Návod na žutie Mastichy

Mastichové kryštály sa spočiatku nemusia zdať vhodné na žutie, ale správnou technikou rozžutia sa z nich dá spraviť konzistencia vhodná na žutie, čím z nich vyťažíme maximum prospešných látok. Spôsoby ako dosiahnuť správnu zmes na žutie sú dva, pred každým z nich však odporúčame napiť sa čistej vody, aby sa zvlhčila ústna dutina a podporila slinotvorba, čo napomôže k spájaniu surových mastichových kryštálov do „žuvačkovej“ konzistencie vhodnej na žutie.

1. SPÔSOB – POSTUPNÉ ROZŽUTIE MASTICHOVÝCH KRYŠTÁLOV

Na začiatok je najlepšie vziať si tvrdší mastichový kryštál a rozžuť ho prednými zubami, kým sa nevytvorí vláčnejšia hmota. Keby mastichové kryštály žujeme hneď zadnými zubami, tak by hrozilo, že sa masticha rozleptá pomedzi zuby a nedosiahol by sa požadovaný efekt. Keď sú mastichové kryštály rozžuté na vláčnejšiu hmotu zmiešanú so slinami, tak možno mastichu žuť ako klasickú žuvačku.

2. SPÔSOB – NECHAŤ MASTICHOVÉ KRYŠTÁLY POZVOĽNA ROZPUSTIŤ

Druhý spôsob dosiahnutia správnej „žuvačkovej“ zmesi sa zakladá na tom, že mastichové kryštály nebudeme v ústach postupne rozžúvať, ale necháme ich v ústach pozvoľne zmäknúť následkom pôsobenia slín a tepla úst. Po zvláčnení mastichových kryštálov ich možno žuť ako bežnú žuvačku.

ČO ROBIŤ V PRÍPADE, ŽE JE „ŽUVAČKOVÁ“ ZMES PRÍLIŠ TUHÁ ALEBO MÄKKÁ?

V prípade, že je mastichová hmota v ústach príliš tuhá, tak sa odporúča pridať do úst ďalší mäkší kúsok mastichy, ktorý postupne zvláčni celkovú zmes v ústach, prípadne zmiešať tuhé mastichové kryštály v ústach s mastichovou žuvačkou, čo je ideálna možnosť pre ľudí, ktorí sa chystajú vyskúšať žutie mastichových kryštálov prvý krát. Ak máme opačný problém – mastichová zmes je príliš mäkká a lepí sa v ústach, tak sa odporúča pridať do úst tvrdší kúsok mastichy, ktorý napomôže k utvoreniu ideálnej „žuvačkovej“ zmesi.

Ak sú všetky mastichové kryštály príliš mäkké už v balení, tak by mali byť skladované v chladnejšom prostredí. Dokonca ich možno na pár hodín umiestniť aj do chladničky.

ČO S MASTICHOU PO DOŽUTÍ?

Pre vyťaženie priaznivých účinkov z mastichy je nutné žuť ju aspoň 15-20 minút, avšak pokojne sa mastichové kryštály môžu žuť aj dlhšie. Po vyžutí možno mastichu pokojne vyhodiť, pretože všetky žiaduce látky už boli z mastichy získané a po prehltnutí by žalúdok nevedel stráviť mastichu v takejto podobe a neskôr by bola z tela aj tak vylúčená.

masticha-zuvanie

Mastichové kryštály, 10g

Kryštály z čistej chioskej mastichy sú určené na žuvanie. Liečivé látky v nich obsiahnuté sa účinné pri paradentóze, zabraňujú tvorbe zubného kazu a tiež priaznivo pôsobia na celkové zdravie ústnej dutiny a tráviaceho traktu.

 

Článok pre vás pripravila,

Lenka

lenka_profilovka