Vysoký krvný tlak

Krvný tlak je sila, ktorú vynakladá srdce na načerpanie krvi do artérií - tepien a ďalej do celého krvného obehu.  Krvný tlak sa počas dňa mení na základe rôznych faktorov - cvičenie, kľudový režim, strava či spánok. Vysoký krvný tlak patrí medzi najbežnejšie civilizačné ochorenia a môže byť nebezpečným, najmä kvôli jeho minimálnym prejavom.

#ShowMore#

 Čo znamenajú čísla krvného tlaku?

Krvný tlak sa meria pomocou dvoch čísel:

 • Prvé číslo, nazývané systolický krvný tlak, meria tlak vo vašich tepnách, keď vám bije srdce.
 • Druhé číslo, nazývané diastolický krvný tlak, meria tlak vo vašich tepnách, keď vaše srdce medzi údermi odpočíva. Ak meranie ukazuje 120 systolických a 80 diastolických, povedali by ste „120 na 80“ alebo napísali „120/80 mmHg“.

Čo je vysoký krvný tlak (hypertenzia)?


Vysoký krvný tlak, tiež nazývaný hypertenzia, je krvný tlak, ktorý je vyšší ako je normálne. Váš krvný tlak sa mení počas dňa v závislosti od vašich aktivít. Mať hodnoty krvného tlaku trvalo nad normálom môže viesť k diagnóze vysokého krvného tlaku (alebo hypertenzie). Čím vyšší je váš krvný tlak, tým väčšie je riziko iných zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby, srdcový infarkt a mŕtvica.

Aké sú príznaky a symptómy vysokého krvného tlaku?

Medzi hlavné príznaky vysokého krvného tlaku patria napríklad závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť, dychavičnosť, zhoršené videnie, potenie, búšenie srdca a opuchy nôh. Krvný tlak ovplyvňujú rôzne faktory alebo genetické predpoklady. Medzi rizikové skupiny patria ľudia s nadváhou, fajčiari, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nadmerné solenie, alkohol, málo pohybu, stres alebo dedičnosť. 

Existuje len jeden spôsob, ako zistiť, či máte vysoký krvný tlak - nechajte si ho zmerať lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom, ktorí namerané hodnoty porovnajú s určitou normou. Krvný tlak si môžete merať aj doma pomocou tlakomera.

Vysoký krvný tlak sa nazýva „tichý zabijak“, pretože zvyčajne nemá žiadne varovné príznaky alebo symptómy a mnohí ľudia ani nevedia, že ho majú.

 

Čo môžem urobiť na prevenciu alebo zvládnutie vysokého krvného tlaku?

Mnoho ľudí s vysokým krvným tlakom môže znížiť svoj krvný tlak do zdravého rozsahu alebo udržať ich počet v zdravom rozsahu zmenou životného štýlu. 

 • Každý týždeň aspoň 150 minút fyzickej aktivity (asi 30 minút denne, 5 dní v týždni)
 • Nefajčiť
 • Zdravá strava vrátane obmedzenia sodíka (soli) a alkoholu
 • Udržiavanie si zdravej hmotnosti
 • Zvládanie stresu
 • Prevencia pomocou doplnkov stravy 

 

Aké problémy spôsobuje vysoký krvný tlak?


Vysoký krvný tlak môže narušiť vaše zdravie mnohými spôsobmi. Môže vážne poškodiť dôležité orgány, ako je srdce, mozog, obličky a iné. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov môžete riadiť svoj krvný tlak, aby ste znížili riziko vážnych zdravotných problémov. Vysoký krvný tlak môže poškodiť vaše tepny tým, že budú menej elastické, čo znižuje prietok krvi a kyslíka do vášho srdca a vedie k srdcovým ochoreniam.

 • Infarkt a srdcové choroby:  Srdcový infarkt, ku ktorému dochádza, keď je zablokovaný prívod krvi do vášho srdca a srdcový sval začne odumierať bez dostatku kyslíka. Čím dlhšie je prietok krvi blokovaný, tým väčšie je poškodenie srdca.
 • Srdcové zlyhanie: Stav, ktorý znamená, že vaše srdce nemôže pumpovať dostatok krvi a kyslíka do vašich ostatných orgánov.
 • Mŕtvica a problémy s mozgom: Vysoký krvný tlak môže spôsobiť prasknutie alebo zablokovanie tepien, ktoré zásobujú mozog krvou a kyslíkom, čo spôsobí mŕtvicu. Mozgové bunky odumierajú počas mŕtvice, pretože nedostávajú dostatok kyslíka. Mŕtvica môže spôsobiť vážne poruchy reči, pohybu a iných základných činností. 
 • Ochorenie obličiek: Dospelí s cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo oboma problémami majú vyššie riziko vzniku chronického ochorenia obličiek ako tí, ktorí tieto ochorenia nemajú.
 • Demencia v neskoršom veku: Vysoký krvný tlak, najmä v strednom veku, je spojený s horšími kognitívnymi funkciami a demenciou v neskoršom veku.

 


 

13 položiek celkom
Krill olje
€27,09 –4 %
€25,99

Jedinečnosť oleja z krillu spočíva v tom, že poskytuje omega mastné kyseliny vo forme fosfolipidov. Fosfolipidy tvoria štrukturálny základ bunkových membrán v našom tele....

Kód: 2211
masticha vena v4 2 red
€36,89

Masticha Vena prináša jedinečné spojenie chioskej mastichy s výnimočnými prírodnými výtažkazmi z granátového jablka a olív. Ich spojením vzniká unikátny produkt pre vaše srdce a...

Kód: 3213
Olej z čiernej rasce 100% - Organic Oils 100ml
Množstevná zľava
od €10,59

Olej z čiernej rasce Nigela sativa má vďaka vysokému obsahu aktívnych látok široké spektrum využitia - prispieva k posilneniu imunity, pomáha pri kožných problémoch, bolestiach...

+ ďalšie
Kód: 4215
rakytnikovy olej lisovany za studena, Herbatica
Množstevná zľava
od €8,99

Olej lisovaný z plodov rakytníka rešetliakovitého technológiou, ktorá zanecháva všetky dôležité látky. Plody obsahujú 24 minerálov a stopových prvkov, 18 aminokyselín a 10...

+ ďalšie
Kód: 0618
Šišiak bajkalský extrakt - 80 tabliet - Elit Pharm
Množstevná zľava
€9,90

Šišiak bajkalský je vzácna rastlina, ktorá pochádza z oblasti Bajkalu, ďalekého Východu a severnej Číny. Táto bylina je známa svojím upokojujúcim účinkom, podporuje psychickú...

Kód: 4344
100% olej z čiernej rasce, za studena lisovaný, panenský - Specialist
Množstevná zľava
od €10,49

Olej zo semien čiernej rasce (Nigella sativ) má naozaj blahodárne účinky na ľudský organizmus. Vďaka širokému spektru zdraviu prospešných látok, ktoré obsahuje dokáže liečiť,...

Kód: 0513
gg
Množstevná zľava
€4,49

Prípravok Calcium + D3 obsahuje vápnik a vitamín D3 s pomarančovou príchuťou. 

Kód: 3824
Čaj Jahoda lesná - Lekraset - 25 g
Množstevná zľava
€3,24 –4 %
Čaj Jahoda lesná - Lekraset - 25 g
Momentálne nie je skladom
€3,09

Má sedatívne, hematopoetické, protizápalové, diuretické účinky. Pomáha pri žalúdočných problémoch, vredoch, cukrovke, dne, astme a ochoreniach obličiek.

Kód: 3812
Čaj zo šišiaka bajkalského - Lekraset - 50 g
Množstevná zľava
€8,60 –4 %
€8,19

Čaj zo šišiaka bajkalského pomáha pri liečbe hypertenzie, pri poruchách nervového systému.

Kód: 3745
Gotu Kola extrakt - 80 tabliet - Elit Pharm
Množstevná zľava
€9,90

Prírodný extrakt z rastliny gotu-kola, známej ako "bylina pamäte", podporuje zdravie tela aj mysle. Má výnimočné vlastnosti, je známa svojimi pozitívnymi účinkami na zlepšenie...

Kód: 4343
Moringa Magnesium - správne fungovanie nervového systému - Moringa Caribbean - 120 kapsúl Doprava zadarmo
Doprava zadarmo
€51,59

Čistý prášok zo sušených listov Moringa Caribbean vo vegan kapsuliach obohatený o Magnesium Bisglycinát a Vitamín B6. Ideálny doplnok pre osoby vystavené zvýšenej...

Kód: 3407
329db85bb072738166785821045212ba
Množstevná zľava
Rakytníková šťava - Aveo
Momentálne nie je skladom
od €4,90

Šťava vyrobená z bobúľ rakytníka nabitá vitamínmi a inými zdraviu prospešnými látkami.

Kód: 3492
baikal helmkraut wurzelextrakt 40 tabletten
Množstevná zľava
Šišiak bajkalský - 40 tabliet
Momentálne nie je skladom
€13,90

Šišiak bajkalský je výnimočná rastlina pôvodom z oblasti Bajkalu, ďalekého Východu a severnej Číny- Ide o bylinu so všeobecne ukľudňujúcim účinkom. Podporuje psychickú...

Kód: 3410