Starostlivosť o pokožku - seborea.

Ja osobne som sa so seboreou nikdy nestretla, ale s eksémom mám problémy od malička. Po naštudovaní materiálov mi príde toto kožné ochorenie trochu odlišné no jeho liečba mi príde podobne zdĺhavá a náročná. 

Ako som sa dočítala aj na seboreu má veľký vplyv stres, životný štýl a životné prostredie v ktorom sa nachádzame. Čistý vzduch, slnečné žiarenie a pobyt v prírode má naopak veľmi priaznivé účinky. Je teda jasné že aj toto ochorenie je spojené s psychickou rovnováhou a štýlom akým žijeme. 

Čo je teda seborea?

Vo veľa zdrojoch je uvedené, že sa môže ľahko zameniť s inými formami ekzému alebo mykózou. Tieto ochorenia sa aj dosť často kombinujú. No aj seborea má svoje špecifiká. Seborea sa prejavuje šupinkami na pokožke zvyčajne v oblasti mazových žliaz. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, hlave, hrudníku alebo na chrbte. 

VOI_1909_1

Niekde sa seborea označuje aj ako seboroická dermatitída, spôsobuje ho zápal kože. Vyskytuje sa u ľudí po tridsiatke a u novorodencov. Ide o chronické ochorenie, ktorého sa je náročné zbaviť no jeho príznaky je možné zmierniť. 

Dôležité je aby sa miesta s výskytom ochorenia udržiavali čisté. Na čistenie je ideálne použiť antibakteriálne mydlo/gél s brezovým dechtom, ktoré pokožku vydezinfikuje, zbaví baktérií a zároveň utlmí svrbenie.

Následne je dobré pokožku hydratovať, ideálne tiež prípravkom s brezovým dechtom. Tento krém má však výrazný dymový zápach a preto ho osobne používam iba doma. V spoločnosti je dobrou voľbou táto jemnejšia varianta. Takisto môžete pre dezinfekčné a čistiace účinky použiť pár kvapiek koloidného striebra. Jednoducho si ho môžete pridať do vášho krému. Seborea sa často vyskytuje aj na pokožke hlavy, tu ma zaujalo odporúčanie čistenia pokožky vo viacerých krokoch a česanie vlasov čo najmenšími prírodnými štetinami, nič umelé a dráždivé na pokožku. U nás nájdete viac šampónov s brezovým dechtom. 

VOJ_3438_1

Ak hľadáte extrakt z čistého brezového dechtu, aj ten nájdete u nás. Tento extrakt sa nanáša priamo na postihnuté miesto. Taktiež pomáha pri liečbe akné. Brezový decht obsahuje vitamín C, triesloviny, silice a živicu. Pomáha pri zápalových ochoreniach kože. 

Ako som spomínala, životný štýl má u veľa eksematických ochoreniach veľký vplyv. Na jeseň je správny čas pre očistenia tela zvnútra. Niekedy stačí na týždeň, dva vyskúšať jednoduchšiu rastlinnú stravu. Ako doplnok stravy môžete vyskúšať cédrový olej. Tento olej vám dodá aj potrebnú energiu so skracovacími sa dňami. Poprípade skúste kúru s našim zázračným mumiom. Viac o zlatom mumiu sa môžete dočítať tu. 

Nezabúdajte ani na pohyb na čerstvom vzduchu. Ako hovoria nóri - neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. 

Trápi Vás, alebo Vašich blízkych psoriáza? Tej sme sa venovali v tomto odbornom a komplexnom článku. 

Peknú jeseň praje, 

Pavla 

foto_Pavla1