Imunita u detí

Zvyšovanie imunity u detí je najlepšia cesta, ako ich chrániť pred častými chorobami obzvlášť v období prechodu do predškolských alebo školských zariadení a v období sezónnych epidémií.

Uvádzame niekoľko námetov pre rodičov, vďaka ktorým posilnia alebo vybudujú imunitu u detí prírodnou cestou.

Manuka med

rsz_image2(136)

Manuka je druh medu pochádzajúci z Nového Zélandu. Produkujú ho včely, ktoré opeľujú kvet Leptospermum scoparium, bežne známy ako manuka. Antibakteriálne vlastnosti medu Manuka ho odlišujú od tradičného medu. Tieto antibakteriálne účinky sú pripisované metylglyoxalu, ktorý je jeho aktívnou zložkou. Jeho najvýznamnejšou vlastnosťou je vplyv na liečbu a liečenie rán. Manuka med má tiež antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti, ktoré pomôžu pri liečbe mnohých ochorení vrátane syndrómu dráždivého čreva, žalúdočných vredov, periodontálneho ochorenia a infekcií horných dýchacích ciest.

Med na posilnenie imunitného systému. Antibakteriálne látky v mede sa môžu použiť na stimuláciu produkcie imunitných buniek. Antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti v mede sa používajú na boj proti napadnutiu baktériami. Med tiež pomáha rozbehnúť metabolizmus dieťaťa. Jedna lyžička medu každý deň ráno je veľmi dobrý príspevok k zdraviu vášho dieťaťa.

Pozor! Deťom do jedného roka med nikdy neponúkajte. Dôvod? Každý med môže obsahovať baktériu clostridium botulinum. Tá produkuje botulotoxín. Požitím spór, teda kľudových foriem tejto baktérie, ktoré sa niekedy nachádzajú v mede, môže prísť u malých detí k tzv. dojčenskému botulizmu, ktorý môže viesť až k smrti.

Omega-3 mastné kyseliny

rsz_image6(19)

Omega-3 mastné kyseliny sú zásadnou súčasťou zdravej výživy.

Tieto základné tuky sú obzvlášť dôležité pre deti, pretože zohrávajú kľúčovú úlohu v raste a vývoji najmä mozgových buniek a sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami. Štúdie naznačujú, že doplnky omega-3 ponúkajú deťom veľa benefitov. Najviac omega-3 mastných kyselín nájdete v rybom tuku. 

Môžu zlepšiť príznaky ADHD. Porucha hyperaktivity s deficitom pozornosti (ADHD) je stav spojený so symptómami, ako je hyperaktivita, impulzivita a ťažkosti s udržaním pozornosti. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú pamäť, pozornosť, učenie sa a redukujú impulzivitu a hyperaktivitu.

Môžu zlepšiť prejavy astmy. Astma je chronický stav, ktorý postihuje deti a dospelých a spôsobuje príznaky, ako sú bolesť na hrudníku, dýchacie ťažkosti, kašeľ a sípanie. Niektoré štúdie zistili, že doplnky mastných kyselín omega-3 pomáhajú zmierniť tieto príznaky.

Podporujú lepší spánok. Poruchy spánku postihujú takmer 4% detí mladších ako 18 rokov. Zistilo sa, že doplnenie 600 mg DHA počas 16 týždňov znížilo prerušenie spánku a predĺžilo ho takmer o jednu hodinu za noc.

Zlepšujú zdravý rozvoj mozgu u detí. Nové výskumy naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšovať funkciu mozgu u detí - najmä učenie, pamäť a vývoj mozgu. Detí, ktoré jedli nátierky s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, demonštrovali zlepšenú schopnosť verbálneho učenia a pamäťových schopností.

TIP: Pozrite si tipy na zdravé školské desiate. 

Rakytník

rsz_image3(140)

Rakytník (Hippophae rhamnoides) je unikátne ovocie bohaté na kombináciu 10 vitamínov – antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných biologicky aktívnych látok. V poslednej dobe je veľmi obľúbenou a stále častejšie pestovanou drevinou. Je to nielen z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C v bobuliach, ale aj tým, že obsahuje vzácny olej, ktorého využitie je v poslednom období veľmi obľúbené. Nazýva sa tiež rastlina budúcnosti. Jeho plody sú oranžové bobule. 

Zdroj vitamínu C. Desať až 12 bobúľ obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C. Rakytník je mimoriadne vhodný pre deti na posilnenie ich imunity, podporu správnej činnosti zažívacieho traktu, udržanie zdravej pokožky a tiež na posilnenie činnosti srdca.

Na trhu je veľa prípravkov s rakytníkom pre deti. Pre preventívne posilnenie imunity sú vhodné vo forme toboliek, čaju alebo sirupu. Vzhľadom na to, že vitamín C zostáva v organizme 24 - 48 hodín a nie je možné sa im predzásobiť, mal by byť jeho prísun zabezpečený každý deň a to pre dojčatá 50 mg, batoľatá 50 - 60 mg, predškolákov 60 - 70 mg a školákov 70 - 90 mg. Pri akútnych stavoch ako je chrípka alebo nachladenie sa potreba vitamínu C môže zvýšiť až 10 násobne. Prípravky s rakytníkom je teda vhodné konzumovať pravidelne každý deň.

Čakanka, cigória alebo aj „cigorka“

rsz_image5(55)

To sú názvy rastliny, ktorá dala nezameniteľnú chuť obľúbenému kávovinovému nápoju. Čakanka obyčajná je na pohľad nenápadná rastlina, ktorej koreň v sebe ukrýva obrovskú silu prírody. Bylina s modrastými kvietkami sa na Slovensku vyskytuje pomerne hojne – z jej listov sa pripravujú čaje a z koreňa chutná kávovina či liečivé extrakty. Pražený a mletý koreň čakanky, ktorej sú v ľudovom liečiteľstve pripisované mnohoraké účinky.

Cigória je vynikajúcou náhradou klasickej kávy. Neobsahuje kofeín a vďaka zdravotným benefitom patrí kávovina z nej pripravená k najzdravším nápojom. Prospieva tráveniu, znižuje hladinu cukru v krvi a zmierňuje zápalové procesy. 

Unikátne rastlinné probiotikum. Kávovina z čakanky je koktailom výživných látok. Jej najväčším prínosom pre organizmus je obsah inulínu, polysacharidu s probiotickými účinkami na črevá. Inulín upravuje peristaltiku a chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Koreň čakanky je tiež zdrojom vitamínu C a vitamínu B6, B9, draslíka, mangánu a fosforu.

Blahodárny účinok na organizmus. Čakanka obsahuje zložky, ktoré podporujú funkcie nervovej sústavy a blahodarne pôsobia na metabolizmus a črevá. Koreň rastliny má zároveň protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú činnosť imunitného systému. Jeho správne fungovanie je predpokladom prevencie chronických civilizačných ochorení.

Rastlina má tiež mierne sedatívne pôsobenie, preto môže pomôcť ľudom pociťujúcim psychické napätie a úzkosť. Extrakt z koreňa je aj známym diuretikom – zvyšuje nutkanie na močenie a pomáha z tela vyplaviť toxíny.

Nekalorické sladidlo. Z koreňa čakanky sa vyrába sladidlo novej generácie, ktoré pomáha riešiť jeden veľkých stravovacích problémov súčasnej doby a to nadpriemernú konzumáciu sacharidov. Tá vedie od vzniku zubného kazu cez rôzne stupne obezity až k vzniku cukrovky. Jednou z najohrozenejších skupín sú deti ako najväčší milovníci sladkých potravín a nápojov. Čakankové sladenie, takmer bez cukru, s minimálnym kalorickým obsahom, jemnou príchuťou s vysokým obsahom vlákniny prírodného pôvodu je ideálne pre stravovací režim detí. 

Sila esenciálnych olejov

 rsz_image4(108)

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zložky, ktoré sa nachádzajú v semenách, kvetoch, stonkách, koreňoch či iných častiach rastlín a plodov. Môžu byť silne a krásne voňajúce. Moderné použitie olejov sa začalo rýchle rozširovať spolu s výskumom a overením celej rady ich zdravotných a upokojujúcich účinkov.

Mnohoraké blahodárne účinky. Používajú sa na podporu zdravých funkcií imunitného systému, na boj s baktériami, vírusmi, na dezinfekciu, proti plesniam, na podporu imunitného systému, proti zápalom, na močový mechúr, žlčník, ďasná, bolesť hrdla, na chrípku, streptokokové infekcie a priedušky. Esenciálne oleje je možné používať inhalovaním alebo vmasírovaním do pokožky. Môžete použiť difuzér a rozptýliť esenciálny olej do vzduchu a inhalovať. Inhalácia ovplyvňuje náladu, otvára dýchacie cesty a čistí prostredie.

Pre masáž použite niekoľko kvapiek priamo na kožu a vmasírujte do pokožky. Účinok sa prejaví na celý organizmus, podporuje imunitu, poskytuje okamžitú úľavu. 

Je dôležité si uvedomiť, že malé množstvo esenciálneho oleja použitého častejšie je zvyčajne efektívnejšie. Dospelí zvyčajne používajú 2 – 4 kvapky. Pre deti sa zvyčajne používajú 1 – 2 kvapky. Pre malé deti alebo ľudí s citlivou pokožkou rozrieďte esenciálny olej v približne jednej kávovej lyžičke kokosového oleja.

Pre bábätká esenciálny olej nepoužívajte. Počas prvých štyroch týždňov života pokožka dieťaťa prechádza dramatickými zmenami, dozrieva, klesá jej pH a zvyšuje sa hydratácia. Jej obranné mechanizmy ešte nie sú dostatočne vyvinuté, a preto pokožka bábätka nedokáže dobre zvládnuť prípadné nežiaduce účinky esenciálnych olejov. Aj preto by mali byť esenciálne oleje pre deti do 3 mesiacov absolútne tabu.a

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie