Zatočte s bolesťou hrdla a kašlom!

 S chladným zimným obdobím prichádzajú aj neželané vírusy, bolesť hrdla, kašeľ a problémy dýchacích ciest. Jedným z najbežnejších a možno najnepríjemnejších problémov sú príznaky prechladnutia, ktoré sprevádza upchatý nos, kašeľ a zahlienenie. Často siahame po rýchlom riešení - voľnopredajných liekoch, ktoré zdravotné problémy utlmia v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Musíme si však byť vedomý, že takéto “preliečenie” je len krátkodobé a s odstupom času nám môže priniesť chronické bolesti, ktoré nás môžu trápiť dlhodobo.

Pri bolestiach hrdla a kašli je dôležité vedieť, odkiaľ bolesť pochádza a akého je charakteru.

Pôvod bolesti hrdla a kašľa môže byť:

  • úrazový - mechanické poškodenie, poleptanie chemikáliami…
  • zápalový - vírusy, infekcie, nádcha…
  • nádorový 
  • ostatné príčiny

Bolesti hrdla zápalového charakteru sú azda tie najčastejšie. Tieto bolesti môžu sprevádzať aj iné ťažkosti ako horúčka, sťažené dýchanie, hlieny či slabosť. Zápal najčastejšie spôsobujú baktérie a vírusy, ale aj kvasinky. Vyvolávajú ho najmä streptokoky, angína, koronavírusy, akútne infekčné ochorenia. Dôležité je pozrieť sa na problém zo širšieho uhľa pohľadu a snažiť sa týmto ťažkostiam predísť alebo ich riešiť z dlhodobejšej perspektívy. Práve preto je vhodné siahnuť po prírodných produktoch v rámci prevencie, chorobu preležať a dôsledne vyliečiť.

 SK

Prírodné riešenia pri bolestiach hrdla a pri dráždivom kašli

Existuje mnoho tipov, trikov a rád k domácej liečbe bolesti hrdla a kašľa. Čoraz viac sa vraciame k tradíciám našich starých mám. 

1.Jazvečia masť

Jedným receptom z mnohých je jazvečí tuk. Na problémy dýchacích ciest sa používa už od nepamäti a jeho účinky sú overené a samozrejme rokmi odskúšané. Osvedčil sa pri liečbe zápalu priedušiek, astmy, a bežných infekcií dýchacích ciest. Značne uvoľňuje pocit ťažkej hrude ako aj dýchanie a zmierňuje bolesti a napomáha pri vykašliavaní. Svoje účinky vám poskytne jednoduchým vstrebaním do pokožky v oblasti hrudníka. Medzi jeho ďalšie skvelé vlastnosti patrí zmierňovanie bolestí pohybového aparátu, posilnenie lokálnej imunity a regenerácia kĺbov či chrupaviek. 

tuk

2.Doprajte si bylinkový čaj

Najosvedčenejšou metódou pri bolesti hrdla je teplý čaj. Medzi známe bylinky pomáhajúce pri bolestiach hrdla sú sladké drievko, tymián, skorocel a mnohé iné. Čaj zo sladkého drievka ponúka rýchle riešenie pri škrabaní v hrdle a pomáha pri vykašliavaní hlienov. Sladké drievko navyše pôsobí protizápalovo, čiže sa popasuje takmer s každým zápalom dýchacích ciest.

caj

3.Bylinné domáce sirupy

Asi každý z nás si pamätáme na cibuľovo-medový sirup. Akonáhle prišla na nás nádcha alebo chrípka, mama už krájala cibuľu a miešala s medom. Niektorý sú milovníkmi tohto sirupu doteraz, iný ho nenávidia. Pokiaľ vám konzumácia tohto sirupu nerobí problém, odporúčame si vám ho spraviť s kvalitným medom. Vyhľadávajte med s najvyššou koncentráciou metylglyoxalu. Takým medom je napríklad Manuka med, ktorý pochádza až z Nového Zélandu. Je atypický tým, že pochádza zo vzácnej rastliny Leptospermum scoparium nachádzajúcej sa len v tejto krajine. Tento med má jedinečné účinky na ľudský organizmus. Posilňuje imunitu, pomáha pri rôznych ochoreniach a preventívne nás chráni pred rôznou pliagou. Ďalším skvelým sirupom je Prieduškové desatoro, ktorý výrazne napomáha pri vykašliavaní, suchom a dráždivom kašli, podporuje trávenie a navyše má sladkú chuť, ktorú si zamilujú aj tí najmenší. Nemožno nespomenúť sirup zo sladkého drievka, ktoré si poradí s kašľom ľavou - zadnou. Pomáha nielen pri kašli, ale aj pri zachrípnutí a má priaznivé účinky na tráviaci systém.

sirup

Nezabúdajte na to, že najdôležitejšia je prevencia. Snažme sa venovať pozornosť signálom nášho tela a riešiť nepríjemnosti spojené s naším zdravím riešiť do hĺbky. Môže prísť čas, kedy nezasiahneme včas a obyčajná bolesť hrdla môže prerásť do väčších zdravotných problémov.

 

Článok pre vás pripravila,

Lenka lenka_profilovka