Bolesť chrbta / seknutie v krížoch

Bolesť chrbta je jednou z najčastejších príčin invalidity na celom svete.

#ShowMore#

Našťastie sa bolestiam chrbta môžete vyhnúť včasnou prevenciou. Ak však prevencia zlyhá, jednoduchá domáca liečba dostupnými prostriedkami (krémami, suchým teplom) často vylieči vašu chrbticu v priebehu niekoľkých týždňov. 

Čo spôsobuje bolesť chrbta?

Najčastejšími príčinami bolesti chrbta sú:

  • Napätie svalov alebo väziva. Opakované zdvíhanie ťažkých bremien alebo náhly nepríjemný pohyb môže namáhať chrbtové svaly a väzy chrbtice. Ak ste v zlom fyzickom stave, neustále namáhanie chrbta môže spôsobiť bolestivé svalové kŕče.
  • Vysunuté, stenčené alebo prasknuté platničky. Platničky fungujú ako "vankúšiky" medzi stavcami vo vašej chrbtici. Ak sa tieto platničky poškodia, môže dochádzať k dotýkaniu sa stavcov navzájom a to spôsobuje bolesť chrbtice.
  • Artritída. Osteoartritída môže postihnúť dolnú časť chrbta. V niektorých prípadoch môže artritída v chrbtici viesť k zúženiu priestoru okolo miechy, čo je stav nazývaný spinálna stenóza.
  • Osteoporóza. 

Čo spôsobuje seknutie v krížoch?

Ak vás sekne v krížoch, väčšinou ide o poranenia v danej časti chrbtice. Vzniká blok v pohybe a to tým, že niektoré časti štruktúr sa dostanú na iné miesto, než tam kde by mali byť. 

Môže ísť o: 

  • Blokové postavenie stavca - stavce sa kvôli nesprávnemu držaniu tela posúvajú zo svojej pozície na iné miesto. Blokové postavenie stavca a zabránenie pohybu môže nastať, ak sa tento stavec neustále posúva a napríklad jedného dňa, napríklad pri dvíhaní bremena sa povolí a vysunie. 
  • Vysunutá platnička
  • Poranenie mäkkých štruktúr - tu zaraďujeme poranenia svalov, väzov alebo aj šliach. Ak sa tieto mäkké štruktúry natiahnu (napríklad aj "hrbením sa"), prestanú spĺňať podpornú a fixačnú funkciu. To môže spôsobovať, že sa stavce a platničky neudržia vo svojich prirodzených polohách. 

Čo pomáha pri bolestiach chrbta a seknutí v krížoch?

Pomocníkom číslo jeden je pohyb a správne držanie tela. Ak už však bolesť neprechádza, vhodné je siahnuť po analgetických alebo regeneračných krémoch či olejoch a suchom teple. Pestrú ponuku masážnych pomôcok nájdete aj na našom e-shope. Vďaka obsiahnutým účinným prírodným látkam ako napríklad mumio, šungit, extrakt z pijavíc, včelí jed, hadí jed vám poskytnú rýchlu a bezpečnú úľavu od bolesti a zlepšia vašu pohyblivosť.

14 položiek celkom
Bylinný čaj Kĺby a chrbtica - 50g - Herbatica
Novinka Množstevná zľava
€4,90

Bylinný čaj prispieva k normálnej činnosti obehovej sústavy, podporuje zdravie kĺbov a svalov, čistí a regeneruje pečeň a pomáha harmonizovať jej činnosť. Zmes obsahuje bylinky,...

Kód: 4058
ladvinovy bledy produktovka1
Množstevná zľava
€31,99

Ľadvinový pás z ovčieho rúna nielen zahreje, ale pomôže aj pri bolestiach chrbta, menštruačných bolestí a pri problémoch s močovými cestami. Taktiež perfektne tvaruje telo,...

+ ďalšie
Kód: 3674
Masážny pás
Množstevná zľava
Masážny pás
Skladom (5 ks)
€16,90

Drevený masážny pás/had na chrbticu.

Kód: 3619/2
Masážny valček - Herbatica
Množstevná zľava
€6,59

Celodrevený masážny valec na masáž celého tela.

Kód: 3852
Masážny valček - Herbatica
Množstevná zľava
od €6,59

Celodrevený masážny valec na masáž celého tela.

+ ďalšie
Kód: 3851
Masážny valček s madlom
Množstevná zľava
€9,29

Celodrevený masážny valec s dlhým madlom vhodný na masáž celého tela.

+ ďalšie
Kód: 3700
Masážny valček s rukoväťou
Množstevná zľava
€7,90

Masážny valček s rukoväťou je drevený výrobok určený na celotelovú masáž.

Kód: 3699
VOJ 5318
Množstevná zľava
€16,90

Celodrevený masážny valec je prevažne na chrbticu, no môžete ho využiť aj na masáž iných častí tela. 

+ ďalšie
Kód: 3620
szungit 75ml eliksir
Množstevná zľava
€7,89

Efektívny a prírodný minerálny prostriedok na kĺby a chrbticu. História ľudovej medicíny ukázala, že: Zlepšuje funkciu pohybového aparátu, inhibuje deštruktívne procesy a...

Kód: 1580
Horčicové drvené semienka, 10 ks - HealthNA
Množstevná zľava
€1,99

Tento prípravok prehrieva, pomáha pri prechladnutí a pri bolestiach svalstva alebo kĺbov.

Kód: 0652
Konská dóza - obnovujúci balzam na kĺby a chrbticu - Korolev Farm
Akcia Množstevná zľava
od €7,99–28 %
od €7,99

Zvyšuje vlhkosť buniek chrupavky a zabraňuje jej vysušeniu. Spomaľuje odbúravanie kostného tkaniva, zlepšuje metabolizmus vápnika a fosforu v tkanive chrupavky. Podporuje...

Kód: 3286
Reavmatim 600 x600
Akcia Množstevná zľava
€8,29

Revmatim je masážny krém, ktorý je vďaka včeliemu jedu unikátnym prostriedkom pri problémoch s kĺbmi, pohybového aparátu, bolestiach chrbtice, pri reumatických ochoreniach.

Kód: 0250
ladvinovy hnedy produktovak1
Množstevná zľava
€17,90

Ľadvinový pás z ovčieho rúna nielen zahreje, ale pomôže aj pri bolestiach chrbta, menštruačných bolestí a pri problémoch s močovými cestami. Taktiež perfektne tvaruje telo,...

Kód: 3673
herbaovis olio
Množstevná zľava
€8,79

Hrejivý gél je vhodný na vyživenie starnúcich buniek chrupaviek a svalov. Je silne prehrievajúci, možno ho použiť na masáž kĺbov a svalov.

Kód: 0373