Tenisový lakeť

Príčiny, príznaky a liečba

Tenisový lakeť, golfový lakeť, oštepársky lakeť alebo lakeť pisára v- všetky tieto názvy pomenovávajú jedno a to isté. Vo všetkých prípadoch ide o ochorenie šliach a svalových úponov, najčastejšie v oblasti lakťa, ale postihnuté môže byť aj zápästie, koleno alebo rameno. Hlavným príznakom tenisového lakťa je silná bodavá bolesť, ktorá vystreľuje do predlaktia alebo ramena. Paradoxne tento problém častejšie postihuje kancelárske typy, kaderníkov, upratovačky a podobné profesie ako vrcholových športovcov, ktorí sú trénovaní na zvýšenú záťaž.

Liečba tenisového lakťa spočíva predovšetkým v nastavení kľudového režimu, ktorý je ideálne doplniť výživou a regeneráciou kĺbov.

#ShowMore#

tenisovy laket a odborne vysetrenie1200x800

Zdroj foto: www.freepik.com

Príznaky tenisového lakťa

Typickým príznakom tenisového lakťa je silná bodavá bolesť na vonkajšej strane, ktorá môže vystreľovať do ramena alebo predlaktia. Postihnuté miesto je zvyčajne opuchnuté, teplé a červené, čo môže poukazovať aj na lokálny zápal v oblasti lakťa. Prípadný opuch sa odporúča chladiť, masírovať alebo na postihnutú oblasť je dobré naniesť upokojujúci krém.

Rozlišujeme medzi akútnymi a chronickými stavmi. Akútna bolesť sa prejavuje a opakuje najmä pri namáhavom pohybe, zdvíhaní ťažkých predmetov alebo inej fyzickej záťaži. Ak sa nelieči, môže prejsť do chronického stavu, kedy pociťujete bolesť takmer pri každom pohybe.

Príčiny tenisového lakťa

Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) označuje ochorenie šliach a svalových úponov. Svalová šľacha je miesto, kde sa sval pripája ku kosti, a to buď priamo, alebo pomocou šliach. Je to veľmi zraniteľné a citlivé miesto, pretože sa sem prenáša vysoké napätie zo svalu.

Bolesť šľachy (entezopatia) potom vzniká pri opakovanom preťažovaní svalu, napríklad pri náročnom športe alebo veľkej fyzickej záťaži, ktorá nie je pre človeka prirodzená. U príležitostných športovcov je najčastejšie na vine nesprávna technika. Príčinou však môžu byť aj opakované, monotónne pohyby, ako napríklad práca v záhrade, sekanie dreva, písanie rukou alebo práca s počítačom.

Konzervatívna liečba tenisového lakťa

Liečba závisí od závažnosti príznakov a celkového trvania ochorenia. Spočiatku sa uplatňuje konzervatívny prístup, aby sa predišlo operácii, po ktorej nasleduje dlhšia rehabilitácia.

Kľudový režim

Základom pre zníženie opuchu je odpočinok. Postihnuté miesto je dobré zafixovať, napríklad v ortéze, alebo môžete použiť náš návlek z merino vlny. Pri bolesti môžu pomôcť ľadové obklady alebo upokojujúce gély. Zistili sme, že veľmi dobre funguje šťava alebo aj masť z kostihoja lekárskeho.


Kostihojový telový gel-balzam s kyselinou mravčou 100ml

Kostihojový telový gél/balzam s kyselinou mravčou - 100ml - Twinstec 911+

Prírodný podporný prostriedok pre všetkých, ktorí trpia bolesťami kĺbov a svalov, opuchmi a zhoršenou pohyblivosťou. Obsahuje účinné prírodné látky kostihoj a kyselinu mravčiu, ktoré pomáhajú regenerovať organizmus. Pomáhajú uvoľňovať svalové napätie, zmierňujú zápal a bolesť. Krém má hrejivý účinok.


Cviky na tenisový lakeť

Vo všeobecnosti sa neodporúča vykonávať žiadne cvičenia voľne dostupné na internete. Tenisový lakeť je komplikácia, ktorá má tendenciu pretrvávať dlhší čas. Nesprávne cvičenia môžu stav výrazne zhoršiť. Je lepšie vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vás naučí cviky prispôsobené vášmu stavu - v rehabilitácii potom môžete pokračovať sami doma.

Dornova metóda

Ide o bezpečnú masážnu metódu, pri ktorej sa kĺby a stavce dostanú do správnej polohy. Túto terapiu by však mal vykonávať len skúsený odborník.

Dornova metoda pri tenisovom lakti

Zdroj foto: www.freepik.com

Rázová vlna

Terapia fokusovanou rázovou vlnou je neinvazívna liečebná metóda, ktorá sa často používa pri liečbe tenisového lakťa. Princípom terapie je pôsobenie vysokoenergetických akustických vĺn na postihnutú oblasť. Tieto vlny prechádzajú tkanivom a sústreďujú svoju energiu na konkrétne miesto, čo vedie k zníženiu bolesti, stimulácii hojenia, rozpúšťaniu kalcifikátov (vápenatých usadenín) a celkovej regenerácii buniek. Zákrok sa zvyčajne vykonáva ambulantne a trvá niekoľko minút.

Prírodné masti a krémy

Účinná proti bolesti je šťava, masť alebo krém z kostihoja. Blahodarné účinky má aj konopná masť alebo nechtíková masť.

Na výživu kĺbov odporúčame glukozamín, ktorý sa nachádza v doplnkoch stravy vo forme glukozamín sulfátu. Pri pravidelnom užívaní sa protizápalové vlastnosti prejavia do 3 mesiacov. Glukosamín výrazne zmierňuje bolesť, zlepšuje funkciu kĺbov a pozitívne pôsobí na chrupavku.
Široké uplatnenie má aj kolagén, ktorý sa prirodzene nachádza vo svaloch, kostiach, koži, cievach, tráviacom systéme a šľachách.


kolagen

Bioaktívny kolagén s peptidmi a vitamínmi pre krásu, nechty, vlasy a pokožku - 300g

Kolagén je hlavnou zložkou ľudského tela. Kolagén by mali pravidelne užívať nielen športovo aktívni ľudia, ale aj stredná generácia. Dostatok kolagénu zabraňuje problémom pohybového aparátu, urýchľuje zotavenie po úrazoch a operáciách a zlepšuje funkciu imunitného systému (ochrana pred infekciami).


Akupunktúra

Akupunktúra je alternatívna liečebná metóda, ktorá sa často používa na liečbu rôznych bolestivých stavov vrátane laterálnej epikondylitídy (tenisového lakťa). Princípom liečby akupunktúrou je stimulácia špecifických bodov na tele pomocou jemných ihiel, aby sa uvoľnilo svalové napätie a znížila bolesť. Výsledky sú však veľmi individuálne.


Operácia tenisového lakťa

V prípade, že konzervatívna liečba nepomáha, rýchlu úľavu často prinášajú obstreky bolestivej oblasti. Ak sa stav ani potom nezlepší, zvyčajne nasleduje operácia v lokálnej alebo celkovej anestézii.

Existuje niekoľko chirurgických techník liečby tenisového lakťa, ale všetky sa zameriavajú na odstránenie poškodeného tkaniva a uvoľnenie napätia v šľachách. Konkrétne ide o odstránenie poškodeného tkaniva, uvoľnenie šľachy a posilnenie šľachy.

Úspešnosť operácie tenisového lakťa je vo všeobecnosti vysoká, ale nevýhodou je následná rehabilitácia a práceneschopnosť, ktorá môže trvať až 6 týždňov.

26 položiek celkom
unnamed
Množstevná zľava
€7,49 bez DPH
€8,99

Masážny gél s včelím jedom na kĺby je známy pre jeho schopnosť poskytovať úľavu od bolesti, stimuláciu obnovy chrupaviek a obnove pohyblivosti kĺbov.

Kód: 3333
Biele Mumio - krém-balzam na regeneráciu kĺbov - Eliksír - 75 ml
Množstevná zľava
€9,16 bez DPH
€10,99

Biele MUMIO (kamenný olej) je veľmi zriedkavá a vzácna prírodná látka. Aj tie najťažšie zlomeniny sa hoja 1,5 až 2x rýchlejšie ako pri klasickej liečbe. Podporuje zrast kostí a...

Kód: 0474
Bioaktívny kolagén s peptidmi a vitamínmi pre krásu, nechty, vlasy a pokožku - Herbatica
Množstevná zľava
€27,08 bez DPH
€32,49

Jedinečná kombinácia bioaktívnych kolagénových peptidov, aminokyselín a účinných látok ako vitamín C, kyselina hyalurónová či zinok, pomáhajú zlepšiť kvalitu vlasov, nechtov a...

+ ďalšie
Kód: 4368
Čaga telový krém gél Záchranár 100ml HealthNA
Novinka Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,90

Telový krém s extraktom z huby čaga je účinným podporným prípravkom, ktorý zmierňuje svalové kŕče, pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov, pružnosť a celkové zdravie pohybového...

Kód: 4595
gel menovazil eliksir 40 ml 94487410129533 small11
Množstevná zľava
€6,24 bez DPH
€7,49

Chladiaci účinok krémového gélu Menovazil podporuje úľavu od bolesti kĺbov ako aj zapálených nervov.

Kód: 2053
Kapsaicínová hrejivá náplasť s výťažkom z papriky 10x15 cm ViolaHerb
Novinka Množstevná zľava
€1,24 bez DPH
€1,49

Kapsaicínová náplasť predstavuje účinnú pomoc pri bolestiach chrbtice a svalov. Jej zloženie je obohatené o výťažky z papriky - vďaka nej má prehrievajúce účinky a...

Kód: 4600
KONSKÁ SILA Kostihojový krém s mumiom 75 ml LekoPro
Novinka Množstevná zľava
€5,83 bez DPH
€6,99

Táto masť/krém poskytuje prirodzenú úľavu od bolesti svalov, kĺbov a kostí. Jeho prírodné ingrediencie a účinky sú obzvlášť cenné pri riešení opuchov, zápalových stavov a...

Kód: 4387
unnamed (12)
Množstevná zľava
€6,24 bez DPH
€7,49

Pomocný krém pri komplexnej liečbe rôznych ochorení pohybového aparátu.

Kód: 2048
altajské mumio čierne očistené tekuté 50g/100g
Množstevná zľava
od €21,66 bez DPH
od €25,99

Mumio Altajské je komplex organických a anorganických zlúčenín, ktoré vznikajú v dôsledku vitálnej aktivity rastlín, hmyzu a zvierat, ktoré sú zmiešané s pôdnymi prvkami a...

+ ďalšie
Kód: 2215
Muay Namman active regeneračný krém 100g
Množstevná zľava
€16,66 bez DPH
€19,99

Muay krém je ideálny pre všetkých, ktorí chcú uvoľniť svalové napätie a stuhnutosť kĺbov. Či už ste športovec, manuálne pracujete, alebo len pociťujete únavu svalov a kĺbov s...

Kód: 4578
Návlek s merino vlnou na lakeť, koleno a lýtko
Množstevná zľava
€8,33 bez DPH
€9,99

Návlek na lakeť, koleno a lýtko z prírodného materiálu - merino vlny, ktorý napomáha termoregulácii.

+ ďalšie
Kód: 3614
sab
Množstevná zľava
€9,99 –40 %
€4,99 bez DPH
€5,99

Gélový balzam vyrobený na báze cinquefoilu na masáž kĺbov, problémových oblastí tela, obsahuje tiež celý komplex výťažkov a éterických olejov, ktoré pomáhajú znižovať opuchy. 

Kód: 3078
Výhodný set na regeneráciu - biele mumio krém a zlaté mumio tabletky
Množstevná zľava
€14,99 bez DPH
€17,99

Set kráľa liečiv - lebo tak je mumio nazývané - obsahuje Biele mumio - Balzam na regeneráciu kĺbov a Zlaté mumio - potravinový doplnok stravy.

Kód: 3236
Set na kĺby s hadím jedom a návlekom Herbatica
Množstevná zľava
€15,58 bez DPH
€18,69

Tento set na kĺby s hadím jedom a paprikou je určený pre všetkých, ktorých trápia problémy s pohybovým aparátom, najmä s lakťami, kolenami a lýtkami. Návlek s merino vlnou...

Kód: 3729
szungit 75ml eliksir
Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,89

Efektívny a prírodný minerálny prostriedok na kĺby a chrbticu. História ľudovej medicíny ukázala, že: Zlepšuje funkciu pohybového aparátu, inhibuje deštruktívne procesy a...

Kód: 1580
šungit púder 300g na kĺby, pokožku a vlasy,Herbatica
Množstevná zľava
€9,08 bez DPH
€10,90

Šungit púder je výnimočný produkt, ktorý vám ponúka prírodnú starostlivosť o vašu pleť, vlasy a kĺby. Tento púder je vyrobený z cenného minerálu šungitu, ktorý obsahuje veľké...

Kód: 4462
Shuster balzam 0544
Množstevná zľava
€10,49 –19 %
€7,08 bez DPH
€8,49

Telový balzam ZÁZRAK CHAŠ obsahuje chondritín a kolagén. Preniká do hĺbky, intenzívne vyživuje, má obnovujúce účinky. Výsledný efekt je znásobený každodenným...

Kód: 0544
Epigemic® Vitamin D3 150 kapsúl - Herbatica
€12,99 bez DPH
€15,59

Vitamín D3 s vynikajúcou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou pre ľudský organizmus je dôležitý pre kosti, zuby, svaly a imunitu.

Kód: 4514
Epigemic® Vitamín K2 60 kapsúl - Herbatica
€14,90 bez DPH
€17,88

Vitamín K2 je pre telo nevyhnutná látka, ktorá prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí.

Kód: 4515
krem na klby s hadim jedom a paprikou
Zvýraznění Množstevná zľava
€7,33 bez DPH
€8,79

Krém je vhodný pri osteoporóze, artróze, bolestiach chrbtice, zápaloch kĺbov a ciev, pretože má upokojujúce účinky. 

Kód: 0226
Živokost balzam s kostihojom a chondroitínom na kĺby a svaly 100ml - Twinstec 911+
Množstevná zľava
€4,41 bez DPH
€5,29

Tento balzam je účinným prírodným pomocníkom pri bolestiach kĺbov a svalov. Jeho účinky a prírodné zloženie oceníte aj v prípade opuchov, pri zápale alebo pri zlomeninách. Vďaka...

Kód: 4472
Čaga krém balzam na kĺby 75ml OOO Fitobiotechnologii
Novinka Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,89

Unikátny krém-balzam s prírodným zložením prináša úľavu od bolesti kĺbov, podporuje regeneráciu chrupavky a urýchľuje hojenie rán a jaziev. Vďaka obsahu extraktu z čagy...

Kód: 4586
Mumio (Shilajit) telový krém balzam 75ml OOO Fitobiotechnologii
Novinka Množstevná zľava
€6,66 bez DPH
€7,99

Mumio shilajit krémový balzam je účinným prírodným prostriedkom, ktorý napomáha regenerácii pokožky, tkanív a kostí. Mumio v tomto kréme výrazne zmierňuje pocity bolesti,...

Kód: 4587
NAMMAN Muay CBD Cryo Roll On regeneračný olej s CBD 75 ml
Množstevná zľava
€24,66 bez DPH
€29,59

Tento regeneračný olej s obsahom CBD a extraktom z boswéllie, je inšpirovaný tradičnou thajskou receptúrou. Má podobné zloženie a efekt ako Muay aktívny krém od rovnakého...

Kód: 4579
Reumalgon 1117
Množstevná zľava
€9,99 –40 %
€4,99 bez DPH
€5,99

Revmalgon je dobrý na kĺbové ochorenia, pri osteochondróze, radikulitíde, artróze, artritíde, dne. Má protizápalové a  zohrievajúce účinky.

Kód: 1117
Telový krém “Konská sila” Včelofit na reumu 75ml HealthNA 1000x1000 top
Novinka Množstevná zľava
€3,83 bez DPH
€4,59

Krém “Konská sila” Včelofit je skvelý podporný prípravok v rámci širšieho spektra terapeutických a preventívnych metód zameraných na zmiernenie zápalových stavov a bolesti v...

Kód: 4608