Pagaštan konský

Pagaštan konský je listnatý strom, guľovitého tvaru s ozdobnými plodmi. Každý z nás si pamätá, ako v detstve zbieral nadšene plody - gaštany, no málokto vie že pagaštan obsahuje liečivé látky, ktoré napríklad uvoľňujú kŕče.  

#ShowMore#

Pôvod pagaštana konského nebol mnoho rokov známy, až kým nebol objavený ako divo rastúci strom v horách severného Grécka. Iné zdroje uvádzajú, že vo voľnej prírode rastie vo vlhkých lesoch podhorského stupňa v severnom Albánsku, Tesálii – kraji severovýchodného Grécka, v horách Bulharska a na západnom Kaukaze. V treťohorách rástol i u nás, ale počas ľadovej doby v strednej Európe vyhynul. Až od 16. storočia sa začal pestovať v parkoch a záhradách.

Pagaštan konský patrí k liečivým rastlinám. Ako prvý ho spomenul Matthioli v roku 1565, ktorému lekár W. Quacelbenus priniesol z Carihradu konárik so zrelými plodmi. O jeho liečebné využitie sa zaslúžil v rokoch 1896 – 1909 doktor de Vevey. Semená, kvety i kôra obsahujú saponíny, flavonoidy a kumaríny (eskulín a eskuletín).

Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Gaštan využívame pri liečbe hemoroidov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, pri zápale žíl, pri výskyte trombózy.

Aké je jeho naznámejšie využitie ?

  • pomoc na oslabené žily
  • tlmí opuchy
  • pomáha pri riedkej stolici
  • uľavuje od bolesti kĺbov
  • pomáha pri liečbe hemoroidov
  • uvoľňuje kŕče
  • a mnohé iné.
3 položiek celkom
14774 twinstec 911 gel na nohy s jirovcem madalskym 100 ml
Množstevná zľava
€6,90

Chladivý gél na ťažké nohy s obsahom pagaštana konského. 

Kód: 2258
horse force 4620016240038 images 12089814582
Množstevná zľava
€19,09

Relaxačný gél pre koňské sily je založený iba na prírodných zložkách. Odporúča sa na použitie so zvýšeným zaťažením dolných končatín, pri intenzívnych športoch. Slúži aj pri...

Kód: 1890
muraven krem na nohy 44 ml
Množstevná zľava
€6,39

Masážny krém na nohy je vhodný pre tých, ktorý chcú odstrániť pocit ťažoby nôh a prípadnú bolesť.

Kód: 3374