Zatočte s bolesťou hrdla a kašlom!

 S chladným zimným obdobím prichádzajú aj neželané vírusy, bolesť hrdla, kašeľ a problémy dýchacích ciest. Jedným z najbežnejších a možno najnepríjemnejších problémov sú príznaky prechladnutia, ktoré sprevádza upchatý nos, kašeľ a zahlienenie. Často siahame po rýchlom riešení - voľnopredajných liekoch, ktoré zdravotné problémy utlmia v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Musíme si však byť vedomý, že takéto “preliečenie” je len krátkodobé a s odstupom času nám môže priniesť chronické bolesti, ktoré nás môžu trápiť dlhodobo.

Pri bolestiach hrdla a kašli je dôležité vedieť, odkiaľ bolesť pochádza a akého je charakteru.

Pôvod bolesti hrdla a kašľa môže byť:

  • úrazový - mechanické poškodenie, poleptanie chemikáliami…
  • zápalový - vírusy, infekcie, nádcha…
  • nádorový 
  • ostatné príčiny

Bolesti hrdla zápalového charakteru sú azda tie najčastejšie. Tieto bolesti môžu sprevádzať aj iné ťažkosti ako horúčka, sťažené dýchanie, hlieny či slabosť. Zápal najčastejšie spôsobujú baktérie a vírusy, ale aj kvasinky. Vyvolávajú ho najmä streptokoky, angína, koronavírusy, akútne infekčné ochorenia. Dôležité je pozrieť sa na problém zo širšieho uhľa pohľadu a snažiť sa týmto ťažkostiam predísť alebo ich riešiť z dlhodobejšej perspektívy. Práve preto je vhodné siahnuť po prírodných produktoch v rámci prevencie, chorobu preležať a dôsledne vyliečiť.

 SK

Prírodné riešenia pri bolestiach hrdla a pri dráždivom kašli

Existuje mnoho tipov, trikov a rád k domácej liečbe bolesti hrdla a kašľa. Čoraz viac sa vraciame k tradíciám našich starých mám. 

1.Jazvečia masť

Jedným receptom z mnohých je jazvečí tuk. Na problémy dýchacích ciest sa používa už od nepamäti a jeho účinky sú overené a samozrejme rokmi odskúšané. Osvedčil sa pri liečbe zápalu priedušiek, astmy, a bežných infekcií dýchacích ciest. Značne uvoľňuje pocit ťažkej hrude ako aj dýchanie a zmierňuje bolesti a napomáha pri vykašliavaní. Svoje účinky vám poskytne jednoduchým vstrebaním do pokožky v oblasti hrudníka. Medzi jeho ďalšie skvelé vlastnosti patrí zmierňovanie bolestí pohybového aparátu, posilnenie lokálnej imunity a regenerácia kĺbov či chrupaviek. 

tuk

2.Doprajte si bylinkový čaj

Najosvedčenejšou metódou pri bolesti hrdla je teplý čaj. Medzi známe bylinky pomáhajúce pri bolestiach hrdla sú sladké drievko, tymián, skorocel a mnohé iné. Čaj zo sladkého drievka ponúka rýchle riešenie pri škrabaní v hrdle a pomáha pri vykašliavaní hlienov. Sladké drievko navyše pôsobí protizápalovo, čiže sa popasuje takmer s každým zápalom dýchacích ciest.

caj

3.Bylinné domáce sirupy

Asi každý z nás si pamätáme na cibuľovo-medový sirup. Akonáhle prišla na nás nádcha alebo chrípka, mama už krájala cibuľu a miešala s medom. Niektorý sú milovníkmi tohto sirupu doteraz, iný ho nenávidia. Pokiaľ vám konzumácia tohto sirupu nerobí problém, odporúčame si vám ho spraviť s kvalitným medom. Vyhľadávajte med s najvyššou koncentráciou metylglyoxalu. Takým medom je napríklad Manuka med, ktorý pochádza až z Nového Zélandu. Je atypický tým, že pochádza zo vzácnej rastliny Leptospermum scoparium nachádzajúcej sa len v tejto krajine. Tento med má jedinečné účinky na ľudský organizmus. Posilňuje imunitu, pomáha pri rôznych ochoreniach a preventívne nás chráni pred rôznou pliagou. Ďalším skvelým sirupom je Prieduškové desatoro, ktorý výrazne napomáha pri vykašliavaní, suchom a dráždivom kašli, podporuje trávenie a navyše má sladkú chuť, ktorú si zamilujú aj tí najmenší. Nemožno nespomenúť sirup zo sladkého drievka, ktoré si poradí s kašľom ľavou - zadnou. Pomáha nielen pri kašli, ale aj pri zachrípnutí a má priaznivé účinky na tráviaci systém.

sirup

Nezabúdajte na to, že najdôležitejšia je prevencia. Snažme sa venovať pozornosť signálom nášho tela a riešiť nepríjemnosti spojené s naším zdravím riešiť do hĺbky. Môže prísť čas, kedy nezasiahneme včas a obyčajná bolesť hrdla môže prerásť do väčších zdravotných problémov.

 

Článok pre vás pripravila,

Lenka lenka_profilovka

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie