Alergie a intolerancie

ALERGIE A INTOLERANCIE: Cesta k pochopeniu a prírodnej harmónii

Alergia. Slovo, ktoré v mnohých z nás vyvoláva obavy a neistotu. Zväčša evokuje niečo nechcené...
Zjednodušene by sa dalo povedať, že alergia je prehnanou reakciou nášho imunitného systému na bežné látky, s ktorými sa stretávame v našom prostredí. Za normálnych okolnosti nám tieto látky nespôsobujú žiadne problémy.

#ShowMore#


Problém nastáva, ak obranné procesy nášho tela sú pod vplyvom vonkajšieho alebo aj vnútorného prostredia narušené. Alergia sa potom stáva naším neviditeľným nepriateľom. Látka, ktorú náš organizmus vyhodnotí ako potencionálne riziko, t.j. alergén spustí reťazovú reakciu ( vylúči sa nadmerné množstvo histamínu), ktorá môže mať rôzne podoby - od miernych symptómov až po život ohrozujúce stavy (anafylaktický šok).

Alergie a intolerancieZdroj foto: www.freepik.com

Prečo vznikajú alergie?


Presné príčiny vzniku alergií
doteraz nie sú známe ani odbornej verejnosti. Predpokladá sa, že za ich vznikom stojí precitlivený imunitný systém, ktorý môže byť narušený. Negatívne môžu tento stav ovplyvňovať tieto faktory:

 • Genetická predispozícia: Ak v rodine trpíte alergiami, je pravdepodobné, že aj vy k nim budete mať sklony.

 • Nesprávna životospráva: Nedostatok spánku, nezdravá strava a stres oslabujú imunitný systém a robia ho náchylnejším na alergie.

 • Dlhodobé vystavenie škodlivým látkam: Prach, plyny, plesne a iné znečisťovače ovzdušia dráždia sliznice a prispievajú k rozvoju alergií.

 

Druhy alergénov a prejavy alergie

Niektoré druhy alergií nás môžu sužovať celoročne ( napr. alergia na roztoče ), iné sa objavujú sezónne – jar/leto. Zavisí to od druhu alergénov, na ktoré organizmus reaguje. Niekto môže mať alergiu na jeden alergén, a niekto aj na viac alergénov súčasne. Častá je aj tzv. skrížená alergia. Je to reakcia na alergén, ktorý nevyvolal pôvodnú precitlivenosť, avšak medzi ním a pôvodným alergénom existuje určitá chemická podobnosť. Takýchto chemicky podobných alergénov je v prostredí veľké množstvo, môžeme sa s nimi stretávať takmer na každom kroku. Skríženou alergiou trpí odhadom údajne okolo 10% - 50% alergikov.
Príklad skríženej alergie: Jeden človek s alergiou na jeden alergén môže reagovať na peľ aj potraviny a zároveň na rôzne druhy peľu a na rôzne druhy potravín. ( tráva / pšenica – múka a iné obilné múky )

Medzi najčastejšie druhy alergénov patria inhalačné alergény. Tieto alergény, ako sú peľ, prach, roztoče alebo spóry plesní, vstupujú do tela dýchaním a môžu spôsobiť symptómy ako kýchanie, nádcha alebo astmatické záchvaty.

Okrem nich poznáme aj ďalšie druhy alergénov:

 • Potravinové alergény: Sú to zložky v potravinách, ako sú orechy, mlieko, vajcia alebo sója, ktoré môžu vyvolať reakcie od miernych až po život ohrozujúce, ako je anafylaxia.

 • Lieky a liečivá: Niektoré osoby môžu mať alergické reakcie na určité lieky, vrátane antibiotík, lokálnych anestetík alebo nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sa prejavujú vyrážkami, svrbením alebo ťažšími reakciami.

 • Bodnutie hmyzom: Bodnutia od včiel, os, sršňov alebo mravcov môžu u alergických jedincov spôsobiť lokálne alebo systémové alergické reakcie.

  TIP: Chráňte sa pred dotieravým hmyzom pomocou olejového repelentu s prémiovými esenciálnymi olejmi.
  Vhodný aj pre deti.


 • Iné a kontaktné alergény: Tieto zahŕňajú látky ako latex, niektoré kovy (napríklad nikel) alebo kozmetika, ktoré pri kontakte s kožou môžu spôsobiť dermatitídu, ekzém alebo iné kožné reakcie.


Zaujímavosť: Celkovo alergiami trpí až vyše 25% populácie a tento počet neustále rastie.
Medzi najbežnejšie prejavy alergie patria napríklad:

- nádcha
- opuchy nosovej sliznice
- pálenie, začervenie, slzenie očí
- kýchanie
- dýchavičnosť, sťažené dýchanie až pocity dusenia, zúženie priedušnice
- ekzémy a iné kožné prejavy,
vrátane žihľavky


Potravinová intolerancia - HIT

Veľké nepríjemnosti a celkovú nepohodu vie spôsobiť aj potravinová intolerancia. Jej prejavy nemajú typický charakter alergickej reakcie. Nejde vlastne o alergiu, ale o tzv. metabolickú poruchu, ktorá sa prejavuje najmä tráviacimi ťažkosťami
( hnačka, zápcha, plynatosť, kŕče ). Môže mať za následok chronickú únavu, bolesti hlavy a ďalšie symptómy, ktoré znižujú kvalitu nášho života. Známa je ako tzv. HIT – histamínová intolerancia, ktorá sa môže objaviť v každom veku. Vie potrápiť deti aj dospelých.
 

Prirodzené riešenie alergie – prírodné tipy 

Kľúčom k zvládnutiu alergií je posilnenie imunitného systému a zlepšenie trávenia.
Zdravé črevo je totiž domovom pre probiotiká a veľkú časť imunitných buniek. Jeho správne fungovanie je pre zvládanie alergií kľúčové.

Liečba alergií by sa preto mala zamerať na:

 • Podporu imunity
 • Zlepšenie trávenia
 • Elimináciu alergénov


My v Herbatica rozumieme týmto problémom a ponúkame vám účinné a najmä prirodzené riešenia, ktoré vám môžu efektívne pomôcť zlepšiť váš stav a vniesť opätovnú harmóniu do vašich životov. Sme presvedčení, že príroda nám na každý problém ponúka svoje dary, ktoré aj v prípade alergií dokážu podporiť naše telo v prirodzenom boji s nimi.

Pri riešení problémov a alergiami a intoleranciami je kľúčovou podpora prirodzených detoxikačných procesov a posilnenie imunitného systému.
Alergické reakcie často signalizujú, že práve náš imunitný systém nie je v optimálnom stave. Ako sme už vyššie spomenuli, základom silnej imunity je zdravé črevo, a ak v tomto systéme panuje nerovnováha, môže to viesť k zdravotným komplikáciám.
Pri liečbe alergií sa preto zameriavame najmä na tieto oblasti: podporu imunity, zharmonizovanie trávenia a v neposlednom rade na posilnenie pečene ako hlavného detoxikačného orgánu.

 

Zvýhodnený set: Silné kombo na boj s histamínovou intoleranciou  -
Histamin blocker + Tráviace enzýmy

 

Silné kombo na boj s histamínovou intoleranciou Herbatica

Zdroj foto: vlastný archív

Vybrali sme pre vás top produkty tejto kategórie:

 • Histamin Blocker: Tento produkt obsahuje kombináciu moringy, kurkumy a kvercetínu, ktoré pomáhajú regulovať hladiny histamínu v tele a môžu zmierniť symptómy alergie, ako je nádcha alebo svrbenie

 • Olej z čiernej rasce: Lisovaný za studena zo semien Nigella sativa, tento olej je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami. Pomáha pri kožných problémoch, bolestiach kĺbov a svalov a podporuje tráviaci trakt.

 • Šišiak bajkalský: Ako silné antihistaminikum, šišiak bajkalský podporuje psychickú pohodu a pomáha udržiavať normálny stav kĺbov, čím prispieva k celkovému zdraviu.

 • Probiotiká a prebiotiká: Naše kapsuly s mastichou obsahujú probiotiká a prebiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev a pomáhajú obnoviť narušený črevný mikrobióm, čo je dôležité pre ľudí s potravinovými intoleranciami.

 • Kurperin (kurkuma + čierne korenie): Kombinácia kurkumínu a piperínu zvyšuje absorpciu a účinnosť, čo môže pomôcť pri zápaloch a podporuje zdravie srdca.

 • Bromelain: Enzým z ananásu, ktorý podporuje trávenie a má protizápalové účinky, čo môže byť prospešné pri liečbe alergií.

 • Quercetin: Tento silný antioxidant môže pomôcť stabilizovať bunky, ktoré uvoľňujú histamín a tým zmierniť alergické reakcie.

 • Pestrec: Pestrec je známy svojimi detoxikačnými účinkami na pečeň a podporuje trávenie, čo je dôležité pre ľudí s potravinovými intoleranciami.

 • Čaga: Táto huba je cenami pre svoje imunostimulačné a protizápalové účinky. Môže pomôcť pri tráviacich problémoch a podporuje regeneráciu vnútorných orgánov.

 • Tráviace enzýmy: Je dôležité ich dopĺňať v prípade tzv. enzýmovej nedostatočnosti. Enzýmy pomáhajú s trávením potravy a vstrebávaním živín.


Chápeme, že život s alergiami prináša mnoho výziev. Každý deň sa stretávame s prekážkami, ktoré si vyžadujú odvahu, silu a neustálu ostražitosť.
Chceme vám povedať, že v tom nie ste sami ♥.
Naša spoločnosť a s láskou a starostlivosťou vyberané produkty sú tu pre vás, aby vám poskytli úľavu a podporu, ktorú potrebujete. Koniec-koncov, aj my sme bežní smrteľníci a alergie vedia potrápiť aj nás a našich rodinných príslušníkov. Mnohé produkty skúšame a testujeme sami na sebe a aj preto vám dokážeme poskytnúť len tú najlepšiu kvalitu.

Ak Vás trápi ekzém, možno vás zaujme náš článok s tipmi, ako si poradiť s ekzémom, ktorý napísala Lenka. Prečítajte si ho a dozviete sa viac o ďalších prírodných pomocníkoch, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť alergie s väčšou ľahkosťou.

33 položiek celkom
Bromelain - 60 kapsúl - Epigemic®
€13,38 bez DPH
€16,05

Podporte svoje trávenie a získajte zo stravy maximum! Bromelain obsahuje zmes proteolytických enzýmov z ananásu, ktoré majú balhodarný vplyv na funkciu tráviacej sústavy.

Kód: 4479
Čaga sibírska 60 vegánskych kapsúl, Herbatica
Množstevná zľava
€8,33 bez DPH
€9,99

Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné účinky. Má najväčší podiel...

Kód: 4305
čaga sibírska sušené kúsky 200g na prípravu odvaru alebo tinktúry
€13,25 bez DPH
€15,90

Čaga sibírska patrí medzi najstaršie liečivé huby. Sú známe jej pozitívne účinky predovšetkým v oblasti trávenia a vylučovacej sústavy. Zlepšuje činnosť pečene, pomáha čistiť...

Kód: 4286
Detoxikačná kúra na pečeň a črevá s pestrecom mariánskym a vlákninou, 600g - Herbatica
Množstevná zľava
€30,75 bez DPH
€36,90

Detoxikačná kúra s pestrecom mariánskym, obohatená o rastlinné vlákniny pomôže obnoviť zdravie vašej pečene a čriev a celkovo zlepšiť trávenie. Podporuje prirodzenú očistu tela...

Kód: 4317
Kurperin® BIO - 90 kapsúl- Epigemic®
€11,08 bez DPH
€13,30

Kurkumín z kurkumy doplnený piperínom je najlepšia voľba pre normálnu funkciu vašej imunity, pečene a kĺbov. Kombinácia kurkumínu a piperínu zvyšuje biologickú vstrebateľnosť a...

Kód: 4495
unnamed (3)
Množstevná zľava
€5,74 bez DPH
€6,89

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Kód: 2152
masticha prebiotika a probiotika v kapsuliach Herbatica
Množstevná zľava
€34,99 –8 %
€26,66 bez DPH
€31,99

Masticha probiotics & prebiotic (probiotiká a prebiotiká) - unikátny produkt s výnimočným zložením. Kapsuly s mastichou sa stanú vašim pomocníkom pri problémoch s trávením a...

Kód: 4367
Olej z ostropestreca mariánskeho - Organic Oils 100ml v skle
Množstevná zľava
€9,33 bez DPH
€11,19

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je účinným pomocníkom pri problémoch s trávením, pečeňou, žlčníkom. Pestrec je silným antioxidantom a detoxikantom. Odporúča sa aj...

+ ďalšie
Kód: 4325
Olej zo semien čiernej rasce (Nigella sativa) na imunitu, kožu, kĺby-100 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€8,33 bez DPH
€9,99

Olej lisovaný zo semien čiernej rasce  ( Nigella sativa ) je známy pre svoj bohatý obsah účinných látok, ktoré poskytujú široké spektrum využitia: podpora imunitného systému,...

Kód: 4370
Olej zo semien ostropestreca mariánskeho na trávenie a detox pečene-100 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€9,99 –10 %
€7,49 bez DPH
€8,99

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je jedným z najúčinnejších prírodných pomocníkov na regeneráciu pečene. Pomáha aj pri problémoch s trávením a žlčníkom. Pestrec...

Kód: 4371
Ostropestrec BIO extrakt - 60 kapsúl - Epigemic®
€11,08 bez DPH
€13,30

Ako podporiť funkciu svojej pečene? Najlepšou voľbou je vysoko kvalitný BIO extrakt z plodov pestreca mariánskeho, ktorý má zároveň pozitívny vplyv na normálne trávenie a...

Kód: 4505
Prémiová čaga sibírska 100% prášok 100g - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,89

Hľadáte tajomstvo vitality starých civilizácií? Vyskúšajte Čagu sibírsku! Posilní imunitu, dodá energiu a podporí trávenie. 100% čaga vo forme prášku z čistých oblastí Sibíri....

Kód: 4537
Probiotiká z moringy - 6 miliónov, jeden kmeň - 60 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€31,99 –6 %
€24,99 bez DPH
€29,99

Kapsuly s obsahom moringy oleifera a s probiotikami z radu Lactobacillus ( Bacillus coagulans ) sú skvelým doplnkom stravy, ktorý vám môže pomôcť udržať si celkové zdravie a...

Kód: 4342
Epigemic® Quercetín 90 kapsúl - Herbatica
€18,73 bez DPH
€22,47

Quercetin je farbivo z rodiny flavonoidov s množstvom pozitívnych účinkov na organizmus. Je obzvlášť vhodný pre osoby s vyššou fyzickou záťažou. Patrí medzi najsilnejšie...

Kód: 4504
Resveratrol - 60 kapsúl - Epigemic®
€18,73 bez DPH
€22,47

Resveratrol je vysoko kvalitný extrakt z hroznových šupiek pre normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému.

Kód: 4506
Rosmarinic acid kyselina rozmarínová - 90 kapsúl - Epigemic®
€16,43 bez DPH
€19,72

Objavte účinky rozmarínu, ktorý má blahodarný vplyv na pečeň, obličky, trávenie aj imunitu.

Kód: 4508
Epigemic® Shogaol Zázvor 30 kapsúl - Herbatica
€14,90 bez DPH
€17,88

Extrakt z koreňa zázvorovníka lekárskeho. Obsahuje vysoký podiel 6-shogaolu - látky, ktorá sa v bežnom zázvorovom čaji nachádza len minimálne a má blahodarné účinky na ľudské...

Kód: 4510
Epigemic® Šišiak bajkalský koreň 120 kapsúl - Herbatica
€14,90 bez DPH
€17,88

Extrakt z koreňa šišiaka bajkalského sa používa predovšetkým na udržanie normálneho stavu kĺbov. Obsahuje vysoký podiel účinných látok ako baikalín, baikaleín a wogonín, v...

Kód: 4513
Vitamín Dihydroquercetin - Vitamir - 50 tabliet
Množstevná zľava
€9,99 bez DPH
€11,99

Vitamín Dihydroquercetin pomáha pri ochrane pred infekciou COVID 19, spomaľuje zápalové procesy v tele, zlepšuje zásobovanie buniek kyslíkom, normalizuje syntézu kolagénových...

Kód: 3756
set 2x čaga vegánske kasule herbatica na mesačnú kúru
Množstevná zľava
€19,98 –4 %
€15,83 bez DPH
€18,99

Cenovo výhodné balenie 2 x set kapsúl. Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné...

Kód: 4305/2
100% olej z čiernej rasce, za studena lisovaný, panenský - Specialist
Množstevná zľava
od €9,58 bez DPH
od €11,49

Olej zo semien čiernej rasce (Nigella sativ) má naozaj blahodárne účinky na ľudský organizmus. Vďaka širokému spektru zdraviu prospešných látok, ktoré obsahuje dokáže liečiť,...

Kód: 0513
100% olej z pestreca mariánskeho, za studena lisovaný, panenský - Specialist
Množstevná zľava
od €4,99 bez DPH
od €5,99

Za studena lisovaný olej zo semien pestreca mariánskeho za použitia technológie, pri ktorej sa zachovávajú všetky cenné látky. 

Kód: 0619
CBD VOJ 8299
Množstevná zľava
€18,25 bez DPH
€21,90

Širokospektrálne CBD kvapky v 5% koncentrácii (500mg) s olivovým olejom, kurkumínom a čiernym korením s vysokou koncentráciou CBD, širokou škálou kanabinoidov a bioaktívnych...

Kód: 3611
aga caj 50 g
Množstevná zľava
€7,49 bez DPH
€8,99

Čaga (rišavec šikmý) - celoročná huba, parazituje na kmene brezy. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako protinádorové činidlo, a tiež k posilneniu imunity a zlepšenie metabolizmu.

Kód: 2103
histamin blocker s moringou, kurkumou, kvercetinom v tabletkach, Herbatica, fotka real.
Množstevná zľava
€28,25 bez DPH
€33,90

Prírodné vegánske kapsuly sú určené pre ľudí, ktorí trpia histamínovou intoleranciou. Jedinečná kombinácia zložiek so silnými protizápalovými účinkami - moringa, quercetín,...

Kód: 4266
Kvapky do nosa - Farmakom - 10 ml
Množstevná zľava
Kvapky do nosa - Farmakom - 10 ml
Momentálne nie je skladom
€4,58 bez DPH
€5,49

Nosné kvapky priaznivo pôsobia na zdravie nosovej sliznice a uvoľňujú dýchacie cesty.

Kód: 0997
Olej z čiernej rasce 100% - Organic Oils 100ml
Množstevná zľava
€16,66 bez DPH
€19,99

Olej z čiernej rasce Nigela sativa má vďaka vysokému obsahu aktívnych látok široké spektrum využitia - prispieva k posilneniu imunity, pomáha pri kožných problémoch, bolestiach...

Kód: 4216
set na travenie 2xmasticha probitics&prebiotics a jablcny ocot - Herbatica
Množstevná zľava
€58,33 bez DPH
€69,99

V tomto sete kombinujeme dva unikátne prírodné produkty – Mastichu Probiotics & Prebiotics s bio-jablčným octom. Oba predstavujú účinnú pomoc pri tráviacich problémoch -...

Kód: 4381
set na travenie 2xmasticha a test helikobakter Herbatica
Množstevná zľava
€64,16 bez DPH
€76,99

Sada sa skladá z dvoch unikátnych produktov, ktoré vám pomôžu v domácich podmienkach zistiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori  a v prípade pozitívneho výsledku podporiť...

Kód: 4380
Set na psoriázu - Kartalin krém a Masticha s probiotikami a prebiotikami - Herbatica
Množstevná zľava
€55,74 bez DPH
€66,89

Set dvoch jedinečných produktov s účinnými prírodnými zložkami, ktoré budú vašou oporou pri liečbe a odstraňovaní príznakov psoriázy a iných kožných problémov. Pri jeho...

Kód: 4376
Šišiak bajkalský extrakt - 80 tabliet - Elit Pharm
Množstevná zľava
€8,25 bez DPH
€9,90

Šišiak bajkalský je vzácna rastlina, ktorá pochádza z oblasti Bajkalu, ďalekého Východu a severnej Číny. Táto bylina je známa svojím upokojujúcim účinkom, podporuje psychickú...

Kód: 4344
histamin bloker výhodný set 1+1, 2x 140 vegánskych kapsúl s moringou
Množstevná zľava
€49,92 bez DPH
€59,90

Cenovo výhodné balenie 2 x set kapsúl. Prírodné vegánske kapsuly Histamin blocker sú určené pre ľudí, ktorí trpia histamínovou intoleranciou. Jedinečná kombinácia zložiek so...

Kód: 4266/2
Zvýhodnený set: Silné kombo na boj s histamínovou intoleranciou v kapsuliach
Množstevná zľava
€58,33 bez DPH
€69,99

Cenovo výhodný set pozostáva z dvoch účinných prírodných doplnkov, ktorých jedinečná vzájomná kombinácia predstavuje spoľahlivú pomoc pri histamínovej intolerancii, alergiách,...

Kód: 4345