Obaly v Herbatica

Obaly vnímame ako zložku, ktorá v našom podnikaní najviac zaťažuje našu planétu. Rozhodli sme sa preto, ako darček k 5. narodeninám značky Herbatica (áno, fungujeme už od roku 2015), venovať niečo špeciálne. 

Tým niečím mala byť:bezplastovosť”. Po bližšej štúdií tém okolo ekológie sme prišli na to, žebezplastový” neznamená nutne ekologický. Poďme si definovať, čo pre nás v Herbatica znamená pojem: 

ekologický”

Je to predovšetkým taký prístup, ktorý maximálne využíva to, čo máme už k dispozícií a zbytočne nekupujeme nové. Snažíme sa robiť balenie a obaly s rozumom, a ten nám hovorí, že takto je to najekologickejšia cesta. Cesta zdravého rozumu :)

Dnes sa nám viac zdá, že miesto populárneho hesla a trendubezplastovosti” sa stačí nad situáciou viac zamyslieť a poštudovať dostupné zdroje. Potom sa nám ukáže, že aj na prvý pohľad neekologické a neestetické riešenia (také, pri ktorých nie je dôležitéže to vyzerá eko balené”, ale že to skutočne je eko balené, sú v skutočnosti tie pravé. 

Jednoducho sme si povedali, že strážiť si striktne, to, že žiadny náš obal nie je z plastu, nemôže mať vyššiu prioritu, ako dostať produkty k vám, našim zákazníkom na prvý krát nepoškodené. 

Opakované doručenie (napríklad po zničení tovaru pri prevoze) rapídne zvyšuje záťaž na planétu, hlavne prejazdené palivo, teda viac emisií CO2 vyprodukovaných do ozvdušia.  

 

Pásky

Papierové pásky. Je to drahé, riskantné, ale aj tak do toho ideme! 

To bola naša pôvodná mantra, s ktorou sme chceli vhupnúť do sveta, kde plasty v obaloch nemáme. To sme ale prehodnotili. 

Súčasné papierové pásky nemajú také vlastnosti ako majú plastové pásky, vplyvom prostredia sa môžu poškodiť vlhkosťou, alebo prehnanou váhou balíku, napríklad toho, ktorý obdrží obchodík vo vašom okolí, ktorý bude produkty ďalej predávať (váha balíku je často cez 20kg). 

Nehovoriac o tom, že papierová páska potrebuje na výrobu nepomerne viac vody, ako plastová páska. Pre porovnanie papierové tašky v jednej českej štúdií vyšli v hodnotení horšie, ako tašky na nákup z recyklovaného plastu, pretože papierovú tašku je možné recyklovať maximálne 7 krát, plastovú oveľa viac krát (mnoho plastov je recyklovateľných donekonečna, len o tom akosi nikto nehovorí). 

Výroba papierovej pásky je náročnejšia ako výroba papieru a rádovo náročnejšia ako výroba plastovej pásky, preto nevnímame momentálne papierové pásky, ako vhodnú cestu pre odľahčenie záťaže, ktorú vytvárame na našu matku, Zem.

A mimochodom, môj osobný strach, ktorý ma budil zo spánku (obrazne), teda, že keď už je plastová páska nalepená na kartónovej krabici, tak takúto krabicu nie je možné recyklovať, tak to je už tiež vyvrátené, a teda spávam dobre :)

Máme informácie zo zberných a separačných dvorov, že plast je možné vo vodnom kúpeli elegantne odseparovať a ďalej recyklovať a použiť. Nižšie uvádzam aj zdroj tvrdenia, pre poriadok :)

https://www.respono.cz/jak-tridit-odpad/jak-tridit-papir/?fbclid=IwAR2wo_tXm-zqqzU0hQx9rD-HuAA1nMALvWZcjmkuJDgfdWWgv8pjC_sDu8U

Momentálne balíme do bielych plastových pások s čiernou potlačou. 

herbatica pasky

 

Výplňový materiál

Do apríla 2021 sme používali: 

Speedman box (recyklovaný papier), resp. Flopack Green, špecifikácia materiálu dostupná tu.

herbatica flopack

herbatica speedmanbox

Od mája 2021 používame výhradne výplňový materiál: Eco Flopack Bio/ Natural. Vyrobený je z príodného škrobu. Odľahčíme Vám pri recyklácií a našej matke: Zemi pri vstrebávaní. Tento materiál je možné recyklovať na komposte, alebo rozpustiť pod vodou v umývadle. Zopár argumentov prečo sme sa rozhodli práve pre tento materiál: 

  • materiál je biely a tieto telieska sú unikátnym materiálom pre recykláciu a špičkovú ochranu pri preprave balíkov ( obalí a dokonale zafixuje výrobok )
  • je vyrobený výhradne z prírodných surovín na báze kukuričného škrobu
  • telieska obsahujú 99% vzduchu, sú mimoriadne lahké a ekologické
  • pružný a odolný voči otrasom odolá záťaži až do 65 g/cm2
  • bezprašný a mimoriadne čistý, nezanecháva žiadne stopy
  • šetrí náklady pri preprave vďaka jeho nízkej váhe
  • Vďaka špecifickému tvaru dochádza pri vybrácii a tlaku k minimálnemu slačeniu iba o 5% čo je 4-5 krát menej ako u bežných materiálov vďaka čomu, dochádza k výraznej redukcii výplňového materiálu

Na tovary so sklom aj bublinkovú plastovú fóliu. Ako bolo vyššie spomenuté, lepšie poslať sklo s kusom plastu na prvý krát, ako experimentovať a používať bezplastovú výplň, ktorá tovar ochráni len čiastočne a doručovanie opakovať (CO2 v ovzduší raketovo rastie každý deň). Ako vieme, plasty po správnej separácií a recyklácií vieme opakovane efektívne využívať. 

Krabice

Pre maloobchodné objednávky používame trojvrstvové, pre veľkoobchodné už päťvrstvové kartónové krabice. Snažíme sa používať v maximálnej možnej miere krabice, v ktorých nám prišiel tovar od našich milých dodávateľov, alebo výrobcov. Zasa moderné slovíčko: Upcyklovanie. Teda použitie už existujúcej, raz zakúpenej veci opakovane. 

herbatica krabice_1

Mrzí nás to, ale pri objeme expedovaného tovaru nie je vždy  možné použiť dodávateľské krabice, a tak si musíme krabice aj kupovať.

herbatica krabice 2

Ak viete o dobrom zdroji krabíc, ktoré čakajú na ďalšie využitie, tak napíšte sem (juraj@herbatica.sk) a my sa ich už ujmeme :) 

 

Bublinkové obálky

Celkovo je toto asi pre nás najväčší strašiak. Náš najväčší hriech voči prírode. Je to kombinácia dvoch materiálov v jednom produkte. Ak viete vy o vhodnom riešení pre transport menších a krehkých objednávok, tak nám napíšte na mail vyššie. Radi rýchlo vymeníme obálky za iný materiál. 

Každopádne sme ešte nedali nadobro zbohom obálkam vyplneným bublinkovou fóliou, v obmedzenej miere ich ďalej na balenie používame. Podľa možností obalových materiálov v budúcnosti tieto obálky nahradíme. Napríklad aj malými krabicami, ktoré sa používajú na balenie klincov :)