Imunita

Imunita je schopnosť živého organizmu úspešne reagovať na potencionálne nebezpečnú látku ktorá doňho buď prenikla z vonkajšieho prostredia alebo vznikla vnútri ( identifikovať, lokalizovať, zneškodniť a vylúčiť ). Môže ňou byť potrava, jed alebo iná cudzorodá či toxická látka, vírus, baktéria a pod. Dôležitú časť imunitného systému tvorí lymfatická sústava, ktorej súčasťou sú orgány ako týmus, slezina, kostná dreň a ďalšie lymfatické tkanivá a taktiež pečeň a črevá. Spolu s centrálnym nervovým systémomhormonálnou sústavou zaisťujú celkovú rovnováhu organizmu a chránia nás pred ochorením.

#showmore#

Vrodená a získaná imunita 

Imunitu získavame hneď pri narodení – ide o tzv. vrodenú imunitu, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Je vedecky dokázané, že jej sila závisí aj od formy pôrodu. To, akým spôsobom sme na tento svet prišli a s akými baktériami sme sa počas samotného pôrodu stretli, chtiac-nechtiac poznačí náš ďalší život najbližšie mesiace až roky. Pozitívne alebo negatívne...
Ďalší „osud“ už máme každý vo svojich vlastných rukách. O celkovom stave nášho imunitného systému rozhodujeme denno-denne rôznymi spôsobmi, ktoré si častokrát ani neuvedomujeme – viac o tom nájdete v riadkoch nižšie...
Jednou z foriem imunity je imunita získaná – tú získavame napríklad očkovaním alebo prekonaním infekcie a vytvorením protilátok. Po prekonaní väčšiny detských infekčných chorôb už sme voči nim po zvyšok života imúnni.


Od čoho závisí naša imunita?


Imunitu ovplyvňuje viacero faktorov. Okrem vírusov a baktérií, ktoré našu imunitu trénujú celoročne, imunitu oslabujú nezdravá strava, nedostatok pohybu či spánku, celkový životný štýl, premenlivé počasie, užívanie niektorých druhov liekov (najmä antibiotík), fajčenie, drogy, alkohol, depresia, negatívne emócie ( smútok, hnev, strach, úzkosť ) a stres, najmä chronického charakteru. Nie nadarmo sa hovorí, že stres je zabijakom imunity. Práve ten má za následok častokrát až prehnané reakcie imunitného systému, ktoré môžu prepuknúť do chronického zápalu alebo vzniku autoimunitného ochorenia. Je preto dôležité naučiť sa ho „držať na uzde“.

imunita a prirodne lieky na podporu imunity Foto zdroj: www.freepik.com

Aké sú najčastejšie prejavy oslabenej funkcie imunitného systému?

Oslabená alebo znížená imunita sa prejavuje najmä :
- opakovanými infekciami dýchacích ciest ( angína, chrípka, nachladnutie)
- gynekologickými zápalmi
vrátane kandidózy
- chronickými zápalmi močových ciest
- kožnými problémami
- časté herpesy, afty a kútiky okolo úst, zhoršené hojenie rán

- celkovou únavou, malátnosťou a pocitmi vyčerpanosti
- bolesťami kĺbov
Medzi závažnejšie stavy, kedy v dôsledku zápalu dochádza k poškodeniu vnútorných tkanív, patria chronické zápalové a autoimunitné ochorenia ako napríklad atopický ekzém, lupus, psoriáza, astma, Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída, roztrúsená skleróza, cukrovka, celiakia, autoimunitná hepatitída, tyreoiditída ( zápal štítnej žľazy), reumatoidná artritída a iné. Ide o stavy, kedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a napáda vlastné zdravé bunky.


Imunita a črevný mikrobióm.

Na základe doteraz prevedených výskumov a z nich získaných poznatkov dnes už vieme, že na zdravie našich čriev vplýva najmä zloženie stravy a celkovo tráviaci trakt zohráva kľúčovú rolu pre správne fungujúcu imunitu. Zdravé črevá a zažívací trakt = optimálna imunita. Prostredníctvom tráviacej sústavy, ktorá má cca. 150-krát väčší povrch než ľudská pokožka, prichádza náš organizmus do styku s najväčším množstvom mikroorganizmov. Riziko stretu s potencionálne nebezpečnými látkami je tu veľmi vysoké, no aj to príroda geniálne zariadila. V tráviacom trakte je sústredených viac ako 60-70% všetkých imunitných buniek organizmu, ktoré nám poskytujú ochranu. Mali by sme mať preto vždy na pamäti, že spôsob nášho stravovania a výber potravín sú pre našu imunitu nesmierne dôležité a oplatí sa im venovať vedomú pozornosť. Je preto vhodné, plánovať si nákupy, varenie a jedenie vopred a dopriať si aj dostatočný čas na trávenie.


Čo viac môžeme urobiť pre posilnenie imunity?

Ak chceme, aby naša imunita pre nás ešte dlho a najmä dobre pracovala, je dobré podporiť jej základné funkcie a to ideálne prírodnou formou.

Môžeme si vyberať spomedzi veľkého množstva účinných bylín, ale aj minerálnych látok či vitamínov.
Medzi vitamíny a minerálne látky podporujúce obranyschopnosť organizmu patria najmä vitamín C, vitamín D, selén, zinok.
Dôležitú rolu v posilnení imunity majú aj betaglukány – nájdete v hlive ustricovej, rovnako aj karotenoidy - na tie je bohatý rakytníkový olej, ktorý je zároveň jedným z najbohatších zdrojov prírodného vitamínu C.
Pozitívny účinok na imunitu majú aj ďalšie výživové doplnky s vysokým obsahom prírodných zložiek ako napríklad: kurkuma, propolis, echinacea, kapucínka, čaga, dračia krv, mumio, moringa a pod. Črevný mikrobióm a optimálny pomer v ňom usídlených baktérií pozitívne ovplyvníte aj pravidelným užívaním probiotík a prebiotík ( vláknina, čakanka, inulín a pod.).

S našimi účinnými prírodnými prípravkami, plnými energie a vitamínov posilnite imunitu celej vašej rodiny. Deti budú nadšené z pastiliek či sirupu s lahodnou chuťou. Dospelým pomôže deň naštartovať nápoj nabitý prebiotikami alebo čaj na imunitu. Krok vpred urobíte tiež, keď si do rannej kaše alebo jogurtu pridáte za lyžičku rybieho, cédrového alebo rakytníkového oleja. Pre našich seniorov máme pripravené prípravky s komplexným zložením pre lepšie trávenie – tráviace enzýmy a ďalšie. Zharmonizovať trávenie pomôže tiež olej z čiernej rasce, ktorý zároveň stimuluje imunitu.

Samozrejmosťou by mal byť pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, dostatok vitamínov prijatých ideálne v organickej forme, pestrý a nutrične vyvážený jedálniček, v ktorom by ste mali obmedziť rafinované cukry a nezdravé mastné tuky, polotovary a iné priemyselne spracované potraviny. A netreba zabudnúť aj na pravidelnú očistu vo forme pôstu alebo jarného detoxu. Naštartovať prirodzené očistné funkcie organizmu vám pomôže aj náš prípravok, špeciálne vyvinutý na tento účel – detoxikačná kúra na 2 mesiace.

Ďalej je nemenej dôležité naučiť sa pravidelne relaxovať. Existujú rôzne účinné techniky ako napríklad meditácie, dychové či jogové cvičenia, prechádzka, masáž, akupresúra a pod. Pomôžu vám zbaviť sa toxických myšlienok a prečistiť myseľ.

Odmenou vám bude postupná obnova správneho fungovania imunitného systému a získanie celkovej rovnováhy, ktorú pre náš zdravý a spokojný život potrebujeme všetci bez rozdielu.

100 položiek celkom
0190 Mumio tabletky
Množstevná zľava
od €5,83 bez DPH
od €6,99

Náleziská mumia sa nachádzajú vysoko v horách Ázie, Krigistanu a Ďalekého východu. Tam ho miestni ľudia zbierajú v ťažko dostupných terénoch vo výškach nad 3000 metrov. V...

+ ďalšie
Kód: 3324
čaj imunita
Množstevná zľava
€3,66 bez DPH
€4,39

Čajový nápoj „IMUNITA“.

Kód: 1039
Specialist 100% Cédrový olej Altajský, za studena lisovaný 100ml
Množstevná zľava
od €15,83 bez DPH
od €18,99

Cédrový olej sa vyrába lisovaným jadier cédrových orechov za studena a predstavuje nutrične vysoko hodnotnú biologicky aktívnu potravinu.  

+ ďalšie
Kód: 0510
pestrec mariansky jemne drveny plod 500g
Novinka Množstevná zľava
€5,83 bez DPH
€6,99

Pestrec, známy ako "kráľ detoxikačných bylín" je výborným prírodným pomocníkom pre detoxikáciu pečene a celého organizmu. Podporuje zdravé trávenie, regeneráciu pečeňových...

+ ďalšie
Kód: 4312
VOI 1279
Množstevná zľava
od €4,74 bez DPH
od €5,69

Konopný olej je bohatý na antioxidanty, fytosteroly a je rozpustný v tukoch.

+ ďalšie
Kód: 2220
Astaxantín - 30 kapsúl - Epigemic®
€14,90 bez DPH
€17,88

Výživový doplnok obsahuje vysoký podiel astaxantínu, vzácneho farbiva z rodiny karotenoidov, ďalej beta-karotén, luteín a vitamín E.

Kód: 4476
0c0681652dba41c381db767ff432daa7
Množstevná zľava
€13,99 bez DPH
€16,79

Rozpustný doplnok stravy - vitamín C pre deti. 

Kód: 3889
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevná zľava
€13,08 bez DPH
€15,69

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správne fungovanie nervového systému, prispieva k látkovej premene. Je bohatým zdrojom biologicky aktívnych zložiek, organických kyselín,...

Kód: 4206
Bylinný čaj Imunáčik pre deti - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,33 bez DPH
€5,19

Zdravý dýchací systém je kľúčom k aktívnemu a šťastnému detstvu. Táto čajová zmes sa postará o to, aby vaše najmenšie poklady boli chránené pred infekciami dýchacích ciest....

Kód: 4055
Bylinný čaj Nádcha a prechladnutie - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,83 bez DPH
€5,79

Zmes byliniek, ktoré vám poskytnú úľavu, ak vás prepadne nádcha či prechladnutie. Zároveň podporujú normálnu činnosť dýchacej sústavy a uľahčujú dýchanie. Pôsobí antibakteriálne.

Kód: 4061
Bylinný čaj očistný - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€4,08 bez DPH
€4,90

Bylinná čajová zmes podporujúca očistu organizmus. Podporuje vylučovanie toxínov a odpadových látok z tela a jeho prirodzenú obranyschopnosť. Starostlivo vyberané bylinky...

Kód: 4060
Cardio Optimal - 60 kapsúl - Epigemic®
€14,90 bez DPH
€17,88

Podporte schopnosť svojho tela udržať normálny tlak a hladinu glukózy v krvi pomocou unikátnej zmesi olivových extraktov s vysokým obsahom organických kyselín a hydroxytyrozolu.

Kód: 4481
195 Cukríky Manuka MGO 400 + citrón 65g
od €9,33 bez DPH
od €11,19

Cukríky s Manuka medom MGO™ 400+ s citrónovou príchuťou majú 100% prírodné zloženie bez obsahu umelých farbív a konzervantov. 

+ ďalšie
Kód: 1730
216 Cukríky Manuka MGO400+ s propolisom 65g
€9,33 bez DPH
€11,19

Cukríky majú zvláštnu horkastú chuť vďaka propolisu. No veríme, že budú aj vaším pomocníkom pri zapálenom hrdle či chrípke, keďže pre nás sú to pravé orechové.. vlastne...

Kód: 1729
Čaj "Ranné osvieženie" - 50g - Herbatica
Množstevná zľava
€3,58 bez DPH
€4,29

Zmes bylín podporuje normálny trávenie, pozitívnu náladu a prirodzenú obranyschopnosť. Prispieva k osvieženiu tela.

Kód: 2128
Čaj Ružové mámenie 50g Herbatica
Množstevná zľava
€3,58 bez DPH
€4,29

Zmes bylín, ktorá podporuje duševnú rovnováhu a pokoj. Prispieva k normálnemu tráveniu.

Kód: 3294
Čaj na imunitu - 50 g - Herbatica
Množstevná zľava
€3,58 bez DPH
€4,29

Zmes bylín podporuje prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu, normálnu funkciu dýchacieho systému a normálny stav trávenia a pokožky.

Kód: 2131
35670 w600 h600
€20,83 bez DPH
€24,99

Rybí olej z treščej pečene s ovocnou príchuťou pre deti podporuje imunitný systém a telu poskytuje OMEGA 3 mastné kyseliny.

Kód: 3397
dracia krv kvapky 50ml Herbatica.sk na imunitu v sklenenej flasticke
Tip Množstevná zľava
€11,66 bez DPH
€13,99

Prípravok Dračia krv s obsahom látky, známej v Latinskej Amerike ako Sangre de Grado a v Európe ako Sangre de Drago, je prírodná živica dračieho stromu. Je súčasťou tradičnej...

Kód: 4139
EGCG - extrakt zo zeleného čaju - 100 kapsúl - Epigemic®
Novinka
€17,96 bez DPH
€21,55

Koncentrovaný extrakt zo zeleného čaju s vysokým obsahom účinnej látky epigalokatechín-3-galátu. Účinkuje ako silný antioxidant, ktorý prispieva k vyššej mentálnej výkonnosti,...

Kód: 4483
VOJ 5297 (1)
Množstevná zľava
€12,42 bez DPH
€14,90

Prípravok na prečistenie organizmu a posilnenie jeho obranyschopnosti, doplňuje bežnú stravu o bioflavonoidy a vitamín C.

Kód: 3401
Gotu Kola extrakt - 80 tabliet - Elit Pharm
Množstevná zľava
€8,25 bez DPH
€9,90

Prírodný extrakt z rastliny gotu-kola, známej ako "bylina pamäte", podporuje zdravie tela aj mysle. Má výnimočné vlastnosti, je známa svojimi pozitívnymi účinkami na zlepšenie...

Kód: 4343
Hydroxytyrosol extrakt z olív - 60 kapsúl - Epigemic®
€10,32 bez DPH
€12,38

Podporte svoju imunitu, dýchací a tráviaci systém antioxidačnou silou olív! Prémiový extrakt z olivovej šťavy obsahuje mimoriadne vysokú koncentráciu polyfenolov vrátane...

Kód: 4489
6e0282a14fdcc6c641ca3887962a6f49
Množstevná zľava
€3,49–24 %
od €2,18 bez DPH
od €2,62

Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus) sa používa ako sedatívum proti stresu a nespavosti, ako aj na posilnenie imunitného systému. Táto rastlina hrá osobitnú úlohu v boji proti...

+ ďalšie
Kód: 1831/POS
Indol Broccoli - 60 kapsúl - Epigemic®
€24,08 bez DPH
€28,89

Doprajte svojmu telu každý deň unikátne látky, ktoré obsahuje brokolica ( semená a výhonky) - glukorafanín a sulforafán. Vďaka ich pozitívnym účinkom na ľudský organizmus a...

Kód: 4492
Ivan čaj sypaný 60g s jahodou a mätou
Množstevná zľava
€7,24 bez DPH
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny s príchuťou jahôd, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3331
Ivan čaj “Taiga” sypaný 60g,Herbatica-na prostatu
Množstevná zľava
€7,24 bez DPH
€8,69

Výnimočný Ivan čaj tradičnej ruskej medicíny, ktorý je nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3332
sypany bylinkovy caj Ivan s rakytnikom 50g,na zlepsenie funkcie prostaty
Množstevná zľava
€7,24 bez DPH
€8,69

Výnimočný Ivan čaj s rakytníkom tradičnej ruskej medicíny, nazývaný “elixírom života”.

Kód: 3330
Kozinec Astragalus - 60 kapsúl - Epigemic®
€14,90 bez DPH
€17,88

Objavte svoju stratenú vitalitu pomocou kozinca blanitého – silného adaptogénu s priaznivým vplyvom na srdce a cievy, imunitu, obličky aj hladinu cukru v krvi.

Kód: 4494
Kurperin® BIO - 90 kapsúl- Epigemic®
€11,08 bez DPH
€13,30

Kurkumín z kurkumy doplnený piperínom je najlepšia voľba pre normálnu funkciu vašej imunity, pečene a kĺbov. Kombinácia kurkumínu a piperínu zvyšuje biologickú vstrebateľnosť a...

Kód: 4495
unnamed (3)
Množstevná zľava
€5,74 bez DPH
€6,89

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Kód: 2152
jantarnaja kislota
Množstevná zľava
€2,33 bez DPH
€2,79

Kyselina jantárová je silným regulátorom obranyschopnosti organizmu, zlepšuje látkovú výmenu energie, aktivuje imunitný systém, zvyšuje účinnosť a pomáha vylučovať toxické látky...

Kód: 3147
fbf1c4274948aa6d69327f39865d7cf9
Množstevná zľava
Lymfo tranzit - Evalar
Skladom (>10 ks)
€12,49 bez DPH
€14,99

Doplnok stravy na zlepšenie imunity, vylučovania vody z tela a detoxikáciu organizmu.

Kód: 3895
Epigemic® Maral Ecdysteron  60 kapsúl - Herbatica
€17,96 bez DPH
€21,55

Podporte svoju vitalitu, imunitu, funkciu srdca i mentálnu výkonnosť pomocou bylinky, ktorá je synonymom odolnosti, pretože dokáže prežiť v drsných a mrazivých podmienkach Sibíri.

Kód: 4498
49 mgo 100 manuka med 250g
€22,72 bez DPH
€24,99

Manuka med MGO™ 100+ zaručuje obsah minimálne 100mg/kg metylglyoxalu, ktorý sa prirodzene nevyskytuje v tak veľkých množstvách v žiadnych iných medoch, ani potravinách na...

Kód: 2232
52 mgo 100 manuka med 500g
Doprava zadarmo
€44,26 bez DPH
€48,69

Manuka med MGO™ 100+ zaručuje obsah minimálne 100mg/kg metylglyoxalu, ktorý sa prirodzene nevyskytuje v tak veľkých množstvách v žiadnych iných medoch, ani potravinách na svete....

Kód: 1731
67 2 110 mgo550 500g
Doprava zadarmo
€113,54 bez DPH
€124,89

Tento med Manuka s označním MGO™ 550+ je med s najvyššou koncentráciou metylglyoxalu v našej ponuke, 550mg/kg medu.  Med je nevhodná potravina pre deti do 12 mesiacov....

Kód: 1734
BIO Moringa prášok z listov Moringa oleifera - 100 g - Herbatica
Množstevná zľava
€8,25 bez DPH
€9,90

Superpotravina Moringa je tým pravým pokladom pre váš organizmus. Ponúka nespočetné množstvo vitamínov, antioxidantov, minerálov, aminokyselín a ďalších živín, ktoré sú...

Kód: 4341
altajské mumio čierne očistené tekuté 50g/100g
Množstevná zľava
od €20,83 bez DPH
od €24,99

Mumio Altajské je komplex organických a anorganických zlúčenín, ktoré vznikajú v dôsledku vitálnej aktivity rastlín, hmyzu a zvierat, ktoré sú zmiešané s pôdnymi prvkami a...

+ ďalšie
Kód: 2215
foto Norsk Tran 2
€19,66 bez DPH
€23,59

Nórsky rybí olej s citrónovou príchuťou obsahuje jedinečnú kombináciu omega- 3 mastných kyselín, vitamínu A, D a E. Zároveň je značkou pre vzácny produkt obsahujúci esenciu...

+ ďalšie
Kód: 1113/375
Nosový inhalátor s esenciálnymi olejmi na imunitu 1ml, Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€5,74 bez DPH
€6,89

Nosný inhalátor Imunita je praktický a nenápadný pomocník s obsahom 100% esenciálnych olejov, ktorý vám pomôže posilniť vašu imunitu. Je vhodný aj ako prevencia najmä v...

Kód: 4473
Okufit® extra - 30 kapsúl - Epigemic®
€14,90 bez DPH
€17,88

Dokonale vyladená kombinácia prírodných látok vyživí vaše oči a vďaka antioxidantom podporí ich ochranu pred voľnými radikálmi.

Kód: 4501
Olej z ostropestreca mariánskeho - Organic Oils 100ml v skle
Množstevná zľava
€9,33 bez DPH
€11,19

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je účinným pomocníkom pri problémoch s trávením, pečeňou, žlčníkom. Pestrec je silným antioxidantom a detoxikantom. Odporúča sa aj...

+ ďalšie
Kód: 4325
Olej zo semien čiernej rasce (Nigella sativa) na imunitu, kožu, kĺby-100 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€8,33 bez DPH
€9,99

Olej lisovaný zo semien čiernej rasce  ( Nigella sativa ) je známy pre svoj bohatý obsah účinných látok, ktoré poskytujú široké spektrum využitia: podpora imunitného systému,...

Kód: 4370
Olej zo semien ostropestreca mariánskeho na trávenie a detox pečene-100 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€9,99 –10 %
€7,49 bez DPH
€8,99

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je jedným z najúčinnejších prírodných pomocníkov na regeneráciu pečene. Pomáha aj pri problémoch s trávením a žlčníkom. Pestrec...

Kód: 4371
Olidžim 100 tabliet Evalar
Množstevná zľava
€12,33 bez DPH
€14,79

Doplnok výživy vhodný pre ľudí trpiacich ochorením diabetes/cukrovka. Pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v norme.

Kód: 0830
Snímka obrazovky 2021 06 24 o 10.12.53
€20,08 bez DPH
€24,09

Detský rybí olej OMEGA 3 vo forme žuvacích kapsúl chráni detský imunitný systém. 

Kód: 3398
Epigemic®Omega 3 MEGA/EPA 60 kapsúl - Herbatica
€17,19 bez DPH
€20,63

Užívajte omega-3 s pomerom EPA a DHA presne na mieru svojmu telu. Výživový doplnok Omega 3 MEGA EPA/DHA obsahuje vysoko kvalitný rybí olej s pomerom nenasýtených mastných...

Kód: 4502
Epigemic® OPC 60 kapsúl - Herbatica
€17,96 bez DPH
€21,55

Extrakt zo semien červeného hrozna je vhodný pre každého, kto chce mať pod kontrolou svoju hmotnosť a chce podporiť imunitu.

Kód: 4503
Ostropestrec BIO extrakt - 60 kapsúl - Epigemic®
€11,08 bez DPH
€13,30

Ako podporiť funkciu svojej pečene? Najlepšou voľbou je vysoko kvalitný BIO extrakt z plodov pestreca mariánskeho, ktorý má zároveň pozitívny vplyv na normálne trávenie a...

Kód: 4505
Hore
Ďalšie produkty