Lastovičník väčší

Lastovičník je 30-80 cm vysoká rastlinka, ktorá kvitne od mája až do jesene. Zo stonky a z podzemku pri poškodení vyteká oranžovo-žltá tekutina, ktorá má liečivé účinky.

#ShowMore#

Lastovičník v minulosti

Extrakt z tejto rastliny vzbudzoval významnú pozornosť starovekých alchymistov, ktorí sa z nej pokúšali vyrobiť zlato. Napriek tomu, že v tomto smere neuspeli, zistili, že rastlina má blahodarné účinky na ľudské teloPopulárna bola hlavne v stredoveku, kedy ju mnísi a lekári používali ako kloktadlo na liečenie vyrážok a kožnej rakoviny, ale aj na umývanie hlavy. Svätá Hildegarda z Bingenu (slávna nemecká mystička, prírodovedkyňa, lekárka a botanička – *1098 – †1179) ju nazvala „svrabovou bylinou“ a obklady z nej odporúčala na čistenie kože. Na liečenie kožných chorôb, ale napríklad aj lepry sa používala ešte aj v 16. a 17. storočí. Lastovičníku sa však pripisovala aj magická schopnosť vytvoriť optimistickú náladu. Hovorilo sa, že tí, ktorí začnú nosiť vetvičku lastovičníka aj s lístkami, či už čerstvú, alebo sušenú, sa stanú priateľskí, oveľa tolerantnejší a prestanú byť hádaví. Lastovičník mal preto povesť ochrancu tých, ktorí čelia sporom a nedobrým vzťahom s nadriadenými.

Účinky lastovičníka väčšieho

Rastlina prečisťuje krv a napomáha v jej tvorbe. Rovnako je spoľahlivou pomocou pri ťažkých ochoreniach pečene a to zvlášť, keď sa používa čerstvá. Úspešná je aj pri liečbe ochorení obličiek a žlčníka. V ľudovom liečiteľstve sa používa aj pri liečbe hemoroidov, pálení konečníka, pálení a pichaní pri močení a pri hučaní v ušiach. V týchto prípadoch je potrebné piť počas dňa po dúškoch 2-3 šálky čaju, ktorý sa nevarí, ale len sparí vriacou vodou. Jeho najväčší prínos tkvie v liečbe chorôb kože, kurích ôk, bradavíc a lišaju. V minulosti sa využíval pri liečbe šedého zákalu a škvŕn na rohovke. Podľa liečiteľov rastlinka slúži aj na odstránenie chlpov na tvári a silne ochlpených rúk a nôh, ktoré poukazujú na poruchu obličiek. V tomto prípade liečitelia odporúčajú šťavou z lastovičníka potierať postihnuté miesta a šťavu nechať účinkovať niekoľko hodín, umyť mydlom a natrieť mastičku z nechtíka lekárskeho.

 Viac o lastovičníku a jeho účinkoch sme si pre vás pripravili v tomto článku. 

4 položiek celkom
elixir krem z glistnikem dla cery tlustej tradzikowej 40 ml
Množstevná zľava
€3,16 bez DPH
€3,79

Krém poskytuje hydratačný, vyživujúci a zvláčňujúci účinok.

Kód: 2044
0244 Fitosila Čistotel lastovičník gél proti mozoľom a bradaviciam 50 g
Množstevná zľava
€5,99 bez DPH
€7,19

Účinný prípravok proti bradaviciam, suchým mozoľom a papilómom. Pôsobí pozitívne na problematickú pokožku.

Kód: 0244
Lastovicnik extrakt na bradavice kvapky 15ml
Množstevná zľava
od €4,91 bez DPH
od €5,89

Tento prípravok vás zbaví kožných defektov ako sú bradavice, suché mozole a papilómy.

Kód: 0771
Výťažok lastovičníka - Super čisté telo - AltayBio
Množstevná zľava
od €3,24 bez DPH
od €3,89

Zbavuje bradavíc a papilómov. Mrknite aké výsledky s ním dosiahol člen Herbatica, Juraj. Pochválil sa v článku tu. 

Kód: 3165/1