Imunita

Imunita je schopnosť živého organizmu úspešne reagovať na potencionálne nebezpečnú látku ktorá doňho buď prenikla z vonkajšieho prostredia alebo vznikla vnútri ( identifikovať, lokalizovať, zneškodniť a vylúčiť ). Môže ňou byť potrava, jed alebo iná cudzorodá či toxická látka, vírus, baktéria a pod. Dôležitú časť imunitného systému tvorí lymfatická sústava, ktorej súčasťou sú orgány ako týmus, slezina, kostná dreň a ďalšie lymfatické tkanivá a taktiež pečeň a črevá. Spolu s centrálnym nervovým systémomhormonálnou sústavou zaisťujú celkovú rovnováhu organizmu a chránia nás pred ochorením.

#showmore#

Vrodená a získaná imunita 

Imunitu získavame hneď pri narodení – ide o tzv. vrodenú imunitu, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Je vedecky dokázané, že jej sila závisí aj od formy pôrodu. To, akým spôsobom sme na tento svet prišli a s akými baktériami sme sa počas samotného pôrodu stretli, chtiac-nechtiac poznačí náš ďalší život najbližšie mesiace až roky. Pozitívne alebo negatívne...
Ďalší „osud“ už máme každý vo svojich vlastných rukách. O celkovom stave nášho imunitného systému rozhodujeme denno-denne rôznymi spôsobmi, ktoré si častokrát ani neuvedomujeme – viac o tom nájdete v riadkoch nižšie...
Jednou z foriem imunity je imunita získaná – tú získavame napríklad očkovaním alebo prekonaním infekcie a vytvorením protilátok. Po prekonaní väčšiny detských infekčných chorôb už sme voči nim po zvyšok života imúnni.


Od čoho závisí naša imunita?


Imunitu ovplyvňuje viacero faktorov. Okrem vírusov a baktérií, ktoré našu imunitu trénujú celoročne, imunitu oslabujú nezdravá strava, nedostatok pohybu či spánku, celkový životný štýl, premenlivé počasie, užívanie niektorých druhov liekov (najmä antibiotík), fajčenie, drogy, alkohol, depresia, negatívne emócie ( smútok, hnev, strach, úzkosť ) a stres, najmä chronického charakteru. Nie nadarmo sa hovorí, že stres je zabijakom imunity. Práve ten má za následok častokrát až prehnané reakcie imunitného systému, ktoré môžu prepuknúť do chronického zápalu alebo vzniku autoimunitného ochorenia. Je preto dôležité naučiť sa ho „držať na uzde“.

imunita a prirodne lieky na podporu imunity Foto zdroj: www.freepik.com

Aké sú najčastejšie prejavy oslabenej funkcie imunitného systému?

Oslabená alebo znížená imunita sa prejavuje najmä :
- opakovanými infekciami dýchacích ciest ( angína, chrípka, nachladnutie)
- gynekologickými zápalmi
vrátane kandidózy
- chronickými zápalmi močových ciest
- kožnými problémami
- časté herpesy, afty a kútiky okolo úst, zhoršené hojenie rán

- celkovou únavou, malátnosťou a pocitmi vyčerpanosti
- bolesťami kĺbov
Medzi závažnejšie stavy, kedy v dôsledku zápalu dochádza k poškodeniu vnútorných tkanív, patria chronické zápalové a autoimunitné ochorenia ako napríklad atopický ekzém, lupus, psoriáza, astma, Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída, roztrúsená skleróza, cukrovka, celiakia, autoimunitná hepatitída, tyreoiditída ( zápal štítnej žľazy), reumatoidná artritída a iné. Ide o stavy, kedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a napáda vlastné zdravé bunky.


Imunita a črevný mikrobióm.

Na základe doteraz prevedených výskumov a z nich získaných poznatkov dnes už vieme, že na zdravie našich čriev vplýva najmä zloženie stravy a celkovo tráviaci trakt zohráva kľúčovú rolu pre správne fungujúcu imunitu. Zdravé črevá a zažívací trakt = optimálna imunita. Prostredníctvom tráviacej sústavy, ktorá má cca. 150-krát väčší povrch než ľudská pokožka, prichádza náš organizmus do styku s najväčším množstvom mikroorganizmov. Riziko stretu s potencionálne nebezpečnými látkami je tu veľmi vysoké, no aj to príroda geniálne zariadila. V tráviacom trakte je sústredených viac ako 60-70% všetkých imunitných buniek organizmu, ktoré nám poskytujú ochranu. Mali by sme mať preto vždy na pamäti, že spôsob nášho stravovania a výber potravín sú pre našu imunitu nesmierne dôležité a oplatí sa im venovať vedomú pozornosť. Je preto vhodné, plánovať si nákupy, varenie a jedenie vopred a dopriať si aj dostatočný čas na trávenie.


Čo viac môžeme urobiť pre posilnenie imunity?

Ak chceme, aby naša imunita pre nás ešte dlho a najmä dobre pracovala, je dobré podporiť jej základné funkcie a to ideálne prírodnou formou.

Môžeme si vyberať spomedzi veľkého množstva účinných bylín, ale aj minerálnych látok či vitamínov.
Medzi vitamíny a minerálne látky podporujúce obranyschopnosť organizmu patria najmä vitamín C, vitamín D, selén, zinok.
Dôležitú rolu v posilnení imunity majú aj betaglukány – nájdete v hlive ustricovej, rovnako aj karotenoidy - na tie je bohatý rakytníkový olej, ktorý je zároveň jedným z najbohatších zdrojov prírodného vitamínu C.
Pozitívny účinok na imunitu majú aj ďalšie výživové doplnky s vysokým obsahom prírodných zložiek ako napríklad: kurkuma, propolis, echinacea, kapucínka, čaga, dračia krv, mumio, moringa a pod. Črevný mikrobióm a optimálny pomer v ňom usídlených baktérií pozitívne ovplyvníte aj pravidelným užívaním probiotík a prebiotík ( vláknina, čakanka, inulín a pod.).

S našimi účinnými prírodnými prípravkami, plnými energie a vitamínov posilnite imunitu celej vašej rodiny. Deti budú nadšené z pastiliek či sirupu s lahodnou chuťou. Dospelým pomôže deň naštartovať nápoj nabitý prebiotikami alebo čaj na imunitu. Krok vpred urobíte tiež, keď si do rannej kaše alebo jogurtu pridáte za lyžičku rybieho, cédrového alebo rakytníkového oleja. Pre našich seniorov máme pripravené prípravky s komplexným zložením pre lepšie trávenie – tráviace enzýmy a ďalšie. Zharmonizovať trávenie pomôže tiež olej z čiernej rasce, ktorý zároveň stimuluje imunitu.

Samozrejmosťou by mal byť pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, dostatok vitamínov prijatých ideálne v organickej forme, pestrý a nutrične vyvážený jedálniček, v ktorom by ste mali obmedziť rafinované cukry a nezdravé mastné tuky, polotovary a iné priemyselne spracované potraviny. A netreba zabudnúť aj na pravidelnú očistu vo forme pôstu alebo jarného detoxu. Naštartovať prirodzené očistné funkcie organizmu vám pomôže aj náš prípravok, špeciálne vyvinutý na tento účel – detoxikačná kúra na 2 mesiace.

Ďalej je nemenej dôležité naučiť sa pravidelne relaxovať. Existujú rôzne účinné techniky ako napríklad meditácie, dychové či jogové cvičenia, prechádzka, masáž, akupresúra a pod. Pomôžu vám zbaviť sa toxických myšlienok a prečistiť myseľ.

Odmenou vám bude postupná obnova správneho fungovania imunitného systému a získanie celkovej rovnováhy, ktorú pre náš zdravý a spokojný život potrebujeme všetci bez rozdielu.

84 položiek celkom
čaj imunita
Množstevná zľava
€4,39

Čajový nápoj „IMUNITA“.

Kód: 1039
Specialist 100% Cédrový olej Altajský, za studena lisovaný 100ml
Množstevná zľava
od €17,99

Cédrový olej sa vyrába lisovaným jadier cédrových orechov za studena a predstavuje nutrične vysoko hodnotnú biologicky aktívnu potravinu.  

+ ďalšie
Kód: 0510
jedly amarantovy olej 100ml za studena lisovany nerafinovany
Množstevná zľava
€28,99

Amarantový olej je vzácny vďaka obsahu a účinkom látky zvanej skvalén, ktorá pomáha pri prevencii a tiež liečbe zhubných ochorení. Zároveň prispieva k posilneniu imunity, pomáha...

Kód: 4230
0c0681652dba41c381db767ff432daa7
Množstevná zľava
€16,79

Rozpustný doplnok stravy - vitamín C pre deti. 

Kód: 3889
Balzam s jazvečím tukom pre deti 50g Fitosila na priedusky proti kaslu
Množstevná zľava
€7,90

Jazvečí tuk je prírodný produkt, ktorý má mnohostranné použitie a účinky na zdravie. Pomáha pri prechladnutí, zápaloch, bolestiach svalov a kĺbov, reume, artritíde, osteoporóze...

Kód: 3554
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevná zľava
€15,69

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správne fungovanie nervového systému, prispieva k látkovej premene. Je bohatým zdrojom biologicky aktívnych zložiek, organických kyselín,...

Kód: 4206
ocot sq
€5,99

Bio jablčný ocot (6%) nefiltrovaný, nepasterizovaný – vyrobený z domácej produkcie kvalitného jablčného muštu zo slovenských jabĺk dopestovaných bez použitia pesticídov a iných...

Kód: 3216
Bylinný čaj Imunáčik pre deti - 50g - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€5,19

Zdravý dýchací systém je kľúčom k aktívnemu a šťastnému detstvu. Táto čajová zmes sa postará o to, aby vaše najmenšie poklady boli chránené pred infekciami dýchacích ciest....

Kód: 4055
Bylinný čaj Nádcha a prechladnutie - 50g - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€5,79

Zmes byliniek, ktoré vám poskytnú úľavu, ak vás prepadne nádcha či prechladnutie. Zároveň podporujú normálnu činnosť dýchacej sústavy a uľahčujú dýchanie. Pôsobí antibakteriálne.

Kód: 4061
Bylinný čaj očistný - 50g - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€4,90

Bylinná čajová zmes podporujúca očistu organizmus. Podporuje vylučovanie toxínov a odpadových látok z tela a jeho prirodzenú obranyschopnosť. Starostlivo vyberané bylinky...

Kód: 4060
Cédrový olej “Altaj” - Altajvitamini - 60 kapsúl
Množstevná zľava
€16,39

Cédrový olej je obohatený o vitamíny D, B, C, E, mastné kyseliny omega-3 a omega-6, ktoré sú potrebné pre optimálne fungovanie nášho organizmu a pre rozvoj detského mozgu a...

Kód: 1201
195 Cukríky Manuka MGO 400 + citrón 65g
od €11,19

Cukríky s Manuka medom MGO™ 400+ s citrónovou príchuťou majú 100% prírodné zloženie bez obsahu umelých farbív a konzervantov. 

+ ďalšie
Kód: 1730
216 Cukríky Manuka MGO400+ s propolisom 65g
€11,19

Cukríky majú zvláštnu horkastú chuť vďaka propolisu. No veríme, že budú aj vaším pomocníkom pri zapálenom hrdle či chrípke, keďže pre nás sú to pravé orechové.. vlastne...

Kód: 1729
Čaj "Ranné osvieženie" - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje normálny trávenie, pozitívnu náladu a prirodzenú obranyschopnosť. Prispieva k osvieženiu tela.

Kód: 2128
Čaj Ružové mámenie 50g Herbatica
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín, ktorá podporuje duševnú rovnováhu a pokoj. Prispieva k normálnemu tráveniu.

Kód: 3294
Čaj na imunitu - 50 g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu, normálnu funkciu dýchacieho systému a normálny stav trávenia a pokožky.

Kód: 2131
35670 w600 h600
€24,99

Rybí olej z treščej pečene s ovocnou príchuťou pre deti podporuje imunitný systém a telu poskytuje OMEGA 3 mastné kyseliny.

Kód: 3397
dracia krv kvapky 50ml Herbatica.sk na imunitu v sklenenej flasticke
Tip Množstevná zľava
€13,99

Prípravok Dračia krv s obsahom látky, známej v Latinskej Amerike ako Sangre de Grado a v Európe ako Sangre de Drago, je prírodná živica dračieho stromu. Je súčasťou tradičnej...

Kód: 4139
VOJ 5297 (1)
Množstevná zľava
€9,99

Prípravok na prečistenie organizmu a posilnenie jeho obranyschopnosti, doplňuje bežnú stravu o bioflavonoidy a vitamín C.

Kód: 3401
6e0282a14fdcc6c641ca3887962a6f49
Množstevná zľava
€3,49–24 %
od €2,62

Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus) sa používa ako sedatívum proti stresu a nespavosti, ako aj na posilnenie imunitného systému. Táto rastlina hrá osobitnú úlohu v boji proti...

+ ďalšie
Kód: 1831/POS
Ivan čaj sypaný 60g s jahodou a mätou
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3331
Ivan čaj “Taiga” sypaný 60g,Herbatica-na prostatu
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny, ktorý je nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3332
sypany bylinkovy caj Ivan s rakytnikom 50g,na zlepsenie funkcie prostaty
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj s rakytníkom tradičnej ruskej medicíny, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3330
Krill olje
€27,09 –4 %
€25,99

Jedinečnosť oleja z krillu spočíva v tom, že poskytuje omega mastné kyseliny vo forme fosfolipidov. Fosfolipidy tvoria štrukturálny základ bunkových membrán v našom tele....

Kód: 2211
unnamed (3)
Množstevná zľava
€6,89

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Kód: 2152
Kyselina jantárová  - 40 tabliet/bal. 0,25 g - Farmakom
Novinka Množstevná zľava
€4,49

Tento vitamínovo-minerálny komplex predstavuje účinný zdroj kyseliny jantárovej a kyseliny askorbovej. Pomáha zvýšiť celkovú vitalitu, regeneráciu organizmu a fyzickú odolnosť,...

Kód: 4379
fbf1c4274948aa6d69327f39865d7cf9
Množstevná zľava
Lymfo tranzit - Evalar
Skladom (85 ks)
€14,99

Doplnok stravy na zlepšenie imunity, vylučovania vody z tela a detoxikáciu organizmu.

Kód: 3895
106 MGO 400+ Manuka med 250g
€47,90

Tento med s vysokým obsahom metylglyoxalu je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa dlhšie trápia so zdravotnými ťažkosťami a chcú vyskúšať alternatívnu silu prírody.  Med je...

Kód: 1735
107 MGO400+ 500g
Doprava zadarmo
€83,89

Tento med s vysokým obsahom metylglyoxalu je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa dlhšie trápia so zdravotnými ťažkosťami a chcú vyskúšať alternatívnu silu prírody. Med je...

Kód: 1738
64 3 109 manuka mgo 550 250g front
Doprava zadarmo
€68,99

Tento med Manuka s označním MGO™ 550+ je med s najvyššou koncentráciou metylglyoxalu v našej ponuke, 550 mg/kg medu.  Med je nevhodná potravina pre deti do 12 mesiacov....

Kód: 1732
67 2 110 mgo550 500g
Doprava zadarmo
€124,89

Tento med Manuka s označním MGO™ 550+ je med s najvyššou koncentráciou metylglyoxalu v našej ponuke, 550mg/kg medu.  Med je nevhodná potravina pre deti do 12 mesiacov....

Kód: 1734
prirodny sungit drt - prirodny filter na vodu
Množstevná zľava
€8,89

Šungit -  jedinečný prírodný minerál, ktorý vďaka svojim vlastnostiam funguje ako prírodný filter vody - dokáže zlepšiť jej kvalitu, zmierňuje škodlivé účinky žiarenia na ľudský...

Kód: 4257
Moringa Bio Calcium - Moringa Caribbean - 120 kapsúl
€47,49

Čistý prášok zo sušených listov Moringa Caribbean vo vegan kapsuliach obohatený o Bio Calcium Ovovital® a vitamín D3. Moringa Caribbean Bio Calcium je ideálnym...

Kód: 3405
BIO Moringa prášok z listov Moringa oleifera - 100 g - Herbatica
Množstevná zľava
€13,90

Superpotravina Moringa je tým pravým pokladom pre váš organizmus. Ponúka nespočetné množstvo vitamínov, antioxidantov, minerálov, aminokyselín a ďalších živín, ktoré sú...

Kód: 4341
altajské mumio čierne očistené tekuté 50g/100g
Množstevná zľava
od €23,99

Mumio Altajské je komplex organických a anorganických zlúčenín, ktoré vznikajú v dôsledku vitálnej aktivity rastlín, hmyzu a zvierat, ktoré sú zmiešané s pôdnymi prvkami a...

+ ďalšie
Kód: 2215
foto Norsk Tran 2
€23,59

Nórsky rybí olej s citrónovou príchuťou obsahuje jedinečnú kombináciu omega- 3 mastných kyselín, vitamínu A, D a E. Zároveň je značkou pre vzácny produkt obsahujúci esenciu...

+ ďalšie
Kód: 1113/375
Olej z čiernej rasce 100% - Organic Oils 100ml
Množstevná zľava
od €10,59

Olej z čiernej rasce Nigela sativa má vďaka vysokému obsahu aktívnych látok široké spektrum využitia - prispieva k posilneniu imunity, pomáha pri kožných problémoch, bolestiach...

+ ďalšie
Kód: 4215
Olej z ostropestreca mariánskeho - Organic Oils 100ml v skle
Množstevná zľava
od €4,89

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je účinným pomocníkom pri problémoch s trávením, pečeňou, žlčníkom. Pestrec je silným antioxidantom a detoxikantom. Odporúča sa aj...

+ ďalšie
Kód: 4324
Olej z tekvicových semien- 100 ml - Organic Oils
Množstevná zľava
€6,29

Olej z tekvicových semien je chutnou a zdravou pochúťkou, ktorá pozitívne vplýva na zdravie pokožky, prostaty, metabolizmus tukov, chráni cievy a srdce a optimalizuje hladinu...

Kód: 4327
Olej zo semien čiernej rasce (Nigella sativa) na imunitu, kožu, kĺby-100 kapsúl - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€9,99

Olej lisovaný zo semien čiernej rasce  ( Nigella sativa ) je známy pre svoj bohatý obsah účinných látok, ktoré poskytujú široké spektrum využitia: podpora imunitného systému,...

Kód: 4370
Olej zo semien ostropestreca mariánskeho na trávenie a detox pečene-100 kapsúl - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€9,99

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je jedným z najúčinnejších prírodných pomocníkov na regeneráciu pečene. Pomáha aj pri problémoch s trávením a žlčníkom. Pestrec...

Kód: 4371
Snímka obrazovky 2021 06 24 o 10.12.53
€24,09

Detský rybí olej OMEGA 3 vo forme žuvacích kapsúl chráni detský imunitný systém. 

Kód: 3398
Probiotiká z moringy  - 6 miliónov, jeden kmeň - 60 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€31,99

Kapsuly s obsahom moringy oleifera a s probiotikami z radu Lactobacillus ( Bacillus coagulans ) sú skvelým doplnkom stravy, ktorý vám môže pomôcť udržať si celkové zdravie a...

Kód: 4342
MG 2203
Množstevná zľava
€14,49

Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej, ktoré sú dôležité pre...

Kód: 2283
Rakytníkový olej Forte na trávenie, imunitu, pokožku - 100 ks kapsúl v sklenenej fľaske, Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€13,90

Rakytníkový olej patrí medzi cenné oleje, ktoré sa vyznačujú bohatým obsahom vitamínov a antioxidantov - najmä vitamínu C, vitamínu E a ďalších vitamínov F,P,K,A. Vďaka ním...

Kód: 4372
rakytnikovy olej lisovany za studena, Herbatica
Množstevná zľava
od €8,99

Olej lisovaný z plodov rakytníka rešetliakovitého technológiou, ktorá zanecháva všetky dôležité látky. Plody obsahujú 24 minerálov a stopových prvkov, 18 aminokyselín a 10...

+ ďalšie
Kód: 0618
Roseship Šípkový sirup 250 ml HealthNA
Množstevná zľava
€8,89

Tento šípkový sirup je významným zdrojom prírodného vitamínu C a má blahodarný vplyv na organizmus človeka. Šípky obsahujú aj bioflavonoid RUTIN (vitamín skupiny P), ktorý...

Kód: 0347
samahan bylinný ajurvédsky čaj pri prechladnutí 100x4g
Novinka Množstevná zľava
€34,99

Tento ayurvédsky nápoj s výraznou pikantnou chuťou má skvelé účinky v boji proti chorobám dýchacích ciest. Vďaka unikátnej zmesi liečivých bylín a korenín vám poskytne úľavu pri...

Kód: 4377
set na travenie 2xmasticha probitics&prebiotics a jablcny ocot - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€69,99

V tomto sete kombinujeme dva unikátne prírodné produkty – Mastichu Probiotics & Prebiotics s bio-jablčným octom. Oba predstavujú účinnú pomoc pri tráviacich problémoch -...

Kód: 4381
set na travenie 2xmasticha a test helikobakter Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€76,99

Sada sa skladá z dvoch unikátnych produktov, ktoré vám pomôžu v domácich podmienkach zistiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori  a v prípade pozitívneho výsledku podporiť...

Kód: 4380
Hore
Ďalšie produkty