Čaga

O čage komplexne: história, účinky, mýty a fakty

V priebehu rokov boli objavené tisíce druhov húb, ktoré majú mnoho zdraviu prospešných vlastností. Najmä jedna z ich je pozoruhodná pre jej mnohé zdravotné výhody a obsah živín, vďaka ktorým je známa ako „kráľovná húb“ alebo „huba nesmrteľnosti“.

#ShowMore#   

Táto huba s latinským názvom Inonotus obliquus je u nás známa ako chaga (alebo aj čaga). Tento vzácny druh huby obsahuje silné antioxidanty, ktoré pomáhajú podporovať zdravie a imunitu. Pre jej cenné zložky je čaga historicky využívaná už tisíce rokov na rôzne liečebné účely. 

 

Čo je čaga?

Ryšavec šikmý, čaga, brezový hríb, čierna huba, sibírska čaga – to všetko sú názvy huby Inonotus obliquus, ktorej porasty nájdeme na poškodenom dreve briez, ale aj jelší a iných listnatých stromov, ktoré možno nájsť v chladnom podnebí na severnej pologuli. Je to drevokazná huba obvykle s čierno hnedým povrchom a červeno žltým (ryšavým) vnútrom. Práve táto časť huby je zaujímavá nielen z titulu využitia v tradičnej ruskej alebo čínskej medicíne, ale aj z pohľadu biochemikov, farmaceutov a lekárov. 

Hoci čaga sibírska nie je lákavá pre svoj vzhľad, má veľa výhod, ktoré môžu pomôcť nášmu organizmu. Huba čaga je tiež známa tým, že ma najväčší podiel antioxidantov z radu liečivých húb. Jej unikátne zloženie je výsledkom symbiózy hostiteľskej rastliny a čagy. Obsahuje široké spektrum biologicky aktívnych látok, ktoré už boli izolované  a ich účinky boli otestované aj v laboratórnych podmienkach.
Medzi  najznámejšie biologicky aktívne zložky čagy patria: melanín, polysacharidy (glukány), saponíny (betulín), polyfenoly a ich deriváty.

Z histórie čagy:

Historicky sa chaga používala ako funkčný nápoj v ľudovom liečiteľstve už počas 12. storočia. Hubu chaga nemožno konzumovať v jej prirodzenom stave, avšak akonáhle sa z tejto huby vyextrahujú živiny, chaga sa môže použiť napr. v čaji, aby pomohla podporiť prirodzenú reakciu tela na zápal a podporiť imunitný systém. V súčasnosti je chaga stále široko užívaná vo forme čajov, extraktov či kapsúl. Prvé výskumy sa uskutočnili práve vďaka využitiu čagy v tradičnom národnom liečiteľstve, kde sa odvary alebo čaje z nej využívali pri ochoreniach žalúdka a čriev, pečene, rôznych nádorových ochorení alebo aj tuberkulózy. 

Do štátneho liekopisu ZSSR sa začiatkom 60-tych rokov minulého storočia dostala čaga ako tonizujúce a profylaktické liečivo, odporúčané pri rôznych ochoreniach tráviaceho traktu. Tento status v štátnom liekopise Ruskej Federácie si zachovala rozomletá čaga a preparát Befungin do súčasnosti.

 

Aké má čaga účinky?

Veľké množstvo bioaktívnych zlúčenín spolu s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré sa v čage nachádzajú, robia z nej jednu z najpopulárnejších húb.
Antioxidanty sú kľúčové v boji s voľnými radikálmi. Ak je voľných radikálov v organizme príliš veľa, môžu spôsobiť poškodenie buniek a viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Zhrňme si najznámejšie zdravotné benefity huby chaga: 

 • podpora imunity
 • podpora stimulácie metabolizmus
 • podpora odolnosti voči stresu a úzkosti
 • protizápalové účinky ( pomoc pri liečbe zápalových ochorení ako napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída).
 • podpora hladiny cukru v krvi
 • účinky proti starnutiu
 • podpora zdravia pokožky
 • výživa pre vlasy, pokožku a nechty
 • pomoc pri liečbe onkologických ochorení
 • pomoc pri liečbe vírusových ochorení
 • podpora liečby pri ochoreniach pečene - hepatoprotektívne účinky

Bioaktívne zložky čagy 

Ako už bolo vyššie spomenuté, bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v chage sú mimoriadne prospešné pre zdravie a najmä imunitu. Primárne bioaktívne zlúčeniny v chage sú beta-glukánové polysacharidy, terpenoidy, fenoly a melanín. Okrem toho chaga obsahuje aj cenné aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály ako železo, draslík, zinok a mangán. Tieto živiny pomáhajú budovať imunitný systém a tiež aj predchádzať zápalom.

 

Čaga a a jej pomoc pri liečbe rakoviny

Existuje niekoľko chemických analýz čagy, na základe ktorých boli definované konkrétne zložky, ktoré z nej robia veľmi účinný prostriedok v boji proti rakovine. Ide o nasledovné chemické látky: 

 • Polysacharidy/beta glukány – sú to hubové uhľohydráty, ktoré zvyšujú energetickú hladinu a podporujú funkciu mozgu a pečene.
 • Betulín/kyselina betulínová – to je chemická látka, ktorá dokáže zabíjať rakovinové bunky. Štúdie tiež ukázali, že nemá žiadny škodlivý účinok na zdravé bunky tela.
 • Fytosteroly, lanosteroly a inotodioly – fytochemikálie a fenoly, ktoré dokážu zastaviť rast škodlivých mikróbov.
 • Melanín – chemická látka, vďaka ktorej má čaga najvyšší obsah antioxidantov spomedzi všetkých liečivých húb a iných prírodných látok, spôsobuje špecifické zafarbenie čagy.

Čaga a pečeň

Antioxidanty v hube chaga môžu znižovať oxidačný stres, ktorý “napomáha” vzniku chronických ochorení vnútorných orgánov. Bolo zistené, že čaga má aj hepatoprotektívne vlastnosti. Hepatoprotektívne vlastnosti sú také, ktoré majú schopnosť ochraňovať našu pečeň. Chaga môže teda zabrániť vzniku ochorení pečene, vrátane chronických alebo zmierniť ich priebeh.
Jedna štúdia zistila, že extrakt z chaga bol schopný ochrániť pečeňové tkanivo pred účinkami tetra-butylhydroperoxidu. Je to chemická látka, o ktorej je známe, že spôsobuje poškodenie pečene. Či však extrakt z chagy bude mať rovnaký účinok pri pokusoch na ľuďoch, však zatiaľ stále nie je jasné.

Antivirotické vlastnosti čagy -  čaga a covid

Čaga je všeobecne odporúčaná ako preventívny pomocný výživový doplnok pri liečbe rôznych druhov ochorení, kožných problémoch a tráviacich ťažkostiach.
Vďaka vyše 70-ročnému cielenému výskumu účinkov tejto pozoruhodnej čiernej huby sa dostala v r. 2014 do programu Štátneho vedeckého centra virológie a biochémie „VEKTOR“ v novosibírskej oblasti . 
Počas pandémie covidu sa vedci z tohto inštitútu zhostili zaujímavej úlohy: zistiť, či vodný extrakt z čagy dokáže potlačiť alebo spomaliť šírenie vírusu SARS-COV-2. Výskum je ešte v začiatkoch, no i tak  pomerne dobré inhibičné (spomaľujúce množenie vírusu) vlastnosti biologicky aktívnych zložiek extraktu z čagy sľubujú perspektívne výsledky do budúcnosti.

Kuriozitou bola možnosť vyskúšať si účinky extraktu z čagy priamo na vlastnom tele, keď prof. T.V. TEPLYAKOVA ochorela spolu so svojím manželom a niekoľkými kolegami užívali extrakt z čagy v podobe čaju ako symptomatickú liečbu. V celej skupine príznaky infekcie úplne odozneli v priebehu 5 – 7 dní.

Ešte je potrebné spomenúť aj schopnosť biologicky aktívnych zložiek extraktu z čagy riediť krv – teda predchádzať tvorbe krvných zrazenín, ktoré sú nezanedbateľnou komplikáciou po prekonaní ochorenia covid.

Ak sa rozhodnete siahnuť po biologicky aktívnom doplnku z čagy je potrebné ešte dodať, že z dlhodobého hľadiska je lepšie využiť čaj alebo odvar z tejto brezovej huby ako prípravok Befungin. Befungin totiž obsahuje aj nevyhnutné množstvo solí kobaltu, ktoré pri dlhodobom užívaní poškodzujú bunky srdcového svalu.

Môže mať čaga aj nežiadúce účinky?

Tak ako všetky lieky a výživové doplnky, rovnako má aj užívanie čagy svoje úskalia.
Medzi všeobecné odporúčania patria:

 • Nepoužívať v prípade precitlivenosti na niektorú zložku prípravku z čagy
 • Nepoužívať v tehotenstve a v období dojčenia
 • Nepoužívať do 18 roku veku
 • Nepoužívať spolu s antibiotickou liečbou
 • Užívanie prípravku Befungin v prípade dlhodobej liečby konzultovať s lekárom
 • V prípade diagnostikovaného onkologického ochorenia neužívať bez konzultácie s ošetrujúcim onkológom. Mnohí onkológovia neodporúčajú liečbu čagou bez chirurgickej liečby, ktorá odstráni nádor.

                                        

Mýty a fakty o medicínskych hubách

A ešte zopár rád na záver. Aj užívanie výživových doplnkov, či medicínskych húb má svoje pravidlá.
Idealizovanie si ich účinkov (rovnako ako ich podceňovanie) v lepšom prípade chorému nijako nepomôže a v horšom prípade uškodí. Veď mýty a legendy o ich božskom pôvode húb sú také staré ako národy, ktoré ich stvorili a rozprávaním prenášali z generácie na generáciu.

Existujú veľmi groteskné mýty o hubách všeobecne, napríklad:

Strieborná lyžička sčernie v odvare z jedovatých húb.
Alkohol neutralizuje jedovaté huby!
Červy nikdy nežerú jedovaté huby!
Droždie (kvasinky v kvasniciach patria tiež medzi huby) v ceste môže otráviť človeka!


Doteraz bolo prevedených niekoľko chemických štúdií a vedeckých výskumov huby čaga a jej zložiek. Aktívne sa vykonávajú už od minulého storočia a neustále prebiehajú ďalšie, ktoré prinášajú nové výsledky. Ich hlavným cieľom je potvrdiť vlastnosti čagy ako “prírodného liečiteľa”. Výsledky doterajších štúdií naznačujú, že čaga má veľký farmakologicky potenciál, ktorý doteraz nebol naplno využitý.
Predpokladá sa, že ďalšie hĺbkové štúdium suroviny chaga v budúcnosti môže viesť k vytvoreniu nových a účinnejších liekov na jej základe.

Veríme, že sme vám poskytli hodnotné informácie a uľahčili vám rozhodnutie pri výbere produktov s obsahom čaga z našej pestrej ponuky.

Viac sa o hube čaga dočítate aj v ďalších článkoch na našom blogu.

 

Zdroje:

https://utopia.de/ratgeber/chaga-pilz-wirkung-und-anwendung-des-finnischen-waldpilzes/

https://www.disabled-world.com/fitness/nutrition/chaga.php

https://www.google.com/url?q=https://butlerov.com/files/reports/2013/vol35/9/84/84-89.pdf&sa=D&source=docs&ust=1668606079989527&usg=AOvVaw1V5B5qXN5Zrv9M__lLg9cW 

https://scfh.ru/news/koronavirus-novyy-lekarstvo-staroe-spetsialisty-novosibirskogo-vektora-pokazali-effektivnost-ekstrak/

 

https://www.researchgate.net/publication/343449108_CAGA_I_EE_BIOAKTIVNYE_KOMPLEKSY_ISTORIA_I_PERSPEKTIVY

.

15 položiek celkom
Befungin extrakt z čagy - 140ml - HealthNA
Množstevná zľava
€12,08 bez DPH
€14,49

Čaga je drevokazná huba s vysokým podielom antioxidantov a mnohých cenných látok. Je cenná pre svoje očisťujúce vlastnosti. Čistí krv, pečeň a regeneruje orgány a žľazy.

Kód: 4207
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevná zľava
€13,08 bez DPH
€15,69

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správne fungovanie nervového systému, prispieva k látkovej premene. Je bohatým zdrojom biologicky aktívnych zložiek, organických kyselín,...

Kód: 4206
Čaga čaj 100% prírodný na podporu trávenia a imunitu - 50g - HealthNA
Novinka Množstevná zľava
€4,16 bez DPH
€4,99

Objavte tajomstvo vitality starých civilizácií s čagou sibírskou. Tento 100% prírodný čaj pochádza z najčistejších oblastí Sibíri. Posilní imunitu, dodá energiu a podporí vaše...

Kód: 4653
Čaga extrakt na prípravu perorálneho roztoku, 100 ml
Množstevná zľava
€12,49 bez DPH
€14,99

Čaga je vysoko cenená huba ktorá sa používa pre svoje očisťujúce vlastnosti. Čistí krv, pečeň a regeneruje orgány a žľazy. Taktiež patrí medzi vysoko účinné antioxidanty.

Kód: 4028
Čaga krém - balzam na hojenie jaziev, rôznych jamiek na tvári, pri psoriáze - Elixir - 75 ml
Množstevná zľava
€6,66 bez DPH
€7,99

Krém- balzám je vhodný napríklad na hojenie jaziev, rôznych jamiek na tvári napríklad po akné v puberte vďaka látkam, ktoré obsahuje huba čaga. Tie podporujú prirodzený...

Kód: 0233
Čaga sibírska 60 vegánskych kapsúl, Herbatica
Množstevná zľava
€8,33 bez DPH
€9,99

Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné účinky. Má najväčší podiel...

Kód: 4305
Čaga sibírska sušené kúsky (4 5 cm) 200g Herbatica3
€13,25 bez DPH
€15,90

Čaga sibírska patrí medzi najstaršie liečivé huby. Sú známe jej pozitívne účinky predovšetkým v oblasti trávenia a vylučovacej sústavy. Zlepšuje činnosť pečene, pomáha čistiť...

Kód: 4286
Čaga telový krém gél Záchranár 100ml HealthNA
Novinka Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,90

Telový krém s extraktom z huby čaga je účinným podporným prípravkom, ktorý zmierňuje svalové kŕče, pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov, pružnosť a celkové zdravie pohybového...

Kód: 4595
Karamelové cukríky so sibírskym extraktom a čagou 6ks 19gr. ELEO
Novinka Množstevná zľava
€2,91 bez DPH
€3,49

Tvrdé karamelové cukríky - karamelky ponúkajú vďaka kombinácii čagy so sibírskym extraktom skutočne zaujímavú chuť. Spolu s ostatnými zložkami prispievajú k silnej imunite, sú...

Kód: 4605
Malahit - hygienický a kozmetický prípravok na ošetrenie pokožky a slizníc 30ml, výrobcaElixír
Množstevná zľava
€8,83 bez DPH
€10,59

Tento prírodný multifunkčný prípravok je určený na kozmetické ošetrenie pokožky tváre a celého tela ( akné, dermatitída, citlivá pleť, omrzliny, popáleniny), ústnu hygienu (...

Kód: 4457
Prémiová čaga sibírska 100% prášok 100g - Herbatica
Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,89

Hľadáte tajomstvo vitality starých civilizácií? Vyskúšajte Čagu sibírsku! Posilní imunitu, dodá energiu a podporí trávenie. 100% čaga vo forme prášku z čistých oblastí Sibíri....

Kód: 4537
Sibírska čaga s prémiovou instantnou kávou arabica 125g Herbatica
Množstevná zľava
€13,24 bez DPH
€15,89

Lahodný instantný nápoj so skvelou chuťou, ktorej výnimočnosť dodáva kombinácia instantnej prémiovej kávy arabica so známou sibírskou hubou čaga. Vďaka bohatému obsahu vlákniny...

Kód: 4320
set 2x čaga vegánske kasule herbatica na mesačnú kúru
Množstevná zľava
€19,98 –4 %
€15,83 bez DPH
€18,99

Cenovo výhodné balenie 2 x set kapsúl. Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné...

Kód: 4305/2
Bojovníci proti ekzému a psoriáze - dvojset krémov pre maximálny efekt
Množstevná zľava
€13,49 bez DPH
€16,19

Sada na boj proti ekzému a psoriáze sa skladá z dvoch produktov - Krém na telo s brezovým dechtom a Čaga krém - balzam na hojenie jaziev, rôznych jamiek na tvári, pri psoriáze,...

Kód: 3235
Čaga krém balzam na kĺby 75ml OOO Fitobiotechnologii
Novinka Množstevná zľava
€6,58 bez DPH
€7,89

Unikátny krém-balzam s prírodným zložením prináša úľavu od bolesti kĺbov, podporuje regeneráciu chrupavky a urýchľuje hojenie rán a jaziev. Vďaka obsahu extraktu z čagy...

Kód: 4586