Obaly v Herbatica

Obaly vnímame ako zložku, ktorá v našom podnikaní najviac zaťažuje našu planétu. Rozhodli sme sa preto, ako darček k 5. narodeninám značky Herbatica (áno, fungujeme už od roku 2015), venovať niečo špeciálne. 

Tým niečím mala byť: “bezplastovosť”. Po bližšej štúdií tém okolo ekológie sme prišli na to, že “bezplastový” neznamená nutne ekologický. Poďme si definovať, čo pre nás v Herbatica znamená pojem: 

“ekologický”

Je to predovšetkým taký prístup, ktorý maximálne využíva to, čo máme už k dispozícií a zbytočne nekupujeme nové. Snažíme sa robiť balenie a obaly s rozumom a ten nám hovorí, že takto je to najekologickejšia cesta. Cesta zdravého rozumu :)

Dnes sa nám viac zdá, že miesto populárneho hesla a trendu “bezplastovosti” sa stačí nad situáciou viac zamyslieť a poštudovať dostupné zdroje. Potom sa nám ukáže, že aj na prvý pohľad neekologické a neestetické riešenia (také, pri ktorých nie je dôležité “že to vyzerá eko balené”, ale že to skutočne je eko balené :)) sú v skutočnosti tie pravé. 

Jednoducho sme si povedali, že strážiť si striktne, to, že žiadny náš obal nie je z plastu, nemôže mať vyššiu prioritu, ako dostať produkty k vám, našim zákazníkom na prvý krát nepoškodené. 

Opakované doručenie (napríklad po zničení tovaru pri prevoze) rapídne zvyšuje záťaž na planétu, hlavne prejazdené palivo, teda viac emisií CO2. 

 

Pásky

Papierové pásky. Je to drahé, riskantné, ale aj tak do toho ideme! 

To bola naša pôvodná mantra, s ktorou sme chceli vhupnúť do sveta, kde plasty v obaloch nemáme. To sme ale prehodnotili. 

Súčasné papierové pásky nemajú také vlastnosti ako majú plastové pásky, vplyvom prostredia sa môžu poškodiť vlhkosťou, alebo prehnanou váhou balíku, napríklad toho, ktorý obdrží obchodík vo vašom okolí, ktorý bude produkty ďalej predávať (váha balíku je často cez 20kg). 

Nehovoriac o tom, že papierová páska potrebuje na výrobu nepomerne viac vody, ako plastová páska. Pre porovnanie papierové tašky v jednej českej štúdií vyšli v hodnotení horšie, ako tašky na nákup z recyklovaného plastu, pretože papierovú tašku je možné recyklovať maximálne 7 krát, plastovú oveľa viac krát (mnoho plastov je recyklovateľných donekonečna, len o tom akosi nikto nehovorí). 

Výroba papierovej pásky je náročnejšia ako výroba papieru a rádovo náročnejšia ako výroba plastovej pásky, preto nevnímame momentálne papierové pásky, ako vhodnú cestu pre odľahčenie záťaže, ktorú vytvárame na našu matku, Zem.

A mimochodom, môj osobný strach, ktorý ma budil zo spánku (obrazne) :), teda, že keď už je plastová páska nalepená na kartónovej krabici, tak takúto krabicu nie je možné recyklovať, tak to je už tiež vyvrátené, a teda spávam dobre :)

Máme informácie zo zberných a separačných dvorov, že plast je možné vo vodnom kúpeli elegantne odseparovať a ďalej recyklovať a použiť. Nižšie uvádzam aj zdroj tvrdenia, pre poriadok :)

https://www.respono.cz/jak-tridit-odpad/jak-tridit-papir/?fbclid=IwAR2wo_tXm-zqqzU0hQx9rD-HuAA1nMALvWZcjmkuJDgfdWWgv8pjC_sDu8U

Momentálne balíme do bielych plastových pások s čiernou potlačou. 

herbatica pasky

 

Výplňový materiál

V našich balíčkoch nájdete len profesionálny výplňový materiál: Speedman box (recyklovaný papier), resp. Flopack Green, špecifikácia materiálu dostupná tu.

herbatica flopack

herbatica speedmanbox

Okrem týchto ekologických hrdinov, ktorých používame výhradne, používame na tovary so sklom aj bublinkovú plastovú fóliu. Ako bolo vyššie spomenuté, lepšie poslať sklo s kusom plastu na prvý krát, ako experimentovať a používať bezplastovú výplň, ktorá tovar ochráni len čiastočne doručovanie opakovať (CO2 v ovzduší raketovo rastie každý deň). 

Krabice

Pre maloobchodné objednávky používame trojvrstvové, pre veľkoobchodné už päťvrstvové kartónové krabice. Snažíme sa používať v maximálnej možnej miere krabice, v ktorých nám prišiel tovar od našich milých dodávateľov, alebo výrobcov. Zasa moderné slovíčko: Upcyklovanie. Teda použitie už existujúcej, raz zakúpenej veci opakovane. 

herbatica krabice_1

Mrzí nás to, ale pri objeme expedovaného tovaru nie je vždy  možné použiť dodávateľské krabice, a tak si musíme krabice aj kupovať.

herbatica krabice 2

Ak viete o dobrom zdroji krabíc, ktoré čakajú na ďalšie využitie, tak napíšte sem (juraj@herbatica.sk) a my sa ich už ujmeme :) 

 

Bublinkové obálky

Celkovo je toto asi pre nás najväčší strašiak. Náš najväčší hriech voči prírode. Je to kombinácia dvoch materiálov v jednom produkte. 

Každopádne sme ešte nedali nadobro zbohom obálkam vyplneným bublinkovou fóliou, v obmedzenej miere ich ďalej na balenie používame. Podľa možností obalových materiálov v budúcnosti tieto obálky nahradíme. Napríklad aj malými krabicami, ktoré sa používajú na balenie klincov :)