Imunita

Imunita je schopnosť živého organizmu úspešne reagovať na potencionálne nebezpečnú látku ktorá doňho buď prenikla z vonkajšieho prostredia alebo vznikla vnútri ( identifikovať, lokalizovať, zneškodniť a vylúčiť ). Môže ňou byť potrava, jed alebo iná cudzorodá či toxická látka, vírus, baktéria a pod. Dôležitú časť imunitného systému tvorí lymfatická sústava, ktorej súčasťou sú orgány ako týmus, slezina, kostná dreň a ďalšie lymfatické tkanivá a taktiež pečeň a črevá. Spolu s centrálnym nervovým systémomhormonálnou sústavou zaisťujú celkovú rovnováhu organizmu a chránia nás pred ochorením.

#showmore#

Vrodená a získaná imunita 

Imunitu získavame hneď pri narodení – ide o tzv. vrodenú imunitu, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Je vedecky dokázané, že jej sila závisí aj od formy pôrodu. To, akým spôsobom sme na tento svet prišli a s akými baktériami sme sa počas samotného pôrodu stretli, chtiac-nechtiac poznačí náš ďalší život najbližšie mesiace až roky. Pozitívne alebo negatívne...
Ďalší „osud“ už máme každý vo svojich vlastných rukách. O celkovom stave nášho imunitného systému rozhodujeme denno-denne rôznymi spôsobmi, ktoré si častokrát ani neuvedomujeme – viac o tom nájdete v riadkoch nižšie...
Jednou z foriem imunity je imunita získaná – tú získavame napríklad očkovaním alebo prekonaním infekcie a vytvorením protilátok. Po prekonaní väčšiny detských infekčných chorôb už sme voči nim po zvyšok života imúnni.


Od čoho závisí naša imunita?


Imunitu ovplyvňuje viacero faktorov. Okrem vírusov a baktérií, ktoré našu imunitu trénujú celoročne, imunitu oslabujú nezdravá strava, nedostatok pohybu či spánku, celkový životný štýl, premenlivé počasie, užívanie niektorých druhov liekov (najmä antibiotík), fajčenie, drogy, alkohol, depresia, negatívne emócie ( smútok, hnev, strach, úzkosť ) a stres, najmä chronického charakteru. Nie nadarmo sa hovorí, že stres je zabijakom imunity. Práve ten má za následok častokrát až prehnané reakcie imunitného systému, ktoré môžu prepuknúť do chronického zápalu alebo vzniku autoimunitného ochorenia. Je preto dôležité naučiť sa ho „držať na uzde“.

imunita a prirodne lieky na podporu imunity Foto zdroj: www.freepik.com

Aké sú najčastejšie prejavy oslabenej funkcie imunitného systému?

Oslabená alebo znížená imunita sa prejavuje najmä :
- opakovanými infekciami dýchacích ciest ( angína, chrípka, nachladnutie)
- gynekologickými zápalmi
vrátane kandidózy
- chronickými zápalmi močových ciest
- kožnými problémami
- časté herpesy, afty a kútiky okolo úst, zhoršené hojenie rán

- celkovou únavou, malátnosťou a pocitmi vyčerpanosti
- bolesťami kĺbov
Medzi závažnejšie stavy, kedy v dôsledku zápalu dochádza k poškodeniu vnútorných tkanív, patria chronické zápalové a autoimunitné ochorenia ako napríklad atopický ekzém, lupus, psoriáza, astma, Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída, roztrúsená skleróza, cukrovka, celiakia, autoimunitná hepatitída, tyreoiditída ( zápal štítnej žľazy), reumatoidná artritída a iné. Ide o stavy, kedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a napáda vlastné zdravé bunky.


Imunita a črevný mikrobióm.

Na základe doteraz prevedených výskumov a z nich získaných poznatkov dnes už vieme, že na zdravie našich čriev vplýva najmä zloženie stravy a celkovo tráviaci trakt zohráva kľúčovú rolu pre správne fungujúcu imunitu. Zdravé črevá a zažívací trakt = optimálna imunita. Prostredníctvom tráviacej sústavy, ktorá má cca. 150-krát väčší povrch než ľudská pokožka, prichádza náš organizmus do styku s najväčším množstvom mikroorganizmov. Riziko stretu s potencionálne nebezpečnými látkami je tu veľmi vysoké, no aj to príroda geniálne zariadila. V tráviacom trakte je sústredených viac ako 60-70% všetkých imunitných buniek organizmu, ktoré nám poskytujú ochranu. Mali by sme mať preto vždy na pamäti, že spôsob nášho stravovania a výber potravín sú pre našu imunitu nesmierne dôležité a oplatí sa im venovať vedomú pozornosť. Je preto vhodné, plánovať si nákupy, varenie a jedenie vopred a dopriať si aj dostatočný čas na trávenie.


Čo viac môžeme urobiť pre posilnenie imunity?

Ak chceme, aby naša imunita pre nás ešte dlho a najmä dobre pracovala, je dobré podporiť jej základné funkcie a to ideálne prírodnou formou.

Môžeme si vyberať spomedzi veľkého množstva účinných bylín, ale aj minerálnych látok či vitamínov.
Medzi vitamíny a minerálne látky podporujúce obranyschopnosť organizmu patria najmä vitamín C, vitamín D, selén, zinok.
Dôležitú rolu v posilnení imunity majú aj betaglukány – nájdete v hlive ustricovej, rovnako aj karotenoidy - na tie je bohatý rakytníkový olej, ktorý je zároveň jedným z najbohatších zdrojov prírodného vitamínu C.
Pozitívny účinok na imunitu majú aj ďalšie výživové doplnky s vysokým obsahom prírodných zložiek ako napríklad: kurkuma, propolis, echinacea, kapucínka, čaga, dračia krv, mumio, moringa a pod. Črevný mikrobióm a optimálny pomer v ňom usídlených baktérií pozitívne ovplyvníte aj pravidelným užívaním probiotík a prebiotík ( vláknina, čakanka, inulín a pod.).

S našimi účinnými prírodnými prípravkami, plnými energie a vitamínov posilnite imunitu celej vašej rodiny. Deti budú nadšené z pastiliek či sirupu s lahodnou chuťou. Dospelým pomôže deň naštartovať nápoj nabitý prebiotikami alebo čaj na imunitu. Krok vpred urobíte tiež, keď si do rannej kaše alebo jogurtu pridáte za lyžičku rybieho, cédrového alebo rakytníkového oleja. Pre našich seniorov máme pripravené prípravky s komplexným zložením pre lepšie trávenie – tráviace enzýmy a ďalšie. Zharmonizovať trávenie pomôže tiež olej z čiernej rasce, ktorý zároveň stimuluje imunitu.

Samozrejmosťou by mal byť pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, dostatok vitamínov prijatých ideálne v organickej forme, pestrý a nutrične vyvážený jedálniček, v ktorom by ste mali obmedziť rafinované cukry a nezdravé mastné tuky, polotovary a iné priemyselne spracované potraviny. A netreba zabudnúť aj na pravidelnú očistu vo forme pôstu alebo jarného detoxu. Naštartovať prirodzené očistné funkcie organizmu vám pomôže aj náš prípravok, špeciálne vyvinutý na tento účel – detoxikačná kúra na 2 mesiace.

Ďalej je nemenej dôležité naučiť sa pravidelne relaxovať. Existujú rôzne účinné techniky ako napríklad meditácie, dychové či jogové cvičenia, prechádzka, masáž, akupresúra a pod. Pomôžu vám zbaviť sa toxických myšlienok a prečistiť myseľ.

Odmenou vám bude postupná obnova správneho fungovania imunitného systému a získanie celkovej rovnováhy, ktorú pre náš zdravý a spokojný život potrebujeme všetci bez rozdielu.

84 položiek celkom
0190 Mumio tabletky
Množstevná zľava
od €6,99

Náleziská mumia sa nachádzajú vysoko v horách Ázie, Krigistanu a Ďalekého východu. Tam ho miestni ľudia zbierajú v ťažko dostupných terénoch vo výškach nad 3000 metrov. V...

+ ďalšie
Kód: 3324
čaj imunita
Množstevná zľava
€3,89

Čajový nápoj „IMUNITA“.

Kód: 1039
Specialist 100% Cédrový olej Altajský, za studena lisovaný 100ml
Množstevná zľava
od €15,99

Cédrový olej sa vyrába lisovaným jadier cédrových orechov za studena a predstavuje nutrične vysoko hodnotnú biologicky aktívnu potravinu.  

+ ďalšie
Kód: 0510
VOI 1279
Množstevná zľava
od €5,69

Konopný olej je bohatý na antioxidanty, fytosteroly a je rozpustný v tukoch.

+ ďalšie
Kód: 2220
990a81e0fe864d1141521d7d93c8e908
Množstevná zľava
od €8,59

Múmio má antioxidačné vlastnosti, podporuje správne fungovanie imunitného systému. Horský balzam s múmiom - voňavý živicový prírodný produkt získaný v pohorí Altaj. Odporúča sa...

+ ďalšie
Kód: 3307
jedly amarantovy olej 100ml za studena lisovany nerafinovany
Množstevná zľava
€28,99

Amarantový olej je vzácny vďaka obsahu a účinkom látky zvanej skvalén, ktorá pomáha pri prevencii a tiež liečbe zhubných ochorení. Zároveň prispieva k posilneniu imunity, pomáha...

Kód: 4230
0c0681652dba41c381db767ff432daa7
Množstevná zľava
€16,79

Rozpustný doplnok stravy - vitamín C pre deti. 

Kód: 3889
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevná zľava
€15,69

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správne fungovanie nervového systému, prispieva k látkovej premene. Je bohatým zdrojom biologicky aktívnych zložiek, organických kyselín,...

Kód: 4206
Na sklade čierne ríbezle cukríky
€11,19 –23 %
€8,59

Lahodné a upokojujúce cukríku sú skvelou kombináciou pozitívnych vlastností prémiového Manuka medu z Nového Zélandu s prírodnou čiernych ríbezlí a extra dávkou...

Kód: 2054
195 Cukríky Manuka MGO 400 + citrón 65g
od €11,19

Cukríky s Manuka medom MGO™ 400+ s citrónovou príchuťou majú 100% prírodné zloženie bez obsahu umelých farbív a konzervantov. 

+ ďalšie
Kód: 1730
216 Cukríky Manuka MGO400+ s propolisom 65g
€11,19

Cukríky majú zvláštnu horkastú chuť vďaka propolisu. No veríme, že budú aj vaším pomocníkom pri zapálenom hrdle či chrípke, keďže pre nás sú to pravé orechové.. vlastne...

Kód: 1729
836 1 ranni osvezeni
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje normálny trávenie, pozitívnu náladu a prirodzenú obranyschopnosť. Prispieva k osvieženiu tela.

Kód: 2128
Čaj "Ružové mámenie" - Bylinářství u Chytré Horákyně - 50 g
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín, ktorá podporuje duševnú rovnováhu a pokoj. Prispieva k normálnemu tráveniu.

Kód: 3294
lekraset kumelisu tejas dzeriens chamomile flowers 25g
Množstevná zľava
€2,82 –5 %
€2,69

Čaj z harmančeka pomáha uvoľňovať kŕče brušných orgánov, stimuluje sekrečnú činnosť tráviacich žliaz a vylučovanie žlče, zlepšuje chuť do jedla, znižuje tvorbu plynov, upravuje...

Kód: 3773
1130 imunita
Množstevná zľava
€4,29

Zmes bylín podporuje prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu, normálnu funkciu dýchacieho systému a normálny stav trávenia a pokožky.

Kód: 2131
Čučoriedka forte pre deti od 3 rokov - doplnok stravy so zinkom a radou vitamínov - Evalar - 100 tabliet
Množstevná zľava
€12,19

Biologicky aktívny doplnok stravy. Pri výrobe poťahovaných tabliet Čučoriedka forte s vitamínmi a zinkom sú používané základné suroviny pochádzajúce od popredných výrobcov vo...

Kód: 0456
35670 w600 h600
€19,09

Rybí olej z treščej pečene s ovocnou príchuťou pre deti podporuje imunitný systém a telu poskytuje OMEGA 3 mastné kyseliny.

Kód: 3397
VOJ 5297 (1)
Množstevná zľava
€8,90

Prípravok na prečistenie organizmu a posilnenie jeho obranyschopnosti, doplňuje bežnú stravu o bioflavonoidy a vitamín C.

Kód: 3401
6e0282a14fdcc6c641ca3887962a6f49
Množstevná zľava
€3,49–25 %
od €2,62

Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus) sa používa ako sedatívum proti stresu a nespavosti, ako aj na posilnenie imunitného systému. Táto rastlina hrá osobitnú úlohu v boji proti...

Kód: 1831/POS
Ivan čaj sypaný 60g s jahodou a mätou
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3331
Ivan čaj “Taiga” sypaný 60g,Herbatica-na prostatu
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3332
sypany bylinkovy caj Ivan s rakytnikom 50g,na zlepsenie funkcie prostaty
Množstevná zľava
€8,69

Výnimočný Ivan čaj s rakytníkom tradičnej ruskej medicíny, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3330
Krill olje
€27,09 –4 %
€25,99

Jedinečnosť oleja z krillu spočíva v tom, že poskytuje omega mastné kyseliny vo forme fosfolipidov. Fosfolipidy tvoria štrukturálny základ bunkových membrán v našom tele....

Kód: 2211
unnamed (3)
Množstevná zľava
€6,89

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Kód: 2152
49 mgo 100 manuka med 250g
€24,99

Manuka med MGO™ 100+ zaručuje obsah minimálne 100mg/kg metylglyoxalu, ktorý sa prirodzene nevyskytuje v tak veľkých množstvách v žiadnych iných medoch, ani potravinách na...

Kód: 2232
52 mgo 100 manuka med 500g
Doprava zadarmo
€48,69

Manuka med MGO™ 100+ zaručuje obsah minimálne 100mg/kg metylglyoxalu, ktorý sa prirodzene nevyskytuje v tak veľkých množstvách v žiadnych iných medoch, ani potravinách na svete....

Kód: 1731
164 MGO250+ 250g
€29,59

Koncentráciu 250mg/kg metylglyoxalu  v mede obľubujú mamičky ako prevenciu a posilnenie imunity pre seba a svoje deti. Med je nevhodná potravina pre deti do 12 mesiacov....

Kód: 1737
165 MGO250+ 500g
Doprava zadarmo
€56,89

Koncentráciu 250mg/kg metylglyoxalu  v mede obľubujú mamičky ako prevenciu a posilnenie imunity pre seba a svoje deti. Med je nevhodná potravina pre deti do 12 mesiacov....

Kód: 1736
106 MGO 400+ Manuka med 250g
€44,89

Tento med s vysokým obsahom metylglyoxalu je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa dlhšie trápia so zdravotnými ťažkosťami a chcú vyskúšať alternatívnu silu prírody.  Med je...

Kód: 1735
prirodny sungit drt - prirodny filter na vodu
Množstevná zľava
€8,89

Šungit -  jedinečný prírodný minerál, ktorý vďaka svojim vlastnostiam funguje ako prírodný filter vody - dokáže zlepšiť jej kvalitu, zmierňuje škodlivé účinky žiarenia na...

Kód: 4257
Moringa Bio Calcium - Moringa Caribbean - 120 kapsúl
€47,49

Čistý prášok zo sušených listov Moringa Caribbean vo vegan kapsuliach obohatený o Bio Calcium Ovovital® a vitamín D3. Moringa Caribbean Bio Calcium je ideálnym...

Kód: 3405
foto Norsk Tran 2
€23,59

Nórsky rybí olej s citrónovou príchuťou obsahuje jedinečnú kombináciu omega- 3 mastných kyselín, vitamínu A, D a E. Zároveň je značkou pre vzácny produkt obsahujúci esenciu...

+ ďalšie
Kód: 1113/375
Snímka obrazovky 2021 06 24 o 10.12.53
€23,09

Detský rybí olej OMEGA 3 vo forme žuvacích kapsúl chráni detský imunitný systém. 

Kód: 3398
Pantogematogen - prírodný koncentrát - sirup 250 ml
Množstevná zľava
€30,09 –11 %
€26,90

Pantogematogén je tekutý prírodný produkt vyrobený z parohov divého altajského jeleňa marala. Má intenzívne regeneračné, protizápalové a tonické vlastnosti.

Kód: 2213
probiotic w2000
€29,99

PROBIOTIC Moringa Caribbean je komplexom 10 kmeňov bifidobaktérií a laktobacilov - vitálnych mikroorganizmov a čistého prášku Moringa Caribbean v BIO kvalite vo vegan...

Kód: 3980
MG 2203
Množstevná zľava
€14,49

Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej, ktoré sú dôležité pre...

Kód: 2283
rakytníkový olej 100ml  violaherb s vitaminom C
Množstevná zľava
€8,90

Rakytníkový olej je účinným prírodným prostriedkom, ktorý pomáha pri liečbe rôznych ochorení. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínu E dosahuje skvelé výsledky pri...

Kód: 4220
rakytnikovy olej lisovany za studena, Herbatica
Množstevná zľava
od €8,99

Olej lisovaný z plodov rakytníka rešetliakovitého technológiou, ktorá zanecháva všetky dôležité látky. Plody obsahujú 24 minerálov a stopových prvkov, 18 aminokyselín a 10...

+ ďalšie
Kód: 0618
Roseship Šípkový sirup 250 ml HealthNA
Množstevná zľava
€8,89

Tento šípkový sirup je významným zdrojom prírodného vitamínu C a má blahodarný vplyv na organizmus človeka. Šípky obsahujú aj bioflavonoid RUTIN (vitamín skupiny P), ktorý...

Kód: 0347
2xmasticha test
Doprava zadarmo
€77,79

Masticha Active – Pravá Chioská masticha s aktívnou kultúrou probiotickej kvasinky a špeciálnym kmeňom baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648. Chioská masticha...

Kód: 3214
venaactive
Doprava zadarmo
€68,99

Kúra na podporu zdravia pre všetky vekové kategórie, aktívnych ľudí aj seniorov.Obsahuje dva prírodné produkty Masticha Vena, Masticha Active. Tieto produkty obsahujú účinné...

Kód: 3211
Skvalén – GIT s rakytníkom - Eliksír 60 kapsúl
Množstevná zľava
€17,29

Prípravok sa odporúča ako stužujúci v rámci komplexnej liečby gastrointestinálnych ochorení.

Kód: 3978
tripple omega 3
€20,99

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravé srdce, mozog, svaly, kĺby a zniženie hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi. Zabraňujú tvorbe cholesterolových plakov na...

Kód: 3613
moanads produkt treppel omega3 kvinne n
€19,90

Tento produkt je špeciálne navrhnutý pre ženy/tehotné ženy. Okrem omega 3 mastných kyselín a pupalkového oleja produkt obsahuje taktiež vitamín E, D3, K2 a kyselinu listovú....

Kód: 2262
b12
Množstevná zľava
€7,29

Vitamín B12 ovplyvňuje široké spektrum životných pochodov, od rastu a delenia buniek a tvorby červených krviniek až po premenu živín z potravy na využiteľnú energiu.

Kód: 3371
Vitamín C - Celevit - Vitamir - 30 tabliet
Množstevná zľava
€4,99

Prípravok Celevit Vitamín C obsahuje vitamín C. Vitamín C pomáha liečiť príznaky prechladnutia, zlepšuje stav pokožky, podporuje hojenie rán, pomáha znižovať hladinu...

Kód: 3823
ocot sq
Bio Jablčný ocot – 350 ml
Na sklade od 3 do 4 prac. dní
€5,49

Bio jablčný ocot (6%) nefiltrovaný, nepasterizovaný – vyrobený z domácej produkcie kvalitného jablčného muštu zo slovenských jabĺk dopestovaných bez použitia pesticídov a iných...

Kód: 3216
Borovicový čaj - Firma Kima - 40g
Množstevná zľava
Borovicový čaj - Firma Kima - 40g
Momentálne nie je skladom
€4,49

V ruskej medicíne sa borovicový čaj používal proti nádche a prechladnutí.

Kód: 0764
Cédrový olej v kapsuliach - 60 kapsúl - BIO KRUH - (330 mg)
Množstevná zľava
€6,99

Cedarový olej "BioKontur" pomáha normalizovať hladinu cholesterolu, zlepšuje metabolizmus tukov.

Kód: 1760
Obrázok1
Množstevná zľava
€19,99

Befungin prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a prispieva k rovnováhe elektrolytov.

Kód: 3417
Hore
Ďalšie produkty