Pestrec

Pestrec mariánsky - tradičný liečiteľ z prírody

Pestrec mariánsky (Silybum marianum), známy aj ako Kristova koruna, Strieborný bodliak alebo Biely tŕň, Ostrolist, Ostropestrec mariánský je bylina s bohatou históriou v tradičnej medicíne ako aj v ľudovom liečiteľstve. Vďaka blahodarným účinkom na trávenie a obsahu unikátnych účinných látok  je cenným prírodným prostriedkom, ktorý môže pomôcť pri rôznych ochoreniach spojených s poruchou funkcie pečene, žlčníka a ostatných orgánov tráviacej sústavy.

#showmore#

Pestrec pochádza zo Stredomoria. Má charakteristické lístie s ostňami po okrajoch a nápadné fialové kvety. Dorastá do výšky 60 – 150cm. Hoci sa v minulosti zbierali listy aj koreň, najúčinnejšie plody pestreca. Práve ony, nenápadné drobné semienka, obsahujú účinné látky s množstvom liečivých vlastností a robia túto rastlinu tak zaujímavou a žiadanou.

pestrec na podporu pecene a travenia

Pestrec mariánsky a jeho účinky na zdravie

Silymarín - kľúčová zložka pestreca mariánskeho

Semená pestreca mariánskeho obsahujú účinnú látku silymarín, ktorá je jednou z najdôležitejších zložiek tejto byliny. Silimarín je komplexnou zlúčeninou flavonoidov a antioxidantov. V ľudskom tele účinkuje ako hepatoprotektívum, čo znamená, že poskytuje ochranu pečene. Tento účinný komplex podporuje regeneráciu pečeňových buniek, chráni pečeň pred toxínmi a zlepšuje jej funkciu. Táto rastlina je skutočným elixírom pre pečeň. Preto sa pestrec mariánsky často používa na podporu zdravého trávenia a pre ochranu pečene pri rôznych akútnych či chronických pečeňových ochoreniach ako napríklad hepatitída ( žltačka), mononukleóza, steatóza ( stukovatenie pečene), fibróza, cirhóza a pod. Účinky pestreca sú prospešné aj po intoxikáciách spôsobených alkoholom, drogami alebo hubami. Siahnuť by ste mali po ňom aj po dlhodobom užívaní liekov. Pestrec má však aj ďalšie pozitívne účinky nielen na tráviaci systém. O tom, aké to sú, si napíšeme viac nižšie. Čítajte ďalej...

Podpora trávenia a metabolizmu

Tým že sa zlepšuje celková funkcia pečene, uľahčuje sa aj trávenie potravy. Pestrec mariánsky o.i. totiž podporuje produkciu žlče, čo je dôležité pre správne vstrebávanie živín a metabolizmus tukov. Mnohí ľudia využívajú tento prírodný produkt na zmiernenie tráviacich problémov, ako sú nadúvanie, plynatosť, zápcha a iné nepríjemné príznaky spojené s narušeným trávením.

Antioxidanty a protizápalové účinky

Okrem svojich prospešných účinkov na trávenie pestrec mariánsky pozitívne vplýva aj na obranyschopnosť organizmu. Obsahuje účinné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú zdravý imunitný systém. Znížením oxidačného stresu na bunkovej úrovni totiž dochádza ku spomaleniu alebo až úplnemu zastaveniu procesov, ktoré v konečnom štádiu už môžu byť nezvratné. Výsledky viacerých štúdií preukázali aj protizápalové vlastnosti pestreca, ktoré môžu byť prospešné pri rôznych ochoreniach spojených so zápalom.

olej lisovany zo semien pestreca marianskeho

Podpora krvného obehu a srdcovo-cievneho systému

Pestrec mariánsky má viacero pozitívnych účinkov na krvný obeh a srdcovo-cievny systém. Jeho účinné látky pomáhajú upravovať poruchy krvného obehu a tonizujú cievy. Tým zlepšujú prietok krvi a prispievajú k zdraviu srdca a ciev. Pestrec mariánsky tiež môže byť teda prospešný pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievneho systému.

Úľava pri migrénach, závratoch a nízkom tlaku

U niektorých ľudí môže byť nízky krvný tlak sprevádzaný migrénami a závratmi. Pestrec mariánsky má priaznivý vplyv pri týchto príznakoch, ktoré sú spojené s nízkym tlakom. Jeho účinné látky pomáhajú upravovať krvný tlak a zmierniť tieto nepríjemné symptómy. Opatrní by ste mali byť pri užívaní pestreca, ak máte vysoký krvný tlak, pretože ho môže mierne zvýšiť.

Podpora pľúcneho tkaniva a ženských orgánov

Pestrec mariánsky môže mať priaznivý vplyv aj na pľúcne tkanivo. Jeho liečivé lastnosti môžu pomôcť pri ochoreniach dýchacích ciest a podporovať zdravé pľúcne funkcie. Okrem toho sa pestrec mariánsky považuje za bylinu, ktorá môže priaznivo ovplyvniť aj ženské orgány.

Posilnenie organizmu a liečba alergií

Pestrec mariánsky môže byť užitočným prostriedkom na posilnenie organizmu a zlepšenie celkovej imunity. Jeho účinné látky majú schopnosť posilňovať imunitný systém a pomáhať pri boji proti rôznym druhom alergií, ako je žihľavka a senná nádcha, astma.

Pomoc pri kožných problémoch: akné, ekzémy

Pestrec mariánsky môže mať priaznivý vplyv aj na zdravie pokožky v súvislosti s tráviacim systémom. Zdravé trávenie a správne vstrebávanie živín z potravy sú dôležité pre udržanie rovnováhy v tele, vrátane zdravia pokožky. Ak je tráviaci systém narušený, môže sa to prejaviť aj na pleti vo forme vyrážok, suchosti, začervenania alebo iných kožných problémov ako ekzém a pod. Pestrec mariánsky môže podporovať zdravé trávenie a pomáhať udržiavať pokožku vo vyváženom a zdravom stave.

Harmonické trávenie a vplyv na psychiku a dobrú náladu

Existuje vzájomná súvislosť medzi psychikou a tráviacim systémom. Nepohodlie v tráviacom trakte môže mať negatívny vplyv na psychický stav a spôsobovať nepohodlie, podráždenosť a stres. Naopak, zdravé trávenie a správna funkcia tráviaceho systému môžu pozitívne ovplyvniť psychický stav a zlepšiť celkovú pohodu. Problémy s pečeňou a žlčníkom sú často spojené s emóciami, ako je hnev a strach. Z duchovného hľadiska sa tieto emócie považujú za kľúčové pri týchto problémoch. Pestrec mariánsky svojimi liečivými vlastnosťami na tráviaci systém, môže pomáhať zvládať tieto emócie a prispievať k dosiahnutiu psychickej rovnováhy. Priaznivý vplyv na tráviaci systém a zdravie pečene môže znižovať negatívne emocionálne prejavy spojené s týmito orgánmi.

 

Účinky pestreca v skratke:

 • Zlepšenie funkcie pečene a žlčníka
 • Redukcia zápalových procesov v pečeni
 • Ochrana a podpora regenerácia pečeňových buniek
 • Detoxikácia organizmu a odstraňovanie toxínov
 • Zlepšenie trávenia a vstrebávania živín
 • Podpora zdravej pokožky a žiarivého vzhľadu
 • Harmonizácia emocionálneho stavu a duchovnej rovnováhy
 • Prevencia problémov so žlčníkom a žlčovými kameňmi
 • Zmiernenie príznakov otravy a intoxikácie pečene
 • Posilnenie imunity
 • Optimalizácia hladiny cholesterolu

 

V akej forme možno užívať pestrec? Olej, tabletky, čaj z pestreca

Ako už sme sa vyššie zmienili, najvyšší obsah účinných látok majú semená pestreca. Okrem najcennejšej látky silymarín plody obsahujú približne 27% bielkovín a 30% tukov, ďalej tiež aminokyseliny, cukry, quercetín a vitamín E.

V našej ponuke nájdete pestrý výber prípravkov s obsahom pestreca mariánskeho – vybrať si môžete účinné extrakty vo forme kapsúl, tabletiek, čaje a olej lisovaný zo semien pestreca. Všetky naše výrobky sú vyrobené z prírodných a čistých surovín. Proces ich výroby od pestovania, skladovania až po samotné spracovanie je prísne kontrolovaný a ich účinnosť a vstrebateľnosť je overovaná v laboratórnych podmienkach.
Účinky pestreca sú podložené viac ako 30-ročnými štúdiami a výskumami, ktoré potvrdzujú jeho farmakologické a liečivé vlastnosti. Môžete mať teda úplnú dôveru v jeho bezpečnosť a účinnosť.

Pokiaľ hľadáte účinné prírodné prostriedky, ako zharmonizovať vaše trávenie, posilniť pečeň, žlčník a celkovo sa cítiť lepšie, pestrec je skvelou voľbou. Odporúčame ho aj pri detoxikačných očistných kúrach.

Ďalšie zaujímavosti o pestreci môžete tiež nájsť na našom blogu.

8 položiek celkom
pestrec mariansky drveny plod 500g
Novinka Množstevná zľava
€5,83 bez DPH
€6,99

Pestrec, známy ako "kráľ detoxikačných bylín" je výborným prírodným pomocníkom pre detoxikáciu pečene a celého organizmu. Podporuje zdravé trávenie, regeneráciu pečeňových...

+ ďalšie
Kód: 4312
100% olej z pestreca mariánskeho, za studena lisovaný, panenský - Specialist
Množstevná zľava
od €4,99 bez DPH
od €5,99

Za studena lisovaný olej zo semien pestreca mariánskeho za použitia technológie, pri ktorej sa zachovávajú všetky cenné látky. 

+ ďalšie
Kód: 0619
Bylinný čaj "Pečeňový" - 50g - Bylinářství U Chytré horákyně
Množstevná zľava
€4,92 bez DPH
€5,90

Zmes bylín podporuje prečistenie a činnosť pečene, čriev, prispieva k normálnemu tráveniu a fungovaniu žlčníka.

Kód: 2133
Detoxikačná kúra na pečeň a črevá s pestrecom mariánskym a vlákninou, 600g - Herbatica
Množstevná zľava
€30,75 bez DPH
€36,90

Detoxikačná kúra s pestrecom mariánskym, obohatená o rastlinné vlákniny pomôže obnoviť zdravie vašej pečene a čriev a celkovo zlepšiť trávenie. Podporuje prirodzenú očistu tela...

Kód: 4317
Olej z ostropestreca mariánskeho - Organic Oils 100ml v skle
Množstevná zľava
€9,33 bez DPH
€11,19

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je účinným pomocníkom pri problémoch s trávením, pečeňou, žlčníkom. Pestrec je silným antioxidantom a detoxikantom. Odporúča sa aj...

+ ďalšie
Kód: 4325
Olej zo semien ostropestreca mariánskeho na trávenie a detox pečene-100 kapsúl - Herbatica
Množstevná zľava
€9,99 –10 %
€7,49 bez DPH
€8,99

Olej lisovaný zo semien pestreca mariánskeho je jedným z najúčinnejších prírodných pomocníkov na regeneráciu pečene. Pomáha aj pri problémoch s trávením a žlčníkom. Pestrec...

Kód: 4371
Ostropestrec BIO extrakt - 60 kapsúl - Epigemic®
€11,08 bez DPH
€13,30

Ako podporiť funkciu svojej pečene? Najlepšou voľbou je vysoko kvalitný BIO extrakt z plodov pestreca mariánskeho, ktorý má zároveň pozitívny vplyv na normálne trávenie a...

Kód: 4505
Kasha DETOKS s rastoropshej Specialist, 200 gr (5 paketov) 750x750
Množstevná zľava
€5,58 bez DPH
€6,69

Začať ráno kašou je ten správny zvyk - chutný a zdravý. 

Kód: 2062