Borelióza: účinná prevencia, príznaky a možnosti liečby

Počas letných mesiacov na nás v prírode číha viacero nebezpečenstiev. Patrí k nim aj lymská borelióza, ktorú prenášajú najmä kliešte a môže spôsobiť vážne problémy. Dôležitá je preto prevencia, pri nákaze včasná diagnostika a správna liečba.

Ochorenie známe ako borelióza je infekčné a vyvolávajú ho baktérie Borrelia burgdorferi. Prenáša sa zo zvieraťa na človeka a najčastejším prenášačom sú infikované kliešte. S týmto ochorením sa môžete stretnúť kdekoľvek vo svete, no v našich zemepisných šírkach patrí k pomerne rozšíreným. Územie Slovenska patrí k lokalitám, ktoré sa vyznačujú vysokým stupňom výskytu kliešťov.

Ochorenie prenášajú na človeka len infikované jedince, preto nie každé uhryznutie kliešťom znamená nákazu. Kliešte sú aktívne najmä počas teplejších mesiacov, a to do mája do septembra až októbra. Vyskytujú sa predovšetkým v lokalitách s vysokou trávou, v lesoch, ale nájdete ich aj v parkoch či záhradách. Preferujú najmä jemnú a tenkú pokožku, takže sa najčastejšie môžu prisať v oblasti podpazušia, podkolenia či v oblasti intímnych partií. Veľmi dôležitá je preto počas pobytu v prírode predovšetkým prevencia.

 

kliešte v prírode

Zdroj foto: www.canva.com

 

Borelióza a jej príznaky

Inkubačná doba po uhryznutí infikovaným kliešťom môže trvať jeden až štyri týždne. K najčastejším príznakom boreliózy patrí červený terčík v mieste, kde sa kliešť prisal, ktorá sa postupne rozširuje, ale nebolí. Ak si kliešťa včas nevšimneme a neodstránime ho, môže sa pridať bolesť hlavy, kĺbov, svalov, ale aj únava, teplota či zimnica. Dôležitá je včasná diagnostika a následná liečba, pretože ochorenie sa môže prejaviť aj po dlhšom čase.

Borelióza sa môže rozvíjať v 3 štádiách:

1. prvé skoré štádium – k typickým príznakom počas tohto štádia patrí spomínaný červený fľak, ktorý sa môže rozširovať. Ak bol jedinec nakazený, pridá sa únava, bolesti hlavy, svalov i kĺbov. Medzi časté prejavy patrí aj zvýšená teplota.

2. druhé štádium – nastúpi až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch. Prejavy sú závažnejšie, okrem predošlých príznakov dochádza aj k zhoršenému stavu kože a môže sa objaviť viacero fľakov. Problémy sa rozšíria aj do oblasti nervovej sústavy, môžete pociťovať mravčenie a tŕpnutie končatín, mať silné bolesti hlavy, no ohrozené sú aj kĺby, svaly a srdce. Môže to vyústiť až do zápalu mozgových blán.

3. tretie štádium – ide o tzv. chronickú boreliózu. V tomto prípade sa ochorenie prejavuje aj po rokoch, a to neurologickými problémami, tzv. neuroborelióza, poruchami spánku aj problémami s pamäťou. Problematickou sa stáva aj orientácia v priestore a objavujú sa ťažkosti so sústredením.

Prevencia pred boreliózou

Najlepšou ochranou pred boreliózou je prevencia. Najvhodnejšie je vyhýbať sa miestam, kde sa vyskytujú a sú premnožené kliešte, no to často nie je možné. Keďže proti tomuto ochoreniu neexistuje účinné očkovanie, je vhodné dodržiavať pár základných pravidiel, ku ktorým patrí:

  • vyhýbať sa priestranstvám zarasteným vysokou trávou
  • chrániť sa vhodným oblečením (dlhé nohavice)
  • využívať vhodné repelenty
  • po návrate z prírody skontrolovať celé telo, osprchovať sa
  • ak nájdete kliešťa, skúste ho čo najskôr odstrániť

Pri pobyte v prírode je najvhodnejšou prevenciu práve repelent. Olejový repelent z prémiových esenciálnych olejov Herbatica poskytuje účinnú ochranu proti dotieravému hmyzu a kliešťom. Milovníci prírody by ho v lete mali zaradiť k povinnej výbave. Olejový repelent Herbatica je zmesou esenciálnych olejov, ktoré poskytujú dokonalú ochranu. Medzi prirodzené repelentné zložky patrí citronela a lemongrass, vôňa levandule odpudzuje hmyz a zároveň upokojuje, tea tree má antiseptické a protizápalové účinky. Zároveň poskytuje vašej pokožke hydratáciu vďaka obsahu mandľového oleja. Táto dokonalá kombinácia esenciálnych za studena lisovaných olejov je výbornou prevenciou pred kliešťami. Aj vďaka olejovému repelentu Herbatica si môžete užiť bezstarostné leto v prírode.

 

turistika s priateľmi

Zdroj foto: www.canva.com

 

Ako prevenciu pred boreliózou, ako aj podporu počas liečby tohto ochorenia, je vhodné posilňovanie imunitného systému. Pri liečbe a prevencii borelióze je vhodné užívať aj tieto vitamíny a výživové doplnky:

  • vitamín D3vitamín D je dôležitý nie len pre vstrebávanie vápnika ale aj pre podporu nášho organizmu a predovšetkým imunity. Prirodzene môžeme tento vitamín ako prevenciu pred rôznymi ochoreniami získavať zo slnečného žiarenia. Je však vhodné ho dopĺňať aj prostredníctvom doplnkov, aby sme posilnili náš imunitný systém, normálny stav kostí a zubov či vstrebávanie vápnika a fosforu

  • kurkumín – ako prevencia pred boreliózou pomáha kukruma posilňovať imunitný systém. Dokáže však podporiť aj liečbu boreliózy, pretože okrem podpory imunity prispieva aj k normálnej funkcie pečene a udržuje v kondícii naše svaly, kosti a kĺby, ktoré vás môžu počas boreliózy poriadne potrápiť

  • vitamín B-komplex – tento vitamín podporuje činnosť nervového systému a bojuje s únavou. Má veľmi priaznivé účinky pri liečbe boreliózy, predovšetkým pri neurologických ťažkostiach, ktoré toto ochorenie spôsobuje.

  • horčík – tento stopový prvok je potrebné počas ochorenia dopĺňať, pretože počas boreliózy môže jeho hladina klesať. Horčík zároveň uvoľňuje svaly a znižuje napätie. Býva nápomocný aj v prípadoch, keď sa objavia bolesti hlavy alebo chronická únava.

  • resveratrol – má silný protizápalový a neuroprotektívny efekt. Vyniká účinnou antibakteriálnou aktivitou proti pôvodcom boreliózy.

  • probiotiká - pomáhajú udržiavať rovnováhu črevného mikrobiómu, ktorý môže byť pod vplyvom boreliózy narušený.

Diagnostika a liečba boreliózy

Najdôležitejšie je kliešťa čo najskôr odstrániť, nikdy ho však nevyberajte holými rukami. Ak ho odstránite do 24 hodín, existuje minimálna šanca nákazy. Pre istotu by ste sa však mali sledovať v priebehu nasledujúcich dvoch až troch týždňov, či sa u vás neprejavia niektoré z vyššie spomínaných príznakov.

Ak sa u vás prejavia niektoré z príznakov podobným chrípke alebo sa miesto uhryznutia viac začervená a zväčší, určite navštívte lekára. Na diagnostiku boreliózy sa najčastejšie využívajú krvné testy a zisťujú sa príznaky. Lekári môžu vyšetriť aj kĺbovú tekutinu alebo mozgovomiešny mok. Lymskú boreliózu vám dokáže identifikovať všeobecný lekár alebo imunológ.

V prípade pozitívnych výsledkov nasleduje antiobiotická liečba. Je dôležité začať čo najskôr, aby sa minimalizovalo rozšírenie ochorenia. Borelióza je najúčinnejšie liečená práve počas prvého štádia. Podľa rozhodnutia lekára by mal pacient po diagnostikovaní tohto ochorenia užívať antibiotiká 14 až 21 dní. Ak liečba nie je nasadená včas a ochorenie postúpilo do vyšších štádií, je často potrebná aj hospitalizácia. Neliečená borelióza spôsobuje vážne zdravotné problémy, preto je dôležitá prevencia a v prípade uhryznutia kliešťom aj včasná diagnostika spojená s primeranou liečbou.

Borelióza je vážnym ochorením, ktoré vyžaduje včasnú diagnostiku a liečbu. Prevencia pred kliešťami a rýchle odstránenie býva často kľúčové. Vhodnými produktmi od spoločnosti Herbatica, ako sú olejové repelenty sa môžete týmto nepríjemnostiam vyhnúť. Vhodné sú aj výživové doplnky ako podpora pri prevencii alebo pri liečbe či prekonaní boreliózy. Využite silu prírodných látok na regeneráciu a posilnenie imunity.

Článok bol pripravený naším tímom.
Autorka: Zuzana Kaľavská

Copyediting a korektúra: Karina Uhrinová

discount