Kyselina askorbová - vitamín C - 200 tabliet

Kód: 2152
€6,89
Momentálne nie je skladom
Môžeme doručiť do:
6.9.2022
Položka bola vypredaná…

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Detailné informácie

Podrobný popis

Kyselina askorbová dražé.

Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám, podporuje regeneračné procesy. Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Dávkovanie a spôsob použitia: Liek sa užíva vnútorne po jedle.

 • Prevencia: dospelí v dávke 0,05 - 0,1 g (1 - 2 tablety) za deň, deti od 5 rokov s dávkou 0,05 g (1 tableta) za deň.
 • Na ošetrenie: dospelí 0,05 - 0,1 g (1 - 2 tablety) 3 - 5 krát denne, deti od 5 rokov 0,05 - 0,1 g (1 - 2 tablety) 2 - 3-krát deň.
 • Počas tehotenstva a dojčenia 0,3 g (6 tabliet) za deň počas 10-15 dní, potom 0,1 g (2 tablety za deň) za deň.

Zloženie na jedno dražé:

Aktívne zložky: 0,05 g kyseliny askorbovej

Pomocné látky: cukor, škrobový sirup, slnečnicový olej, vosk, mastenec, aromatická esencia, chinolínové žlté farbivo E-104.

Popis:

Dražé zelenkavo-žlté alebo žltej farby, guľatej formy a rovnakej farby.

Farmakoterapeutická skupina:

Vitamín.

Farmakologické vlastnosti:

Kyselina askorbová sa aktívne podieľa na mnohých redoxných reakciách a má nešpecifický všeobecný stimulačný účinok na organizmus. Zvyšuje prispôsobivosť tela a jeho odolnosť voči infekciám; podporuje regeneračné procesy.

Príbalový leták:

Prevencia a liečba nedostatku vitamínu C.

Ako pomocné prostriedky: hemoragická diatéza, nazálne, maternicové, pľúcne krvácanie; predávkovanie antikoagulantami; choroby gastrointestinálneho traktu sprevádzané zníženou absorpciou vitamínu C; pomaly hojace sa rany.

Zvýšená fyzická a psychická záťaž, obdobie tehotenstva a dojčenia, obdobie rehabilitácie po ťažkých dlhodobých ochoreniach.

Nepoužívať pri:

Precitlivenosť na liek, tromboflebitída, tendencia k trombóze, cukrovka.

Opatrne:

Hyperoxalatúria, zlyhanie obličiek, hemochromatóza, talasémia, polycytémia, leukémia, sideroblastická anémia, deficit glukózy-6-fosfátdehydrogenázy, kosáčikovitá anémia, progresívne malígne ochorenia, tehotenstvo.

Vedľajšie účinky:

 • Centrálny nervový systém (CNS): bolesť hlavy, pocit únavy, pri dlhodobom používaní veľkých dávok - zvýšená excitabilita CNS, poruchy spánku. 
 • Poruchy trávenia: podráždenie gastrointestinálnej sliznice, nevoľnosť, vracanie, hnačka, kŕče žalúdka. 
 • Endokrinný systém: inhibícia funkcie ostrovkového aparátu pankreasu (hyperglykémia, glukozúria). 
 • Močový systém: pri použití vo vysokých dávkach - hyperoxalatúria a tvorba močových kameňov zo šťavelanu vápenatého. 
 • Krvný obeh: trombóza, pri požití vo vysokých dávkach - zvýšenie krvného tlaku, rozvoj mikroangiopatií, myokardiálna dystrofia.
 • Alergické reakcie: kožná vyrážka, zriedka - anafylaktický šok. 
 • Laboratórne ukazovatele: trombocytóza, hyperprotrombinémia, erytropénia, neutrofilná leukocytóza, hypokalémia. 
 • Iné: hypervitaminóza, pocit horúčky, pri dlhodobom užívaní veľkých dávok – zastavenie sodíka (Na+) a tekutín, zhoršený metabolizmus zinku (Zn2 +), medi (Cu2+). 

Predávkovanie:

Pri použití viac ako 1 g denne je možné pálenie záhy, hnačka, problémy s močením alebo sfarbenie moču , je možná hemolýza (u pacientov s deficitom glukózy-6-fosfát dehydrogenázy).

Ak sa vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, prestaňte liek užívať a kontaktujte lekára.

Interakcia s inými liekmi:

Zvyšuje koncentráciu benzylpenicilínu a tetracyklínov v krvi; v dávke 1 g / deň zvyšuje biologickú dostupnosť etinylestradiolu. Zlepšuje absorpciu prípravkov železa v čreve; môže zvýšiť vylučovanie železa pri použití s ​​deferoxamínom. Kyselina acetylsalicylová (KAS), perorálne antikoncepčné prostriedky, čerstvé džúsy a zásadité nápoje znižujú absorpciu. Pri súbežnom použití s ​​KAS sa vylučovanie kyseliny askorbovej močom zvyšuje a vylučovanie KAS sa znižuje. KAS znižuje absorpciu kyseliny askorbovej asi o 30%. Zvyšuje riziko kryštalúrie pri liečbe krátkodobo pôsobiacich salicylátov a sulfanilamidov, spomaľuje vylučovanie kyselín obličkami, zvyšuje vylučovanie liekov, ktoré majú zásaditú reakciu (vrátane alkaloidov), a znižuje koncentráciu perorálnych kontraceptív v krvi. Zvyšuje celkový klírens etanolu, ktorý zase znižuje koncentráciu kyseliny askorbovej v tele. Chinolínové lieky (fluórchinolóny atď.), Chlorid vápenatý, salicyláty, glukokortikosteroidy pri dlhodobom používaní vyčerpávajú zásoby kyseliny askorbovej. Pri súbežnom použití znižuje chronotropný účinok izoprenalínu. Pri dlhodobom alebo vysokom dávkovaní môže disulfiram-etanol interferovať. Pri vysokých dávkach zvyšuje vylučovanie mexiletínu obličkami. Barbituráty a primidón zvyšujú vylučovanie kyseliny askorbovej močom. Znižuje terapeutický účinok antipsychotík (fenotiazínových derivátov), ​​tubulárnej reabsorpcie amfetamínu a tricyklických antidepresív.

Špeciálne pokyny:

Vzhľadom na stimulačný účinok kyseliny askorbovej na syntézu kortikosteroidných hormónov je potrebné sledovať funkciu nadobličiek a krvný tlak. Pri dlhodobom používaní veľkých dávok je možná inhibícia funkcie ostrovkového aparátu pankreasu, preto sa musí počas liečby pravidelne monitorovať. U pacientov s vysokým obsahom železa v tele by sa kyselina askorbová mala používať v minimálnych dávkach.

Predpis kyseliny askorbovej pacientom s rýchlo sa množiacimi a intenzívne metastatickými nádormi môže priebeh procesu zhoršiť. Ako redukčné činidlo môže kyselina askorbová skresliť výsledky rôznych laboratórnych testov (glukóza v krvi, bilirubín, transaminázová aktivita, laktát-dehydrogenáza).

Použitie počas tehotenstva a dojčenia:

Minimálna denná potreba kyseliny askorbovej v trimestroch tehotenstva II-III je asi 60 mg. Minimálna denná potreba na dojčenie je 80 mg. Materská strava obsahujúca dostatočné množstvo kyseliny askorbovej je dostatočná na prevenciu nedostatku vitamínu C u dojčaťa (odporúča sa, aby dojčiaca matka neprekročila maximálnu dennú požiadavku na kyselinu askorbovú).

 

Podmienky predaja v lekárňach:

Bez lekárskeho predpisu.

Podmienky skladovania:

Na suchom a tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

Dátum expirácie:

2 roky. Nepoužívajte po dátume expirácie.

Zloženie: viď obal

Krajina pôvodu: Rusko

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie