na mysli, že nejde len o to, čo jete a ako sa hýbete, ale aký máte celkový prístup k vášmu telu a mysli ako k celku. Pretože keď sa cítite dobre zvnútra, prejaví sa to aj navonok a to vo všetkých úrovniach vášho života.


Ako povedal Hippocrates:
“Nech tvoja potrava je tvojím liekom a tvoj liek tvojou potravou.”

 

Zdroj foto: www.freepik.com

94 položiek celkom
100% olej z pestreca mariánskeho, za studena lisovaný, panenský - Specialist
Množstevná zľava
od €5,99

Za studena lisovaný olej zo semien pestreca mariánskeho za použitia technológie, pri ktorej sa zachovávajú všetky cenné látky. 

+ ďalšie
Kód: 0619
ocot sq
€5,49

Bio jablčný ocot (6%) nefiltrovaný, nepasterizovaný – vyrobený z domácej produkcie kvalitného jablčného muštu zo slovenských jabĺk dopestovaných bez použitia pesticídov a iných...

Kód: 3216
Čaga sibírska 60 vegánskych kapsúl, Herbatica
Množstevná zľava
€9,99

Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné účinky. Má najväčší podiel...

Kód: 4305
čaga sibírska sušené kúsky 200g na prípravu odvaru alebo tinktúry
€15,90

Čaga sibírska patrí medzi najstaršie liečivé huby. Sú známe jej pozitívne účinky predovšetkým v oblasti trávenia a vylučovacej sústavy. Zlepšuje činnosť pečene, pomáha čistiť...

Kód: 4286
Čaj "Ranné osvieženie" - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje normálny trávenie, pozitívnu náladu a prirodzenú obranyschopnosť. Prispieva k osvieženiu tela.

Kód: 2128
lekraset piparmetra tejas dzeriens 50g.spm.20901 h1
Množstevná zľava
€3,45 –4 %
€3,29

Čaj z mäty piepornej pomáha zlepšovať chuť do jedla, pri nevoľnosti rôzneho pôvodu, vracanie, záchvaty, pálenie záhy, plynatosť. 

Kód: 3774
Čaj na imunitu - 50 g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu, normálnu funkciu dýchacieho systému a normálny stav trávenia a pokožky.

Kód: 2131
Čaj pre správnu funkciu pečene - 50 g - Herbatica
Množstevná zľava
€5,90

Zmes bylín podporuje prečistenie a činnosť pečene, čriev, prispieva k normálnemu tráveniu a fungovaniu žlčníka.

Kód: 2133
akanka natural
Množstevná zľava
€9,19

Čakanku pestovali už starí Egypťania, vážili si ju ako šalátovú zeleninu, no dobrú povesť mala aj v lekárstve. Dnes je rozšírená aj v našich končinách, nájdeme ju rásť aj popri...

Kód: 2087
Detoxikačná kúra na pečeň a črevá s pestrecom mariánskym a vlákninou, 600g - Herbatica
Množstevná zľava
€36,90

Detoxikačná kúra s pestrecom mariánskym, obohatená o rastlinné vlákniny pomôže obnoviť zdravie vašej pečene a čriev a celkovo zlepšiť trávenie. Podporuje prirodzenú očistu tela...

Kód: 4317
dracia krv kvapky 50ml Herbatica.sk na imunitu v sklenenej flasticke
Tip Množstevná zľava
€12,99

Prípravok Dračia krv s obsahom látky, známej v Latinskej Amerike ako Sangre de Grado a v Európe ako Sangre de Drago, je prírodná živica dračieho stromu. Je súčasťou tradičnej...

Kód: 4139
histamin blocker s moringou, kurkumou, kvercetinom v tabletkach, Herbatica, fotka real.
Novinka Množstevná zľava
€33,90

Prírodné vegánske kapsuly sú určené pre ľudí, ktorí trpia histamínovou intoleranciou. Jedinečná kombinácia zložiek so silnými protizápalovými účinkami - moringa, quercetín,...

Kód: 4266
Chlorofyl s extraktom z eukalyptu - 20 tabliet - ViolaHerb pri nachladnutí
Množstevná zľava
€7,99

Tablety s extraktom z listov eukalyptu priaznivo pôsobia na horné dýchacie cesty, zmierňujú podráždenie hrdla a hlasiviek. Sú vhodným podporným prípravkom pri prechladnutí,...

Kód: 4331
sypaný Ivan čaj 60g - Vŕbovka úzkolistá
Množstevná zľava
€8,69

Ivan čaj pôsobí protizápalovo a pôsobí upokojujúco na nervový systém. Používa sa na žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, zápal žalúdka spôsobený zvýšenou kyslosťou žalúdočnej...

Kód: 4047
Ivan čaj sypaný 60g s jahodou a mätou
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3331
Ivan čaj “Taiga” sypaný 60g,Herbatica-na prostatu
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3332
sypany bylinkovy caj Ivan s rakytnikom 50g,na zlepsenie funkcie prostaty
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj s rakytníkom tradičnej ruskej medicíny, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3330
Komplex tráviacich enzýmov - 80 vegánskych kapsúl - Herbatica, pre zdravé trávenie
Množstevná zľava
€39,99

Unikátny patentovaný komplex tráviacich enzýmov v kombinácii s vlákninou na zlepšenie trávenia a podporu vstrebávania živín. Je vhodný pre ľudí s častými nevoľnosťami, zápchou...

Kód: 4311
Lymfatický čaj - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,89

Zmes bylín podporuje normálnu funkciu močových ciest, detoxikáciu, osvieženie tela, vylučovanie vody z organizmu a normálnu činnosť obehovej sústavy.

Kód: 2135
masticha active sq
€39,89

Masticha Active – Pravá Chioská masticha obohatená o aktívnu kultúru priateľskej kvasinky Saccharomyces Boulardii a špeciálny kmeň baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648....

+ ďalšie
Kód: 3322
masticha original 3 rc
€35,79 –8 %
€32,80

Pravá čistá chioská masticha kapsulovaná na Slovensku. Mastichové kapsuly obsahujú čistú mastichu, bez prímesí a bez ďalších aktívnych látok. Ľahko sa užíva a dá sa veľmi presne...

Kód: 3212
masticha prebiotika a probiotika v kapsuliach Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€34,99

Masticha probiotics & prebiotic (probiotiká a prebiotiká) - unikátny produkt s výnimočným zložením. Kapsuly s mastichou sa stanú vašim pomocníkom pri problémoch s trávením a...

Kód: 4367
masticha vena v4 2 red
€36,89

Masticha Vena prináša jedinečné spojenie chioskej mastichy s výnimočnými prírodnými výtažkazmi z granátového jablka a olív. Ich spojením vzniká unikátny produkt pre vaše srdce a...

Kód: 3213
mastichove krystaly
€4,69

Bráni prenikaniu baktérií a vírusov ďalej do tela. Chios masticha v surovej podobe je spôsob ako udržať zdravie žalúdka a tráviaceho traktu už od ústnej dutiny. Žuvanie...

Kód: 3208
zuvacky lemon sq
€1,99

Mastichové žuvačky obsahujúce originálnu mastichu z ostrova Chios sa odporúčajú užívať pre podporu zdravej ústnej dutiny.

+ ďalšie
Kód: 3205
Moringa Bio Calcium - Moringa Caribbean - 120 kapsúl
€47,49

Čistý prášok zo sušených listov Moringa Caribbean vo vegan kapsuliach obohatený o Bio Calcium Ovovital® a vitamín D3. Moringa Caribbean Bio Calcium je ideálnym...

Kód: 3405
BIO Moringa prášok z listov Moringa oleifera - 100 g - Herbatica
Množstevná zľava
€13,90

Superpotravina Moringa je tým pravým pokladom pre váš organizmus. Ponúka nespočetné množstvo vitamínov, antioxidantov, minerálov, aminokyselín a ďalších živín, ktoré sú...

Kód: 4341
Olej z čiernej rasce 100% - Organic Oils 100ml
Množstevná zľava
od €10,59

Olej z čiernej rasce Nigela sativa má vďaka vysokému obsahu aktívnych látok široké spektrum využitia - prispieva k posilneniu imunity, pomáha pri kožných problémoch, bolestiach...

+ ďalšie
Kód: 4215
Olej z ostropestreca mariánskeho - Organic Oils 100ml v skle
Množstevná zľava
od €4,89

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je účinným pomocníkom pri problémoch s trávením, pečeňou, žlčníkom. Pestrec je silným antioxidantom a detoxikantom. Odporúča sa aj...

+ ďalšie
Kód: 4324
Probiotiká z moringy - 6 miliónov, jeden kmeň - 60 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€31,99

Kapsuly s obsahom moringy oleifera a s probiotikami z radu Lactobacillus ( Bacillus coagulans ) sú skvelým doplnkom stravy, ktorý vám môže pomôcť udržať si celkové zdravie a...

Kód: 4342
2x active ocot
Doprava zadarmo
€77,79

Chioská masticha napomáha zdraviu žalúdka a podporuje zdravé trávenie. Saccharomyces boulardii je špeciálna probiotická kvasinka, ktorá odoláva antibiotikám, silným...

Kód: 3210
venaactive
€68,99

Kúra na podporu zdravia pre všetky vekové kategórie, aktívnych ľudí aj seniorov.Obsahuje dva prírodné produkty Masticha Vena, Masticha Active. Tieto produkty obsahujú účinné...

Kód: 3211
Sibírska čaga s prémiovou instantnou kávou arabica - 125g - Herbatica
Množstevná zľava
€15,89

Lahodný instantný nápoj so skvelou chuťou, ktorej výnimočnosť dodáva kombinácia instantnej prémiovej kávy arabica so známou sibírskou hubou čaga. Vďaka bohatému obsahu vlákniny...

Kód: 4320
flaska nova fotka DESATERO
Množstevná zľava
€8,69

Sirup pomáha deťom aj dospelým pri dráždivom kašli, suchom kašli, zahlienení, u problémoch s prieduškami a podporí aj trávenie.  

Kód: 3057
ddafd17f9c461a0fe31948a83e05275f
Množstevná zľava
€10,99

Pľuzgierka islandská potlačuje výskyt vírusov a baktérií. Blahodárne pôsobí na dýchacie cesty a má zvláčňujúci účinok na celé tráviace útrojenstvo.

Kód: 2226
Skvalén – GIT s rakytníkom - Eliksír 60 kapsúl
Množstevná zľava
€17,29

Prípravok sa odporúča ako stužujúci v rámci komplexnej liečby gastrointestinálnych ochorení.

Kód: 3978
sladke drievko koren caj 50 g
Množstevná zľava
€7,23 –4 %
€6,89

Sladké drievko je divo rastúca rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých častiach Európy a Ázie.

Kód: 2084
histamin bloker výhodný set 1+1, 2x 140 vegánskych kapsúl s moringou
Množstevná zľava
€59,90

Cenovo výhodné balenie 2 x set kapsúl. Prírodné vegánske kapsuly Histamin blocker sú určené pre ľudí, ktorí trpia histamínovou intoleranciou. Jedinečná kombinácia zložiek so...

Kód: 4266/2
set 2x čaga vegánske kasule herbatica na mesačnú kúru
Množstevná zľava
€19,98 –4 %
€18,99

Cenovo výhodné balenie 2 x set kapsúl. Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné...

Kód: 4305/2
Zvýhodnený set: Silné kombo na boj s histamínovou intoleranciou v kapsuliach
Množstevná zľava
€69,99

Cenovo výhodný set pozostáva z dvoch účinných prírodných doplnkov, ktorých jedinečná vzájomná kombinácia predstavuje spoľahlivú pomoc pri histamínovej intolerancii, alergiách,...

Kód: 4345
1184 zal
Množstevná zľava
€8,49

Starostlivo zostavená a vybraná kombinácia byliniek pre podporu normálneho trávenia. Zároveň tiež prispieva podpore chuti do jedla, normálnu činnosť čriev a osvieženie tela.

Kód: 3176
100 % prírodný čaj na pečeň - Firma Kima - 50g
Množstevná zľava
€3,89

V ľudovej medicíne je pečeňová zmes liečivých bylín určená na uzdravenie pečene, obnovenie jej funkcií a celkového upevnenia zdravia.

Kód: 1040
e970217e6241960cdfb1ba38687ac78c
Množstevná zľava
od €3,99

Horčičový extra panenský olej obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, omega - 3 a omega - 6 mastných kyselín. Zlepšuje trávenie, dodáva telu energiu. Posilňuje ochranné funkcie...

Kód: 3309
84e90f146d00aedab820c836585e78ef
Množstevná zľava
od €8,90

Olej zo senovky gréckej znižuje hladinu cholesterolu v krvi a má antioxidačné, regeneračné, imunodulačné účinky na náš organizmus.

Kód: 3311
efb51e38ae139ff85da8faf0abc4e1d3
Množstevná zľava
od €2,90

Čaj z ľubovníka bodkovaného nám prináša pocity radosti, pretože zmierňuje stavy úzkosti, rieši problém nespavosti a blahodárne pôsobií proti nervozite a stresu.

Kód: 3298
Aktívne uhlie - Farmakom
Množstevná zľava
Aktívne uhlie - Farmakom
Momentálne nie je skladom
od €1,89

Aktívne čierne uhlie pri pomoci očisty celého tele, pleti a trávenia.

Kód: 1616
990a81e0fe864d1141521d7d93c8e908
Množstevná zľava
Altajské mumio - Farm-Produkt
Momentálne nie je skladom
od €8,59

Múmio má antioxidačné vlastnosti, podporuje správne fungovanie imunitného systému. Horský balzam s múmiom - voňavý živicový prírodný produkt získaný v pohorí Altaj. Odporúča sa...

Kód: 3307
jedly amarantovy olej 100ml za studena lisovany nerafinovany
Množstevná zľava
€28,99

Amarantový olej je vzácny vďaka obsahu a účinkom látky zvanej skvalén, ktorá pomáha pri prevencii a tiež liečbe zhubných ochorení. Zároveň prispieva k posilneniu imunity, pomáha...

Kód: 4230
Befungin extrakt z čagy - 140ml - HealthNA
Množstevná zľava
€14,49

Čaga je drevokazná huba s vysokým podielom antioxidantov a mnohých cenných látok. Je cenná pre svoje očisťujúce vlastnosti. Čistí krv, pečeň a regeneruje orgány a žľazy.

Kód: 4207
Hore
Ďalšie produkty