Kŕčové žily
Kŕčové žily, známe aj ako varixy, sú ochorenie, ktoré postihuje krvné cievy, najmä žily, najčastejšie na dolných končatinách. Je to stav, pri ktorom sa žily rozširujú, predlžujú a strácajú svoju pružnosť. Kŕčové žily nie sú len estetickým problémom, ale často môžu spôsobovať nepríjemnú bolesť a obmedzovať kvalitu života. Od mierneho pocitu ťažoby a únavy v nohách až po bolestivé opuchy a pocit pálenia. Tieto príznaky sú pre väčšinu ľudí veľmi obťažujúce a znepokojujúce. Našťastie existuje riešenie.
#ShowMore#
Žily dolných končatín majú v našom tele špeciálnu funkciu. Na prvý pohľad slúžia "len" na odvádzanie krvi z tkanív smerom k srdcu. Žilový systém dolných končatín však musí pracovať v obzvlášť náročných podmienkach - krv prúdi proti smeru gravitácie (smerom nahor k trupu). Žily dolných končatín sú preto vybavené špeciálnymi mechanizmami, ktoré usmerňujú a uľahčujú tok krvi.
- Prvým sú chlopne, ktoré umožňujú jednosmerný tok krvi a neumožňujú jej spätný tok.
- Druhým dômyselným mechanizmom je takzvaná svalová pumpa, pri ktorej svalové kontrakcie tlačia krv z nôh smerom k srdcu pri pohybe dolných končatín.
V dolných končatinách sú dva žilové systémy - povrchový žilový systém a hlboký žilový systém. Povrchový prebieha relatívne plytko pod kožou a spája sa s hlbokým žilovým systémom na stehne. Medzi povrchovým a hlbokým systémom sú v celom ich priebehu spojovacie žily. Môžeme si ich predstaviť ako akýsi rebrík. Tieto spojovacie žily majú tiež jednosmerné ventily, ktoré zabraňujú toku krvi z hlbokého systému do povrchového. Všetky ochorenia žíl vznikajú najčastejšie v dôsledku porúch týchto zložitých systémov.
Najčastejšie ochorenia žíl dolných končatín
Chronická žilová nedostatočnosť
Je to stav, ktorý vzniká pri nedostatočnej funkcii povrchového a hlbokého žilového systému. Je spôsobený najmä vrodenou chlopňovou nedostatočnosťou alebo po hlbokej žilovej trombóze. Bolo preukázané, že žilová nedostatočnosť môže viesť ku kŕčovým žilám, ale platí to aj naopak, pretože existujúca žilová nedostatočnosť môže viesť ku kŕčovým žilám.
Kŕčové žily
Kŕčové žily alebo varixy sú rozšírené povrchové žily na dolných končatinách. Vznikajú preťažením povrchového systému pri chronickej žilovej nedostatočnosti, keď zle fungujúce chlopne v spojovacích žilách umožňujú prúdenie krvi z hlbokého systému do povrchového systému, čo vedie k preťaženiu a rozšíreniu žíl. Podobný účinok môže nastať pri trombóze žíl hlbokého systému dolných končatín. Kŕčové žily nie sú len kozmetickou chybou, pretože krv nimi ťažšie prúdi, hromadí sa v nich, a to môže viesť k ďalším komplikáciám.
Venózne zápaly
Zápal žíl sa označuje ako tromboflebitída a postihuje povrchový žilový systém dolných končatín. Zápal môže byť sprevádzaný tvorbou krvnej zrazeniny. Treba poznamenať, že táto zrazenina (na rozdiel od zrazeniny v hlbokom žilovom systéme pri flebotrombóze) nemôže spôsobiť pľúcnu embóliu.
Hlboká žilová trombóza (alebo)
Flebotrombóza je závažný stav, pri ktorom sa v hlbokom žilovom systéme dolných končatín vytvorí krvná zrazenina. To vedie k zahlieneniu, opuchu a bolesti postihnutej končatiny. Tento stav môže viesť k smrteľnej pľúcnej embólii, pri ktorej sa kúsok zrazeniny odtrhne a krv sa dostane do pľúcnych ciev, ktoré sa upchajú.
Bércové vredy
Bércové vredy dolných končatín môžu mať arteriálne a venózne príčiny, pričom venózne príčiny sú oveľa častejšie. Ide o to, že ak uvedené ochorenia žilového systému trvajú dlhší čas, môže sa to prejaviť porušením životaschopnosti tkanív dolnej končatiny. Ak sú prítomné aj iné rizikové faktory (napr. drobný úraz), môže ľahko vzniknúť nehojaci sa a zapáchajúci kožný vred.
Prevencia a liečba kŕčových žíl
Liečba kŕčových žíl sa zvyčajne zameriava na zmiernenie príznakov, zlepšenie krvného obehu a zníženie rizika komplikácií. Medzi najznámejšie patria:
- Kompresívna terapia: nosenie kompresných pančúch, ponožiek alebo obväzov môže pomôcť zlepšiť krvný obeh a znížiť opuch a bolesť.
- Zmena životného štýlu: Zahrňte cvičenia, ako je chôdza alebo plávanie, ktoré podporujú krvný obeh.
- Zdvíhanie nôh: Zdvihnutie nôh nad úroveň srdca môže pomôcť odviesť prebytočnú krv z dolných končatín.
- Vyhnite sa obezite: Normálna telesná hmotnosť nevytvára taký veľký tlak na žily a znižuje riziko vzniku kŕčových žíl.
Pohľad alternatívnej medicíny
Kŕčové žily sú dôsledkom nerovnováhy v pečeni a slezine. Tieto orgány sú spolu so srdcom zodpovedné za pružnosť cievnych stien a zásobujú ich živinami. Ich oslabenie zvyčajne súvisí so zvýšeným psychickým stresom a nesprávnou stravou, v ktorej dominuje nadbytok mäsa, prepálených tukov, kravského mlieka, bielej múky a cukru. Takto zanedbané cievne steny sa stávajú krehkými, ochabnutými, vznikajú modriny a kŕčové žily.
V minulosti sa používali bylinky ako napr. púpava alebo rebríček, ale aj pohánka, červená repa, rakytník alebo masáže s nechtíkovým olejom.
Nesmieme zabúdať na liečivé účinky pijavice lekárskej, ktorá sa v starovekom Egypte používala na choroby obehového systému už 3000 rokov pred naším letopočtom. Sliny pijavíc obsahujú tieto zaujímavé zložky:
- antitrombotiká: rozpúšťajú krvné zrazeniny
- trombolytické látky: môžu rozpúšťať už vytvorené zrazeniny
- regulátory krvného tlaku
- látky, ktoré obnovujú poškodený povrch ciev a žíl
- látky, ktoré znižujú množstvo cholesterolu v krvi a zabraňujú jeho hromadeniu v cievach.
- látky, ktoré aktivujú obranyschopnosť organizmu (zvyšujú aktivitu fagocytov)
Oproti dávnym časom sme sa samozrejme posunuli vpred a proces používania účinných látok sme zefektívnili - sliny pijavíc sa extrahujú a koncentrujú do ľahko roztierateľných krémov, ktoré dokonale prenikajú do pokožky. V modernej hirudoterapii už nie je potrebné aplikovať pijavice na telo. Tieto krémy si môžete kúpiť s chladivým účinkom, ktorý pomáha zmierniť bolesť a pocit ťažkých nôh, alebo v klasickej forme.
Prečítajte si tiež článok na našom blogu o príčinách, príznakoch a prevencii kŕčových žíl.
Zdroje:
Prírodný extrakt z rastliny gotu-kola, známej ako "bylina pamäte", podporuje zdravie tela aj mysle. Má výnimočné vlastnosti, je známa svojimi pozitívnymi účinkami na zlepšenie...
Krém na žily "Konská sila" s obsahom účinných látok a bylinných extraktov ako je pagaštan, rutín a ginkgo, je skvelým pomocníkom pri problémoch s kŕčovými žilami dolných...
Troxerutin krém-balzam na nohy je inovatívny prípravok, ktorý účinne zmierňuje ťažkosti nôh, zlepšuje ich vzhľad a zabraňuje opuchom. Obsahuje účinné látky pagaštan konský...
Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej, ktoré sú dôležité pre výstavbu...
Venotonic krém-balzam je skvelým pomocníkom v boji proti únave nôh. Tento balzam tonizuje, osviežuje a zmierňuje pocit ťažkosti nôh, čím prispieva k lepšiemu stavu žíl...