Návod na žutie Mastichy

Mastichové kryštály sa spočiatku nemusia zdať vhodné na žutie, ale správnou technikou rozžutia sa z nich dá spraviť konzistencia vhodná na žutie, čím z nich vyťažíme maximum prospešných látok. Spôsoby ako dosiahnuť správnu zmes na žutie sú dva, pred každým z nich však odporúčame napiť sa čistej vody, aby sa zvlhčila ústna dutina a podporila slinotvorba, čo napomôže k spájaniu surových mastichových kryštálov do „žuvačkovej“ konzistencie vhodnej na žutie.

1. SPÔSOB – POSTUPNÉ ROZŽUTIE MASTICHOVÝCH KRYŠTÁLOV

Na začiatok je najlepšie vziať si tvrdší mastichový kryštál a rozžuť ho prednými zubami, kým sa nevytvorí vláčnejšia hmota. Keby mastichové kryštály žujeme hneď zadnými zubami, tak by hrozilo, že sa masticha rozleptá pomedzi zuby a nedosiahol by sa požadovaný efekt. Keď sú mastichové kryštály rozžuté na vláčnejšiu hmotu zmiešanú so slinami, tak možno mastichu žuť ako klasickú žuvačku.

2. SPÔSOB – NECHAŤ MASTICHOVÉ KRYŠTÁLY POZVOĽNA ROZPUSTIŤ

Druhý spôsob dosiahnutia správnej „žuvačkovej“ zmesi sa zakladá na tom, že mastichové kryštály nebudeme v ústach postupne rozžúvať, ale necháme ich v ústach pozvoľne zmäknúť následkom pôsobenia slín a tepla úst. Po zvláčnení mastichových kryštálov ich možno žuť ako bežnú žuvačku.

ČO ROBIŤ V PRÍPADE, ŽE JE „ŽUVAČKOVÁ“ ZMES PRÍLIŠ TUHÁ ALEBO MÄKKÁ?

V prípade, že je mastichová hmota v ústach príliš tuhá, tak sa odporúča pridať do úst ďalší mäkší kúsok mastichy, ktorý postupne zvláčni celkovú zmes v ústach, prípadne zmiešať tuhé mastichové kryštály v ústach s mastichovou žuvačkou, čo je ideálna možnosť pre ľudí, ktorí sa chystajú vyskúšať žutie mastichových kryštálov prvý krát. Ak máme opačný problém – mastichová zmes je príliš mäkká a lepí sa v ústach, tak sa odporúča pridať do úst tvrdší kúsok mastichy, ktorý napomôže k utvoreniu ideálnej „žuvačkovej“ zmesi.

Ak sú všetky mastichové kryštály príliš mäkké už v balení, tak by mali byť skladované v chladnejšom prostredí. Dokonca ich možno na pár hodín umiestniť aj do chladničky.

ČO S MASTICHOU PO DOŽUTÍ?

Pre vyťaženie priaznivých účinkov z mastichy je nutné žuť ju aspoň 15-20 minút, avšak pokojne sa mastichové kryštály môžu žuť aj dlhšie. Po vyžutí možno mastichu pokojne vyhodiť, pretože všetky žiaduce látky už boli z mastichy získané a po prehltnutí by žalúdok nevedel stráviť mastichu v takejto podobe a neskôr by bola z tela aj tak vylúčená.

masticha-zuvanie

Mastichové kryštály, 10g

Kryštály z čistej chioskej mastichy sú určené na žuvanie. Liečivé látky v nich obsiahnuté sa účinné pri paradentóze, zabraňujú tvorbe zubného kazu a tiež priaznivo pôsobia na celkové zdravie ústnej dutiny a tráviaceho traktu.

 

Článok pre vás pripravila,

Lenka

lenka_profilovka

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie