Rozšírený popis k produktu: Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS

Masticha: Tajomná sila pre zdravé trávenie – čo by ste o nej mali vedieť?

Tráviaci systém je kľúčový pre naše celkové zdravie, pretože ovplyvňuje nielen našu schopnosť spracovať a využívať živiny vo svoj prospech, ale aj našu imunitu, náladu a celkovú pohodu. Tráviace problémy, ako sú žalúdočné vredy, zápaly, nadúvanie, plynatosť, hnačka alebo zápcha, môžu spôsobiť nielen bolesť a nepohodlie, ale aj vážnejšie komplikácie.
Našťastie existuje unikátny prírodný produkt, ktorý dokáže podporiť zdravé trávenie a zlepšiť kvalitu nášho života. Je ním MASTICHA, ktorá je už po tisícročia známa svojimi blahodarnými účinkami na tráviaci systém.

V tomto článku sa dozviete viac o mastiche a jej účinkoch v kombinácii a ďalšími prírodnými zložkami, ktoré sú obsiahnuté v našom jedinečnom produkte - Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS.

Masticha s probiotikami v kapsulách pre zdravé trávenieZdroj foto: vlastný archív


Čo je Masticha?

Masticha je živica získavaná zo stromov zvaných Pistacia lentiscus, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios v Grécku. Jej názov pochádza z gréckeho slovesa "mastíchein", čo v preklade znamená "škrípať zubami", pretože sa tradične žuje ako prírodná žuvačka. Masticha má charakteristickú chuť, spočiatku trochu trpkú, ktorá sa postupne mení na mierne sladkastú a má príjemnú vôňu, ktorá pripomína živicu pínie alebo cédra. Jej zloženie je bohaté na éterické oleje, terpény, flavonoidy a iné bioaktívne látky, ktoré majú antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne a antifungálne účinky.

História a pôvod mastichy

Masticha sa používa už od staroveku v rôznych kultúrach a civilizáciách ako liek, potravina, kozmetika alebo ako látka, používaná počas rôznych rituálov. Už slávny grécky lekár Hippokrates odporúčal tzv. „mastichové slzy“ na podporu zdravia žalúdka a tráviaceho traktu. V starovekom Ríme sa masticha používala na bielenie zubov a osvieženie dychu. V Byzancii sa masticha pridávala do vína ako konzervačný prostriedok a ochucovadlo. V arabskom svete sa masticha používala na prípravu sladkostí, nápojov a parfumov. V stredoveku sa masticha dovážala do Európy ako vzácna komodita a používala sa na liečenie rán, popálenín, hemoroidov alebo dny.

Zdravotné účinky mastichy

 • Podpora zdravého trávenia

  Masticha je jednou z najúčinnejších prírodných látok na prevenciu a liečbu tráviacich problémov spôsobených baktériou Helicobacter pylori, ktorá je hlavnou príčinou žalúdočných vredov a gastritídy. Masticha dokáže nielen zabíjať túto baktériu, ale aj obnovovať poškodenú sliznicu žalúdka a čriev. Masticha tiež pomáha pri riešení iných tráviacich ťažkostí, ako sú nadúvanie, plynatosť, hnačka alebo zápcha, pretože zlepšuje peristaltiku, vylučovanie žalúdočnej šťavy a podporuje tvorbu tráviacich enzýmov.

 • Antioxidačné účinky

  Masticha je silný antioxidant, ktorý chráni tráviaci systém pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť oxidačný stres a poškodenie buniek. Masticha tiež zvyšuje hladinu glutatiónu, ktorý je dôležitou antioxidačnou molekulou v tele. Masticha tak pomáha predchádzať zápalom, infekciám a degeneratívnym ochoreniam tráviaceho systému.
 • Posilnenie črevnej mikroflóry

  Masticha má pozitívny vplyv na rovnováhu prospešných baktérií v čreve, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu trávenia, imunity a metabolizmu. Masticha pôsobí ako prebiotikum, teda látka, ktorá podporuje rast a aktivitu dobrých baktérií. Masticha tiež obsahuje probiotiká, teda živé mikroorganizmy, ktoré sa priamo usadia v čreve a prispievajú k jeho zdraviu.

 

Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS v kapsuláchKapsuly Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS sú unikátnym slovenským produktom, vyrobeným pod našou vlastnou značkou Herbatica. Vznikol spojením originálnej Chioskej mastichy s ďalšími cennými látkami, podporujúcimi zdravie črevného traktu – okrem masticha powder obsahuje aj inulín a prírodné probiotiká Lactospore.
Tieto látky synergicky spolupracujú s mastichou a zvyšujú jej účinok.

 • Inulín: Rastlinná vláknina, ktorá slúži ako prebiotikum. Podporuje zdravie čriev a má široké spektrum zdravotných výhod. Jej prebiotické vlastnosti sú prospešné pre zdravé trávenie, keďže podporujú rast prospešných baktérií vo vašom čreve. Týmto spôsobom sa udržiava rovnováha črevnej mikroflóry a zlepšuje absorpciu živín z potravy. Okrem toho má inulín nižšiu kalorickú hodnotu v porovnaní s inými sacharidmi, čo môže byť výhodné pre diabetikov a prispieva k udržaniu optimálnej telesnej hmotnosti. Jeho prínos spočíva tiež v udržiavaní rovnováhy tráviacej sústavy, čo je nevyhnutné pre ochranu organizmu pred chorobami.

 • Probiotiká: Živé mikroorganizmy, ktoré sídlia v čreve a prispievajú k jeho zdraviu.
  Masticha probiotics & prebiotics obsahuje prírodné probiotiká Lactospore 6M Probiotics (Bacillus Coagulans 1205-LactoSpore 6 BLN), ktoré sú založené na prírodnej báze a pomáhajú v boji proti premnoženiu škodlivých mikroorganizmov. Na trhu existujú rôzne varianty probiotík obsahujúcich bifidobaktérie alebo kmene laktobacilu, avšak tie môžu spôsobovať komplikácie u osôb trpiacich na ochorenie SIBO - syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva.

  Lactospore predstavuje špeciálny komplex baktérií, ktorý sa líši od vyššie spomínaných variantov. Neobsahuje spomínané druhy baktérií, čo je výhodné pre jedincov trpiacich rôznymi formami alergií. Tento špeciálny zložený komplex baktérií predstavuje alternatívu s ohľadom na svoju zložitosť a vhodnosť pre rôzne typy alergických reakcií.

 • Vitamín C: Antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi a podporuje imunitný systém.


Masticha je spracovaná do kapsulovej formy, vďaka čomu sa jednoducho a presne dávkuje a pohodlne užíva.
Kapsuly Masticha probiotics & prebiotics sú vegánskym produktom.

Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS je doplnkom stravy, ktorý je určený najmä na podporu zdravého žalúdka a správne fungujúcej imunity. Sú vhodné pre každého, kto má záujem prírodnou cestou podporiť svoj tráviaci trakt. 
Kapsuly Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS ako produkt s obsahom pravej chioskej mastichy sa teší vysokej obľube u spokojných užívateľov.


A čo hovoria o mastiche štúdie?

Viacero vedeckých štúdií sa v minulosti venovalo výskumu látok, ktoré sú obsiahnuté v samotnej chioskej mastiche. Napríklad vedecká štúdia z roku 2014 hovorí o pôsobení chemických látok v chioskej mastiche na baktériu helikobakter pylori. 
Baktericídny efekt látok obsiahnutých v mastiche voči helikobakteru bol preukázaný aj v iných štúdiách publikovaných v odborných periodikách ako The New England Journal of Medicine, či na vedeckom portáli Science direct. Po prvýkrát ho opísal Huwez a kolektív v štúdií s názvom Masticha zabíja helikobaktera.  

Ďalšou významnou štúdiou je vedecký výskum P. Maroneho s kolektívom,  počas ktorého sa hodnotila antibakteriálna aktivita mastichy proti klinickým izolátom Helicobacter pylori. Výsledkom bola eradikácia patogénu na úrovni päťdesiatich až deväťdesiatich percent v závislosti od koncentrácie mastichového preparátu. Vplyv mastichy na morfológiu H. pylori bol hodnotený transmisnou elektrónovou mikroskopiou.

Na základe výsledkov doterajších štúdií, ktoré sa venovali antimikrobiálnej, antifungálnej, antioxidačnej, protizápalovej a protirakovinovej aktivite mastichy, je láto prírodná látka charakterizovaná ako širokospektrálne terapeutické činidlo a potenciálny zdroj prírodných liečebných postupov. Použitie mastichy v oblasti medicíny je viac než sľubné a naznačuje nové možnosti a perspektívy do budúcnosti.

 Náš tip:

Tápia vás príznaky ako napríklad bolesti brucha, pálenie záhy, nadúvanie, ťažoba v žalúdku? Na príčine môže byť premnoženie baktérie helikobakter pylori v žalúdku. Odporúčame si preto pri týchto príznakoch vykonať domáci test na helikobaktera
Test na zistenie prítomnosti helikobaktera si môžete zakúpiť aj ako súčasť sady na podporu trávenia spolu s kapsulami Masticha PROBIOTICS & PREBIOTICS.

set na travenie - 2xmasticha a test helikobakter


 

Zdroje:
Foto: vlastný archív
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11806621/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22414110/